باشگاههای زنجیره ای ژیمناستیک و باله اسپین

ورزش پیلاتس چیست و چگونه با آن لاغر می شوید؟

در این مقاله مطالعه می‌کنید

آیا تا به حال پیش آمده است که تمایل به انجام ورزش پیلاتس داشته باشید اما ندانید که این ورزش شامل چه مواردی شده و آیا اصلا برای شما مناسب است؟

هر چیزی که در مورد ورزش پیلاتس برای دانستن جواب برخی از متداول ترین سوالاتی که ممکن است در ارتباط با پیلاتس داشته باشید به خواندن مطلب ادامه دهید.

متخصصان تناسب اندام ما در اینجا به شما کمک می کنند تا مفهوم پیلاتس، منشا آن و مزایایی را یاد بگیرید که این تمرین برای سلامتی دارد.

پیلاتس چیست؟

پیلاتس نوعی ورزش است که بر روی افزایش قدرت بدن مخصوصا قدرت مرکزی آن تمرکز دارد. این ورزش به بهبود تناسب عمومی بدن و سلامت کلی کمک می کند.
همانند یوگا، پیلاتس نیز بر روی وضعیت بدن، تعادل و انعطاف تمرکز دارد. در پیلاتس احتمال آسیب دیدن نسبت به هر نوع ورزش شدید تر دیگری بسیار کمتر است.

همچنین، پیلاتس بر روی ارتباط ذهن و بدن نیز تمرکز دارد. در حالی که بدن تمرین های مختلف را انجام می دهد ذهن باید از نفس کشیدن و نحوه حرکت بدن آگاه باشد. این نوع ورزش توسط جوزف پیلاتس در آلمان به وجود آمد.

جوزف یک نجار و ژیمناست بود. در زمانی که او در انگلستان به سر می برد این برنامه ورزشی را برای سربازان و رقصنده های آسیب دیده طراحی کرد.

جوزف پیلاتس بر این باور بود که سلامت ذهنی و جسمی با هم ارتباطی تنگاتنگ دارند. در سال ۱۹۲۰ او به آمریکا مهاجرت کرد و استودیوی پیلاتس را در نیویورک افتتاح کرد. در ابتدا این نوع از ورزش کنترولوژی نام داشت.

پیلاتس می تواند یک نوع ورزش هوازی و غیر هوازی باشد. این نیاز به تمرکز دارد زیرا بدن خود را از طریق دامنه های حرکتی دقیق حرکت می دهد و برای یافتن یک نقطه مرکزی برای کنترل بدن از طریق حرکت نیاز به تمرکز دارد. هر تمرین دارای قرارگیری ، ریتم و الگوی تنفسی است.

ورزش پیلاتس چیست ؟

پیلاتس تمرینات ورزشی است که بر ذهن و جسم ورزشکار تاثیر گذاشته و قدرت و استقامت تمام اعضای بدن  را بالا می برد، همچنین عمیق ترین عضلات بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به عبارت دیگر ورزش پیلاتس، تمرکز فکر بر روی عضلات بدن و چگونگی و عملکرد آنهاست. با گذشت زمان و با اجرای پی در پی حرکات، بدن انسان هماهنگی بهتری با عضلات دارد که به این هماهنگی، هماهنگی عصب و عضله می گویند.

حرکات پیلاتس عضلات و مفاصلی را تقویت می کند که در فعالیت‌های روزانه درگیر هستند، مانند: راه رفتن، نشستن، حمل کردن بار، خم وراست شدن، چیزی از روی زمین برداشتن.

با انجام تمرینات ورزشی پیلاتس بدن فرد انجام حرکات روزانه را به طور درست می آموزد و به طور ناخودآگاه حرکات را درست اجرا می کند. با انجام مداوم پیلاتس، بدن از صدمات بعدی محفوظ می ماند همچنین پیلاتس حرکات ورزشی را به شکلی آموزش می‌دهد که مانع بروز صدمات ورزشی گردد.

