ورزش زومبا برای چه افرادی مناسب است

زومبا یکی از مفرح ترین و منعطف ترین سرگرمی های ورزشی است که در چندین سال اخیر به محبوبیت بالایی دست یافته است. کلاس های رقص زومبا در سطوح مختلف جسمانی ارائه می شود. با وجود اینکه اغلب حرکات زومبا، حرکات ناگهانی و قدرتی مثل پریدن و جهیدن می باشند، اما می توان این رقص را با توجه به نیاز ها و توانایی های فرد تنظیم کرد. اگر به دنبال یک تمرین قدرتی عمومی می گردید، باید یک کلاس آموزشی رقص زومبا پیدا کنید که برای افزایش قدرت بالا تنه ی شما، از وزنه های سبک در تمرینات ارائه شده استفاده می کند.

کلاس ورزش زومبا

زومبا برای چه کسی مناسب است؟

در صورتی که زندگی کم فعالیتی دارید، به انواع بیماری مبتلا هستید یا از دارو های خاص استفاده می کنید باید بدانید که ورزش زومبا برای شما مناسب است و منعی ندارد. اما، برای اطمینان از داشتن شرایط سلامت جسمانی مناسب انجام این ورزش، پیش از ثبت نام و آغاز تمرینات زومبا با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، پیش از شروع کلاس با مربی زومبای خود در رابطه با سطح آمادگی جسمانی و انواع بیماری ها و مشکلات جسمانی های خود صحبت کنید تا مربی ملاحظات لازم را در تمرین های ارائه شده برای شما اعمال کند.

شرکت در کلاس زومبا قبل از بارداری

اگر پیش از باردار شدن به این ورزش می پرداخته اید، بارداری بدون دردسری را تجربه می کنید و پزشک زنان شما اجازه ی چنین فعالیت های سنگینی را به شما داده است، می توانید به انجام تمرینات زومبای خود ادامه دهید. اما باید توجه داشته باشید که از انجام برخی از حرکات سنگین تر خودداری کنید تا ایمنی شما و جنینتان حفظ شود.

زومبا پر از حرکات ناگهانی و قدرتی می باشد که با شل شدن مفاصل در اثر تغییرات هورمونی در زمان بارداری می تواند دردسرساز شود. با مربی خود در رابطه با جایگزین کردن این حرکات جهشی و پرشی ناگهانی و همچنین، حرکاتی که تعادل شما را به هم می زند صحبت کنید. و البته، همواره به خاطر داشته باشید که به اندازه ی کافی آب نوشیده و طی زمان تمرین زومبای خود هیدراته بمانید.

شرکت در کلاس رفص زومبا

شرکت در کلاس زومبا با وجود بیماری زمینه ای

آیا با وجود داشتن بیماری زمینه ای نیز می توانیم در کلاس رقض زمبا شرکت کنیم؟ باید بگوییم که بله، شما میتوانید با این شرایت هم در کلاس رقص زومبا شرکت کنید و از این ورزش لذت ببرید

کلاس زومبا با بیماری آرتروز

در صورت ابتلا به آرتروز، کمر درد یا زانو درد، از انجام حرکات ناگهانی و شدید پرهیز کنید. حرکاتی را در دستور کار خود قرار دهید که فشار زیادی به مفاصل شما وارد نمی کنند.

کلاس رقص زومبا با وجود معلولیت

اگر دچار محدودیت یا معلولیت جسمی هستید، می توایند در کلاس های زومبا روی ویلچر شرکت کنید. این کلاس های بدون وزنه از مفرح ترین فعالیت های ورزشی روی ویلچر محسوب می شود.

شرکت در کلا زومبا با وجود بیماری دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید، رقص زومبا یک راه عالی برای کاهش وزن و ساخت هم زمان عضله می باشد. با اوج گرفتن سطح انرژی بدن، سطح قند خون شما پایین خواهد آمد. برای احتمال نیاز به تغییر برنامه ی درمانی دیابت با توجه به شرایط جسمانی جدید خود، با پزشک خود مشورت کنید.

 آیا ورزش زومبا برای بیماری قلبی مناسب است؟

اگر مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید، ممکن است پزشک شما به جای انجام ورزش های سنگین تر مثل رقص زومبا، شروع تدریجی و آرام فعالیت های توان بخشی قلبی عروقی را تجویز کند.

هزینه کلاس رقض زومبا

مواردی که باید درباره ی ورزش زومبا بدانید

مناسب برای افراد مبتدی

بله، فارغ از سطح آمادگی جسمانی شما، تمرکز زومبا روی لذت از موسیقی و رقصیدن با آن می باشد.

قابل انجام در فضای باز

خیر، کلاس های زومبا در باشگاه های ورزشی ارائه می شود.

