باشگاههای زنجیره ای ژیمناستیک و باله اسپین

تغذیه کودکان دیابتی

تغذیه کودکان دیابتی

در این مقاله مطالعه می‌کنید

رایج ترین نوع دیابت در کودکان، دیابت نوع ۱ است. علت ابتلا به این بیماری ارتباطی به تغذیه کودکان دیابتی شما یا سبک زندگی او ندارد. به عبارت دیگر، کودک شما هیچ نقشی در ابتلا به این بیماری نداشته و کاری از دست او بر نمی آید. این وجود، برخی از غذاها به روش های مختلفی بر قند خون تأثیر می گذارند و بنابراین، تغذیه کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ از اهمیت بالایی برخوردار است.

کودک مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز مانند هر کودک دیگری باید از رژیم غذایی غنی از مواد مغذی پیروی کند. به این معنا که رژیم غذایی او باید حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و تمام مواد غذایی مورد نیاز برای بدن باشد. اما مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات در این کودکان باید کنترل شود.

غذاها چه تأثیری بر قند خون دارند؟

برخی از غذاها به طور مستقیم روی قند خون کودک تأثیر گذاشته و باعث افزایش آن می شوند. برخی دیگر از غذاها نیز به طور غیر مستقیم، میزان قند خون را تحت تأثیر قرار می دهند. شما با دانستن نحوه اثرگذاری تغذیه بر قند خون می توانید به سلامت کودک خود کمک کنید. غذاهای حاوی کربوهیدراتی که که مستقیماً بر قند خون تأثیر می گذارند عبارتند از:

 • ۱.میوه ها
 • ۲.غلات مانند نان، برنج و ماکارونی
 • ۳.برخی از محصولات لبنی مانند شیر یا ماست
 • ۴.سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت
 • ۵.غذاهای شیرین مانند آب نبات یا دسرها.

زمانی که شما این غذاها را می خورید، دستگاه گوارش آنها را تجزیه کرده و تبدیل به قند می کند. این قند وارد جریان خون شما می شود. انسولین به مصرف قند و کاهش مجدد سطح قند خون کمک می کند. پروتئین های سالمی مانند گوشت بدون چربی و تخم مرغ، و چربی هایی مانند کره و روغن زیتون تأثیر بسیار کمی روی قند خون می گذارند. این غذاها، هضم را کندتر کرده و تأثیر غیر مستقیمی روی قند خون دارند. به این معنا که بدن کودک قند را کندتر جذب می کند و همین امر منجر به تغییر مقدار و زمان انسولین مورد نیاز کودک می شود.

تغذیه کودکان دیابتی

مراقب غذاهای بدون قند و بدون چربی باشید!

بسیاری از مردم فکر می کنند که غذاهایی که قند ندارند، حاوی کربوهیدرات نیستند! اما باید بدانید بسیاری از غذاهای غیر شیرین، کربوهیدرات بالایی دارند. این غذاها همچنین ممکن است حاوی الکل های قندی باشند که قند خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

غذاهای بدون چربی نیز می توانند حاوی کربوهیدرات بالایی باشند. حتی در برخی موارد، برای جبران چربی و ایجاد طعم بهتر در این غذاها از قند بالایی استفاده می شود. در صورتی که از ترکیبات موجود در غذای کودک خود اطلاعی ندارید، بهتر است همیشه برچسب تغذیه روی محصولات را چک کنید.

توصیه های غذایی برای دیابت نوع ۱

بر اساس توصیه انجمن دیابت آمریکا، رژیم غذایی سالم برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ مانند هر کودک دیگری است. هدف اصلی رژیم غذایی یک کودک، خوردن کالری کافی برای رشد و تکامل او می باشد. با وجود اینکه نیازی به پرهیز غذایی خاصی در رژیم غذایی کودکان نیست، اما در تغذیه سالم کودک همواره نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • ۱.از نوشیدنی های شیرین بپرهیزید. بهترین گزینه آب است! انواع آب گازدار و طعم دار وجود دارند که دارای کربوهیدرات بسیار پایین یا جایگزین های سالم برای قند هستند. همچنین سعی کنید آب را با میوه های تازه و سبزیجات طعم دار کنید تا طعم و مزه آنها کودک را ترغیب به نوشیدن کند. اما یادتان باشد برای بهبود طعم، هیچ قند و شکری به آب اضافه نکنید. از گزینه های مناسب نوشیدنی می توان به کریستال لایت، لیموناد های بدون قند و چای های طعم دار اشاره کرد. البته این نوشیدنی ها هرگز نباید منبع اصلی آب کودک شما باشند و همواره بهترین گزینه برای کودک آب است.
 • ۲.از حذف کردن وعده های غذایی بپرهیزید. این امر باعث پرخوری در وعده های بعدی کودک می شود.
 • ۳.حتی اگر در تلاش برای کاهش وزن کودک خود هستید هم نباید هیچ وعده غذایی اصلی کودک را حذف کیند. تنها باید میزان غذای هر وعده را کاهش دهید.
 • ۴.افزایش فیبر مصرفی روزانه به کنترل قند خون و سلامت کلی بدن کمک می کند.
 • ۵.کربوهیدرات های سالم را در هر وعده غذایی گنجانده و با پروتئین ها و چربی های سالم ترکیب کنید. مثال هایی از کربوهیدرات های سالم عبارتند از: برنج قهوه ای، نان گندم کامل، ماکارونی گندم کامل، جو دوسر و میوه.
تغذیه کودکان دیابتی نوع 1

غذاهای سالم برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱

غذاهای بسیاری وجود دارند که شما می توانید برای کودک دیابتی خود آماده کنید. خوردن غذاهای متنوع و خوشمزه برای کودک بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین غذاها و میان وعده های سالم زیر را در وعده های غذایی او بگنجانید:

 • ۱.سبزیجات تهیه شده به روش های مختلف (مثل بخارپز، گریل، سالادی و همراه با سس)
 • ۲.میوه های تازه با کره بادام زمینی یا کره آجیل های دیگر
 • ۳.محصولات لبنی مانند پنیر یا ماست یونانی
 • ۴.تخم مرغ به هر شکلی که کودکتان ترجیح می دهد.
 • ۵.گوشت های بدون چربی از جمله مرغ و ماهی
 • ۶.لوبیا، آجیل و دانه های روغنی
 • ۷.کراکر گندم کامل با پنیر کم چرب
 • ۸.غلات با فیبر بالا

سعی کنید غذاهای جدیدی را برای کودکان آماده کرده و در مورد طعم های مورد علاقه ی او نظر بخواهید. با این کار آنها احساس بهتری نسبت به وعده های غذایی خود خواهند داشت.

باشگاه ورزشی اسپین

منبع :

https://www.childrens.com

جدید ترین مقالات ما