ورزش پیلاتس توسط جوزف پیلاتس در آلمان ابداع شد، جوزف پیلاتس این ورزش را در ابتدا Contrology نام نهاد اما  بعد از درگذشت وی، به دلیل احترام و حفظ یاد او این ورزش به نام پیلاتس رایج شد.

علم کنترل بدن یا کنترولوژی به ایجاد هماهنگی کامل بین جسم، ذهن و روح یا هماهنگی بین عصب و عضله گفته می‌شود. علم کنترولوژی به فرد می‌آموزد که با اراده خویش، اختیار کامل جسم را داشته باشد، به این ترتیب است که عضلات بدن فرد از اراده او فرمان ببرند.

ورزش پیلاتس برای چی خوبه؟

مزایای سلامتی پیلاتس عبارتند از :

 1. انعطاف پذیری بهبود یافته
 2. افزایش قدرت و تون عضلانی ، به ویژه عضلات شکم ، کمر  ، باسن
 3. قدرت عضلانی متعادل در هر دو طرف بدن شما
 4. بهبود ثبات ستون فقرات شما
 5. بهبود هماهنگی و تعادل فیزیکی
 6. مدیریت استرس و آرامش
 7. پیشگیری از آسیب های اسکلتی عضلانی

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

از آن جایی که می توان شدت تمرینات پیلاتس را از آرام تا چالش برانگیز تغییر داد، هر کسی می تواند بدون مشکل این تمرینات را انجام دهد. این تمرینات هم برای افراد تازه کار و هم افرادی که از قبل به طور منظم ورزش کرده اند مناسب می باشد.

در صورتی که تازه کار هستید می توانید در ابتدا بر روی تمرینات پایه کار کرده و پس از کسب مهارت در آن ها به سراغ تمرینات پیشرفته تر بروید.

در صورتی که به تازگی شروع به انجام تمرینات پیلاتس کرده اید رفتن به یک کلاس تمرین پیلاتس و یا داشتن مربی خصوصی ایده خوبی به نظر می رسد.

به این طریق مربی می تواند از انجام شدن تمرینات به صورت درست و دوری از آسیب دیدن مطمئن شود. در صورتی که مسن، باردار یا مبتلا به یک مشکل سلامتی هستید و یا حتی برای مدتی ورزش نکرده اید توصیه می شود که برای بررسی وضعیت خود به یک پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که یکی از شرایط پایین را دارید، ممکن است انجام تمرینات پیلاتس برای شما توصیه نشود:

 • فشار خون ناپایدار
 • فتق یا پارگی دیسک کمر
 • پوکی شدید استخوان
 • خطر ایجاد لخته خونی

آیا پیلاتس برای کاهش وزن مفید است؟

پیلاتس قطعا برای کاهش وزن عالی است زیرا یک تمرین کم تاثیر است که به شما کمک می کند تا حالت بدن خود را افزایش دهید. این به شما کمک می کند تا حالت بدن را افزایش دهید ، عضلات بدون چربی بسازید و وضعیت بدن را بهبود بخشید. می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. تمرینات پیلاتس پیلاتس نسبت به سایر فعالیت های هوازی کالری کمتری می سوزاند.

ترکیب پیلاتس با رژیم غذایی مغذی و سایر اشکال ورزش برای سوزاندن کالری های اصلی و کاهش وزن سالم بسیار مهم است. 

فواید ورزش پیلاتس

پیلاتس با استفاده از نوعی انقباض عضلانی به نام انقباض خارج از مرکز ماهیچه های بلند و قوی ایجاد می کند. پیلاتس عضلات شکمی را صاف می کند و نتیجه طبیعی یک سیستم تمرینی است که بر قدرت ، انعطاف پذیری و تراز اسکلتی تاکید می کند. ماهیچه های مرکزی عضلات عمیق و داخلی شکم و پشت هستند. 