قابل انجام در خانه

بله، شما می‌توانید با کمک نرم افزار های آموزشی زومبا، کلاس های آنلاین یا آموزش های ویدئویی از پیش ضبط شده ی رقص زومبا در خانه به تمرین زومبا بپردازید.

تجهیزات مورد نیاز ورزش زومبا

هیچی! بجز کفش ورزشی، تمرین زومبا نیاز به هیچ تجهیزات خاصی ندارد.

انعطاف پذیری

بله، حرکات ورزشی زومبا به گونه ای طراحی شده است که منجر به افزایش انعطاف پذیری بدن شما شود.

آیا ورزش زومبا هوازی است؟

بله، نوسانات شدت بالا و شدت پایین در حرکات زومبا باعث شده تا این ورزش یک فعالیت هوازی ایده‌آل محسوب شود.

آیا ورزش زومبا قدرتی است؟

بله، تمرینات مرسوم و سنتی زومبا تمرکز ویژه ای روی تقویت قدرت عضلات مرکزی بدن دارند. همچنین گونه های مختلف زومبا، مانند زومبا استپ و زومبا تونینگ با به کار گیری وزنه، باعث تقویت عضلات بازو ها، پاها و باسن می شود.

شدت کلاس زومبا پایین است؟

خیر، کلاس های زومبا به شدت پر انرژی بوده و حاوی پرش، جهش و سایر حرکات شدت بالا و قدرتی می باشد.

در ورزش زومبا چه نواحی مورد حدف قرار می گیرد؟

عضلات مرکزی

بله، بسیاری از حرکات این رقص که در روتین های زومبا به کار گرفته می شود روی ماهیچه های پهلو ها و شکم تمرکز دارد که عضلات مرکزی بدن را تشکیل می دهند.

بازو ها

خیر، در زومبای مرسوم و کلاسیک عضلات بازو ها مورد هدف قرار نمی گیرند. از سوی دیگر، در کلاس های ویژه مانند زومبا تونینگ، با کمک وزنه، قدرت و حجم ماهیچه ای بازو ها ارتقا می یابد.

پا ها:

بله، پرش ها و جهش های انجام شده در روتین های مختلف زومبا باعث اعمال فشار عضلانی مثبت در پا ها می شود.

باسن:

بله، در زمان رقص زومبا فشار عضلانی را در ناحیه ی باسن خود حس می کنید.

کمر:

خیر، با وجود اینکه این تمرینات می توانند تمامی نواحی بدن شما را درگیر کند، فشار متمرکزی روی عضلات کمر شما اعمال نمی شود.

میزان شدت زومبا چگونه است؟

میزان شدت ورزش زومبا متوسط است. زومبا یک تمرین با شدت نوسانی است که طی آن، حرکات شدت بالا و شدت پایین به گونه ای چیده شده اند که ضربان قلب شما بالا رفته و مقاومت هوازی شما افزایش یابد. کلاس های پر انرژی زومبا با موسیقی ریتم تند همراه بوده و رقص های مورد نظر از پیش طراحی شده مانند حرکات موزونی هستند که شاید در کلاب های شبانه مشاهده کرده باشید!

 برای اینکه در کلاس زومبا احساس راحتی داشته باشید هیچ نیازی به تسلط به رقص های حرفه ای ندارید. شعار ما «به جای تمرین، برقص!» است؛ پس در باشگاه ما فقط با موسیقی برقصید و از جنب و جوش خود لذت ببرید. نیازی به رعایت چارچوب های خشک دقیق وزن و ریتم وجود ندارد.

انواع کلاس های زومبا

انواع متعددی از کلاس های زومبا وجود دارد؛ از تمرینات آکوا زومبا گرفته تا کلاس های زومبا تونینگ که در آن از وزنه استفاده خواهید کرد تا علاوه بر ماهیچه سازی، کالری بیشتری نیز بسوزانید. حتی کلاس های زومبای مخصوص کودکان نیز وجود دارد.شما میتوانید با ثبت نام کودک خود در کلاس زومبا از مزایای زومبا برای کودکان بهره مند شوید

رقص برای لاغری موثر است؟

یک جلسه 60 دقیقه تمرین زومبا به طور میانگین باعث سوختن 369 کالری در بدن می شود که بیشتر از انرژی مصرفی طی 60 دقیقه کیک بوکسینگ و تمرینات استپ آیروبیک می باشد. شما با رقص زومبا یک تمرین هوازی ایده‌آل خواهید داشت که چربی ها را آب کرده، قدرت عضلانی مرکزی بدن را ارتقا داده و انعطاف پذیری بدنتان را افزایش می دهید.

باشگاه ورزشی اسپین

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

پرسش از دکتر