انعطاف‌پذیری:

تمرینات پیلاتس از طریق درگیری عضلانی با نیروی هسته، قدرت را افزایش می‌دهد و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد، که دامنه حرکت را نیز افزایش می‌دهد.

عملکرد:

هنگامی که عضلات مرکزی قوی و پایدار هستند، در پشت سر هم با عضلات سطحی تنه کار می کنند تا از ستون فقرات از طریق طیف گسترده ای از حرکات کاربردی و برازنده حمایت کنند. این می تواند فشار روی ستون فقرات را کاهش دهد تا بدن بتواند آزادانه و کارآمد حرکت کند.

ثبات:

هنگامی که ستون فقرات توسط هسته حمایت می شود، استخوان ها می توانند به یک تراز ایده آل تبدیل شوند تا ثبات را در بدن تقویت کنند. تمرینات پیلاتس عضلات اطراف مفاصل را برای بهبود تعادل و وضعیت بدن توسعه می دهد.
پیلاتس علاوه بر قوی‌تر شدن و ایجاد وضعیت بهتر، انرژی را نیز افزایش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود. تمرینات پیلاتس نیز می تواند متناسب با نیازهای فرد تغییر یابد. از ورزشکاران گرفته تا رقصندگان و حتی افراد مسن گرفته تا زنانی که از بارداری برگشته اند و کسانی که در توانبخشی فیزیکی هستند، تکنیک پیلاتس تقریباً برای همه قابل دسترسی است. چه مبتدی یا پیشرفته باشید، از حرکت دادن بدن خود با فرم، عملکرد و ظرافت بهره مند خواهید شد.

فواید پیلاتس برای سلامتی

پیلاتس نه تنها به تقویت چندین گروه عضلانی اصلی و کوچکتر در سراسر بدن کمک می کند، بلکه فواید سلامتی کمی را برای جمعیت های خاص ارائه می دهد. پیلاتس نشان داده شده است:

به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کنید یک بررسی و متاآنالیز نشان داد که پیلاتس به بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون کمک می کند تا تناسب اندام، تعادل و استقلال عملکردی خود را بهبود بخشند و به ویژه برای قسمت پایین بدن فوایدی دارند. محققان خاطرنشان کردند که این ورزش را می توان با خیال راحت برای افراد مبتلا به پارکینسون خفیف تا متوسط تجویز کرد.
بر اساس یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، تعادل، قدرت، انعطاف‌پذیری و عملکرد را برای بزرگسالان مسن‌تر تقویت کنید و در نهایت خطر سقوط را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، که می‌تواند به افراد مسن کمک کند مستقل زندگی کنند.
کاهش درد و بهبود عملکرد در میان بیماران مبتلا به کمردرد مزمن یک بررسی سیستماتیک دیگر این مزیت را نشان داده است.

ورزش پیلاتس و لاغری

از آن جایی که پیلاتس یک ورزش تقویت کننده عضلات است می تواند به کاهش چربی و افزایش تون عضلانی نواحی از بدن مخصوصا شکم، پا ها و باسن کمک کند.

کلاس های تمرینی می توانند به گونه ای طراحی شوند تا یک تمرین ملایم برای افزایش قدرت مرکزی، انعطاف و تعادل به فرد ارائه دهند. همچنین، می توان تمرینی کامل برای انجام یک برنامه ورزشی شدید به فرد ارائه داد.

لازم به ذکر است، به دلیل اینکه پیلاتس در دسته ورزش های هوازی قرار نمی گیرد باید برای داشتن کاهش وزنی موثر تمرینات پیلاتس را با یک رژیم غذایی سالم و برخی فعالیت های هوازی معمول مانند راه رفتن، شنا کردن یا دوچرخه سواری ترکیب کرد.

 
 

 

 

آیا پیلاتس برای همه مناسب است؟

پیلاتس برای همه افراد ، از مبتدی تا پیشرفته ارائه می شود. می توانید تمرینات را با استفاده از وزن بدن خود یا با کمک تجهیزات مختلف انجام دهید. 

یک تمرین معمولی پیلاتس شامل تعدادی تمرین و کشش است. هر تمرین با توجه به تکنیک های صحیح تنفس و کنترل عضلات شکم انجام می شود. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، باید حداقل دو یا سه بار در هفته پیلاتس را انجام دهید. ممکن است بعد از ۱۰ تا ۲۰ جلسه متوجه بهبود وضعیت بدن شوید.

ویژگی های ورزش پیلاتس بانوان

هنگامی که در ارتباط با پیلاتس صحبت می شود بزرگ ترین دلیلی که افراد درباره این ورزش سوال می پرسند این است که چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

از آن جایی که پیلاتس بر روی قدرت مرکزی، وضعیت بدن و انعطاف تمرکز دارد مزایای آن برای سلامتی شامل موارد زیر می شوند:

درست ایستادن و وضعیت بدنی مناسب: پیلاتس به افراد یاد می دهد تا چگونه وضعیت بدنی مناسبی به دست آورده و آن را حفظ کنند. این تمرینات همواره به درست ایستادن بدن نیاز دارند. این ورزش مخصوصا برای افرادی مفید است که از درد ناحیه پایینی کمر خود رنج می برند.

تون عضلانی

این تمرینات شامل استفاده از عضلاتی می شوند که ممکن است به صورت روزانه از آن ها استفاده نشود. پس از رفع شدن درد های اولیه، فرد متوجه خواهد شد که عضلات او تون بیشتری داشته و سفت تر شده اند.

از آن جایی که با افزایش سن و بی تحرکی تون عضلانی از دست می رود این مزیت مخصوصا برای افراد مسن تر و آن هایی که به طور معمول در زندگی روزانه خود بی تحرک هستند مفید می باشد.

عضلات شکمی صاف

از آن جایی که پیلاتس بر روی تقویت مرکز بدن که شامل عضلات شکم نیز می شود تمرکز دارد، فرد متوجه خواهد شد یکی از مزایای پیلاتس این است که با داشتن تمرینات فیتنس بانوان، شکمی صاف را برای فرد ممکن می سازد.

انعطاف

با افزایش سن، افراد انعطافی را که در جوانی داشته اند از دست می دهند. پیلاتس به آرامی در اولین دوره این انعطاف را باز می گرداند.

پس از مدتی، فرد از انعطاف بدنی که به دست آورده است شگفت زده خواهد شد. این مورد مخصوصا برای دوری از آسیب های ناشی از افتادن مفید می باشد.

بهبود تعادل

به وسیله ارتباط ذهنی و بدنی که در تمرینات پیلاتس آموزش داده می شود فرد از حرکات و کار های بدن خود بسیار بیشتر آگاه می شود. به همین ترتیب، پیلاتس نه تنها تعادل جسمی را از طریق وضعیت دست بدنی بهبود می بخشد بلکه تعادل ذهنی و بدنی را نیز باز می گرداند.

کاهش استرس

در هنگام انجام این تمرینات، فرد به طور کامل مجذوب آن ها شده و قادر نخواهد بود به مسئولیت های دست و پا گیر روزمره فکر کند. با این تمرینات فرد بر روی تنفس و حرکاتی که با بدن خود انجام می دهد تمرکز بیشتری خواهد داشت. این تمرینات راهی عالی برای کاهش استرس می باشند.

احساس عمومی سلامتی

از آن جایی که پیلاتس بر روی ایجاد یک تعادل بین ذهن و بدن تمرکز می کند، احساس عمومی سلامتی را به فرد می بخشد.

تجهیزات پیلاتس

پیلاتس ورزشی است که دارای تجهیزات است، اما باشگاه هایی که دارای تجهیزات پیلاتس هستند ممکن است کمی گران تر از بقیه ی باشگاه ها باشند، با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی تجهیزات پیلاتس بپردازیم.

انواع پیلاتس کدام اند؟

دو شکل اصلی پیلاتس عبارتند از :

 

۱. پیلاتس بر پایه تشک : این یک سری تمرینات است که با استفاده از گرانش و وزن بدن شما برای ایجاد مقاومت روی زمین ایجاد می شود. هدف اصلی این است که ماهیچه های عمیق تر و حمایت کننده بدن خود را برای بهبود وضعیت بدن ، تعادل و هماهنگی آماده کنید.

 

۲. پیلاتس مبتنی بر تجهیزات : این شامل تجهیزات خاصی است که در برابر مقاومت فنری کار میکند از جمله ریفرمر که یک کالسکه متحرک است که شما در امتداد مسیرهای آن فشار داده و می کشید.

آیا به تجهیزات خاصی نیاز است؟

هنگامی که فرد به تازگی شروع به انجام تمرینات می کند، تنها چیزی که نیاز دارد یک زیر پایی یا تشک است. بسیاری از تمرینات ابتدایی می توانند بر روی این تشک انجام شوند.

پس از اینکه مهارت فرد افزایش پیدا کرد می تواند به دنبال عضویت در یک باشگاه بدن سازی یا استودیویی باشد که کلاس های خصوصی پیلاتس در آن ارائه می شوند. ما نیز کلاس های پیلاتس را در هر کدام از باشگاه های بدنسازی خود ارائه می دهیم.

در برخی استودیو ها تجهیزات خاص پیلاتس مانند ریفورمر، کادیلاک یا میله های مخصوص و صندلی یافت می شود. در ادامه مطلب این تجهیزات را با جزئیات توضیح می دهیم اما برای شروع به بسیاری از تجهیزات خاص نیازی نیست.

۱-ریفورمر چیست؟

پیلاتس ریفورمر به صورت کلی چارچوبی مانند یک تخت است که بخشی رونده داشته و این بخش از یک انتها به مجموعه ای از فنر ها وصل می شود.

این فنر ها قابل تنظیم هستند تا سطوح مختلفی از مقاومت را ارائه دهند. همچنین، مانع هایی وجود دارند که بر روی شانه های فرد قرار می گیرند و از افتادن او در هنگام کشیدن یا فشار دادن جلوگیری می کنند.

یک میله پایی به انتهای فنر های ریفورمر متصل است. این میله پایی می تواند به وسیله دست ها یا پا ها در هنگام جابه جایی بخش رونده استفاده شود.

تسمه هایی بلند همراه با دسته هایی به انتهای دیگر این تخت متصل هستند و می توانند به وسیله دست ها یا پا ها کشیده شده و بخش رونده را به حرکت درآورند.

برای استفاده از این ریفورمر، فرد می تواند بر روی آن خوابیده، نشسته و یا بایستد و تمریناتی را انجام دهد که در آن ها بخش رونده را فشار داده، کشیده و یا نگه می دارد.

در حین این تمرینات، فنر ها مقدار معین و مناسبی از مقاومت را ارائه می دهند. یکی از مزایای ریفورمر این است که می تواند در حینی که عضلات در برابر فشار فنر ها مقاومت می کنند، آن ها را کشیده تر کند.

این وضعیت، انقباض اکسنتریک عضله نامیده شده و شیوه ای عالی برای دست یابی به عضلاتی بلند و قوی بدون اضافه کردن حجم می باشد.

از آن جایی که در استفاده از دستگاه ریفورمر عضلات می توانند با استفاده از مقاومتی کم، کشیده و تقویت شوند، این دستگاه برای افرادی مفید است که به گونه ای آسیب دیده اند و یا در حال بهبودی از یک آسیب عضلانی هستند.

 ۲-کادیلاک چیست؟

کادیلاک یک وسیله جالب است که در نگاه اول بیشتر از یک دستگاه ورزشی، به یک وسیله شکنجه مربوط به قرون وسطا شبیه است.

این دستگاه شامل یک تخت به همراه یک تشک بر روی آن و یک چارچوب سه ضلعی است که بالای دستگاه قرار گرفته و به دو انتهای تخت متصل می شود.

ارتفاع این چارچوب حدودا ۱۸۰  سانتی متر بوده و بند های مختفی مانند فنر های پا، فنر های دست، حلقه های آویز، یک میله فشاری و حتی یک تراپز به آن وصل هستند.

به دلیل اندازه بزرگ دستگاه تراپز، معمولا در کلاس های گروهی استفاده نمی شود بنابراین در صورتی که فرد بخواهد از این دستگاه استفاده کند باید به دنبال شرکت در کلاس های خصوصی در نواحی اطراف محل زندگی خود باشد.

برخی از این استودیو های خصوصی دستگاهی به نام واحد دیواری کادیلاک دارند که برای پایداری بیشتر یک سمت دستگاه به دیوار متصل شده است.

دستگاه کادیلاک می تواند با تمامی انواع ورزش های کششی سازگار شده و در صورتی که فرد از خوابیدن طولانی مدت بر روی کمر خود اذیت نمی شود می تواند برای او مفید باشد. همچنین، در هنگام استفاده از دستگاه کادیلاک حس یک ژیمناست به فرد منتقل می شود.

۳-دیگر تجهیزات قابل استفاده در ورزش پیلاتس چیست؟

دیگر انواع تجهیزات پیلاتس شامل صندلی پایدار، میله نردبان، اصلاح کننده ستون فقرات و میله خم می شوند. این موارد همگی به عنوان وسایل کمکی استفاده شده و فرد را در حین انجام تمرینات مختلف حمایت می کنند.

تمامی این وسایل برای جدا سازی، تقویت و کشش عضلات مختلف مفید هستند. اغلب این لوازم پیلاتس را می توان در استودیو های خصوصی پیلاتس یافت.

۴- پیلاتس با کش

یکی از مؤثرترین تجهیزات در ورزش پیلاتس، کش های مقاوتی پیلاتس هستند که می توان گستره متنوعی از حرکات را برای ران، شکم، بازو و سرشانه ها با این کش ها انجام داد. در مقاله زیر چند حرکت با کش پیلاتس همراه با تصویر آموزش داده شده است:

پیلاتس چه نواحی از بدن را هدف قرار می دهد؟

پیلاتس به طور کلی بر روی مرکز بدن تمرکز می کند که شامل ناحیه شکمی و ستون فقرات می شود. این همان دلیلی است که پیلاتس می تواند برای افرادی که از درد ناحیه پایینی کمر رنج می برند بسیار مفید باشد.

دیگر نواحی بدن که با انجام تمرینات پیلاتس تقویت شده و سفت تر می شوند شامل پا ها مخصوصا نواحی بالایی ران و باسن می شوند.

از آن جایی که پیلاتس مفاصل را منعطف نگه می دارد برای افرادی که از التهاب مفاصل رنج می برند نیز مفید می باشد. پیلاتس عضلات ران را تقویت کرده و به همین دلیل می تواند در پیشگیری از التهاب مفصل و آسیب های زانو مفید باشد.

فرق پیلاتس با یوگا

با اینکه شباهت هایی بین یوگا و پیلاتس وجود دارد و هر دوی آن ها بر روی ارتباط بدن و ذهن تمرکز دارند اما یوگا بیشتر بر روی سلامت ذهنی متمرکز می شود. یوگا بیشتر ورزشی آرامش دهنده و استراحتی است اما پیلاتس بیشتر بر روی برنامه جسمانی تمرکز دارد که قدرت و تون عضلانی را بیشتر می کند.

مواردی که باید در هنگام انتخاب کلاس پیلاتس به دنبال آن ها گشت :

در صورتی که فرد به طرز نسبی اندامی متناسب داشته و تمایل به انجام پیلاتس برای اولین بار دارد، کلاس های گروهی پیلاتس برای او مناسب خواهند بود.

این کلاس ها معمولا به مدت ۶۰ دقیقه طول کشیده و می توان با استفاده از ((یک جلسه رایگان برای مهمان ها)) در آن ها شرکت کرد. مربیان باشگاه های ما صمیمی بوده و جهت آموزش دادن تمامی سطوح تناسب اندام به طور تخصصی آموزش دیده اند.

شما می توانید در کلاس های تشکی پیلاتس یا کلاس های گروهی ما شرکت کنید. مورد اول شامل انجام تمرینات مختلف بر روی تشک یا زیر پایی می شود و مورد دوم شامل تمرین با یک یا چند تجهیزات مخصوص پیلاتس می شود.

شرکت در یک کلاس تشکی، راهی عالی برای شروع تمرین است و می تواند شامل مواردی دیگر از جمله وزنه های دستی، تسمه های کششی و رول های فومی شود.

کلاس های تشکی عمدتا بر روی تمرین بر خلاف نیروی جاذبه و استفاده از وزن بدن برای تحمل آن در وضعیت های مختلف تمرکز می کند. این تمرینات هم قدرت و هم استقامت را درگیر می کنند.

برای دریافت یک برنامه شخصی تر و یا در صورت نیاز به تغییرات بیشتر در تمرینات به علت سن یا آسیب های گذشته شرکت در کلاس های خصوصی می تواند مناسب تر باشد.

بسیاری از کلاس های خصوصی در استودیو های پیلاتس برگذار می شوند. این استودیو ها می توانند شامل تجهیزات تخصصی پیلاتس نیز باشند.

در صورتی که فرد آسیبی در گذشته دیده باشد و یا نیاز به حمایت هایی بیشتر برای انجام تمرینات داشته باشد این کلاس ها برای او ایده آل خواهند بود.

در یک استودیوی خصوصی پیلاتس، فرد توجهی شخصی دریافت خواهد کرد و مربی قادر خواهد بود تا تمرینات را به گونه ای تغییر دهد که مناسب نیاز های خاص فرد باشند.

تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست؟

بین فیتنس و پیلاتس تفاوت های بسیاری وجود دارد. پیلاتس بر روی افزایش قدرت عضلات مرکزی، انعطاف پذیری و کنترل فیزیکی و تعادل بدن تمرکز دارد.

تقریبا همه ی تمرینات پیلاتس بر روی زمین انجام می شود. این تمرینات به صورتی که به پشت دراز کشیده و یا به شکل صاف نشسته اید، انجام می شود اما تمرینات فیتنس این گونه نیست، پر است از جنبش و تحرک، و شامل تمرینات شنا، دوچرخه سواری، دو، دراز و نشست و… است.

فیتنس یک ورزش هوازی است و در افزایش عملکرد قلب و ایجاد ظرفیت بالای تنفس کمک می کند و موجب قوی شدن عضلات نیز می شود. البته ورزشکاران معتقدند که فیتنس و پیلاتس به چربی سوزی، تناسب اندام و کاهش وزن کمک می کند.

 
 

 

 

آیا پیلاتس برای فیزیوتراپی مفید است؟

امروزه بسیاری از مراکز تندرستی و کلینیک های فیزیوتراپی تمرینات پیلاتس را به عنوان یک فیزیوتراپی پیشنهاد می کنند. مطالعات دریافته اند که پیلاتس می تواند به عنوان یک درمان موثر برای آسیب ها و بیماری هایی از جمله موارد زیر به کار رود:

 • درد مزمن کمر و گردن
 • جایگزینی های زانو یا لگن
 • ام اس یا مالتیپل اسکروزیس
 • فیبرومیالژی
 • اسکولیوزیس

این تمرینات همچنین برای قهرمانان ورزشی، رقصنده ها و دیگر ورزشکاران حرفه ای مناسب است که به گونه ای آسیب دیده و برای بازگشت به وضعیت آمادگی بیشینه خود نیاز به توانبخشی دارند.

به دلیل اینکه پیلاتس یک ورزش با سطح تماس پایین است، به شرط اینکه فرد یک مربی آموزش دیده و معتبر باشد می تواند جهت تاثیر بر روی نواحی خاصی از بدن تمرینات را تغییر دهد.

ورزش پیلاتس در خانه

تمرینات پیلاتس را نه تنها به صورت فردی بلکه می توان به صورت خانوادگی نیز انجام داد. همچنین، پدران و مادران پر مشغله ای که صاحب فرزند هستند نیز می توانند این تمرینات را انجام دهند. همانند آموزش مسائل مهم زندگی به کودکان از جمله آموزش اقتصادی، باید به آن ها در ارتباط با نحوه تندرست ماندن آموزش داد.

شما می تواند این تمرینات را در خانه نیز انجام دهید. کتاب های الکترونیکی بسیار خوبی برای انجام این کار وجود دارند. ویدیو های آموزشی بسیاری وجود دارند که می توانید از آن ها پیروی کرده و تمرینات را انجام دهید. تمام مواردی که لازم دارید، یک زیر پایی و لباس هایی آزاد و راحت هستند.

با این حال، در صورتی که تازه کار هستید توصیه می شود در ابتدا در چندین کلاس مختلف شرکت کنید تا نحوه صحیح انجام این تمرینات به شما آموزش داده شود.

این کار سبب می شود از آسیب هایی که ممکن است در هنگام انجام نادرست حرکات مختلف به فرد برسد پیشگیری شود. همچنین، می توان یک مربی خصوصی استخدام کرد تا به خانه آمده و نحوه صحیح انجام حرکات را به شما یاد دهد.

بنابراین، اگر به دنبال یک ورزش برای تقویت عضلات و بدن می گردید که بتواند با سطح تناسب اندام شما سازگار شده و به شما در حفظ انعطافتان کمک کند، بهتره ورزش پیلاتس را امتحان کنید.

آماده باشید! این نوع تمرینات نسبتا اعتیاد آور هستند اما ورزشیست که به شدت لذت بخش است.

نکات تغذیه ای ورزش پیلاتس

به طور کلی توصیه هایی در مورد اینکه قبل ، حین و بعد از تمرین پیلاتس چه بخورید مانند هر ورزش دیگری وجود دارد. توصیه می شود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از تمرین خود غذا بخورید به طور ایده آل ترکیبی از کربوهیدارت های پیچیده و پروتئین بدون چربی مانند بلغور جو دوسر ، ماست یونانی ، تخم مرغ آب پز و انواع توت ها. همچنین برای هیدراته ماندن راحت آب بنوشید. پس از پایان تمرین نیز در عرض دو ساعت سوخت گیری انجام دهید. می توانید یک وعده غذایی متعادل با پروتئین ، میوه ، سبزیجات ، غلات کامل و لبنیات مصرف کنید مانند برنج قهوه ای ، مرغ کبابی ، سبزیجات ، سیب و شیر .

پیلاتس چقدر کالری می سوزاند؟

این موضوع به شدت تمرین شما بسگی دارد. اما یک جلسه ی ۵۰ دقیقه ای پیلاتس مبتدی حدود ۱۷۵ کالری می سوزاند در حالی که یک روتین پیشرفته ۵۰ دقیقه ای تا ۲۵۰ کالری می سوزاند.

از چه ماهیچه هایی برای پیلاتس استفاده می شود؟

پیلاتس عمدتاً روی عضلات ناحیه تنه از جمله شکم، باسن و عضلاتی که در امتداد ستون فقرات قرار دارند کار می‌کند. میلتون می‌گوید، این دارو همچنین با تثبیت‌کننده‌های لگن، رباینده‌ها و عضلات گردن، پشت و شانه‌ها کار می‌کند.

جدید ترین مقالات ما