فرق بدنسازی و فیتنس

فیتنس به گونه ای طراحی شده تا تمرینات فرد بر بهبود عملکرد روزانه او متمرکز شوند. همانطور که فعالیت ها و عملکرد افراد با یکدیگر متفاوت است، تمرینات این ورزش نیز برای هر فرد نسبت به دیگری تفاوت دارد. با اینکه فرق فیتنس و بدنسازی به وضوح مشخص است اما در ادامه به آن پرداخته ایم …

فیتنس چیست؟

فیتنس با هدف تمرکز بر افزایش کیفیت حرکات روزمره طراحی شده و شامل تمریناتی همچون پرش با هر دو پا و تبر زنی می شود. این ورزش شباهتی با دیگر ورزش ها و تمرینات دیوانه واری همچون حفظ تعادل تک پا بر روی توپ ندارد.

از آن جایی که تمرینات این چنینی آمادگی فرد را جهت انجام حرکات روزمره افزایش نمی دهند، در فیتنس نیز جای ندارند. برای مثال در این ورزش، یک بازیکن فوتبال جهت بهبود عملکرد پای خود تمرینات سرعتی پا انجام داده و یک بازیکن گلف جهت بهبود ضربه زدن به توپ، تمرین چرخش با دستگاه سیم کش را انجام خواهد داد.

فرق بدنسازی و فیتنس

فیتنس، دشمن قسم خورده بدنسازی نبوده و در واقع بسیاری از حرکات این ورزش همچون اسکوات و ددلیفت در برنامه های تمرینی فیتنس نیز استفاده می شوند. تنها تفاوت این دو ورزش، در زمینه زیبایی و تفکیک عضلانی است.

در حالی که بدنسازی اغلب به ظاهر عضله اهمیت می دهد، فیتنس عملکردی بر چگونگی حرکت عضلات تمرکز دارد. به همین دلیل، برنامه های بدنسازی تمرینات بیشتری همچون جلو بازو دمبل و زیر بغل با دستگاه داشته در حالی که برنامه های فیتنس عملکردی بیشتر تمریناتی همچون برپی و پرش اسکوات را در خود جای داده اند.

مزایای فیتنس چیست؟

فیتنس تحرک را افزایش می دهد. اغلب افراد به طور باور نکردنی 9 تا 12 ساعت از روز را نشسته اند. در صورتی که شغل فرد در اداره باشد، این زمان بیشتر هم خواهد بود. بنابراین، بهتر است در زمان ورزش کردن به جای نشستن بر روی دستگاه های مختلف، مقداری تحرک داشت.

فیتنس عملکردی نیازمند جا به جایی و انجام تمرینات در جهت های مختلف است. هنگامی که افراد در حالت ایستاده قرار دارند، نسبت به حالت نشسته کالری بیشتری مصرف کرده و سوخت و ساز قند در بدن آن ها بهبود می یابد. علاوه بر این موارد، هنگامی که پس از یک روز بی تحرک، ضربان قلب بالا رفته و فرد حس سوزان یک ورزش شدید را تجربه می کند، خلق و خوی او بهبود می یابد.

1_ بهبود حالت قرار گیری بدن

متاسفانه در اغلب افراد، استرس زندگی مدرن و فشار شغل های امروزی تاثیر ناخوشایندی بر حالت قرار گیری بدن بر جای می گذارند. امروزه قوز کمر و افتادگی شانه ها بیش از پیش در افراد جامعه رواج یافته و به هیچ عنوان برای سلامت بدن مناسب نیستند.

فیتنس عملکردی می تواند افتادگی ها و عملکرد عضلات را بهبود بخشد. برای مثال، با کاهش تنش عضلانی در قفسه سینه می توان به عقب رفتن شانه ها و اصلاح طرز قرار گیری بدن کمک کرد.

2_ چربی سوزی بیشتر

از آن جایی که در فیتنس تمام بدن در حال حرکت و جنب و جوش است، در مقایسه با بدنسازی و تمرینات هوازی در جا، چربی سوزی بسیار بیشتری اتفاق می افتد. انجام تمرینات چند جهتی، چند مفصلی و چند عضلانی سبب افزایش چربی سوزی و تناسب در تمام اندام ها می شود.

الگو های حرکتی در این ورزش، ضربان قلب را بالا برده و حتی پس از اتمام ورزش، بدن را وادار به سوزاندن کالری های فراوان می کند.

3_ بهبود انعطاف پذیری

تمرینات فیت نس می توانند با افزایش محدوده های حرکتی بدن، انعطاف پذیری آن را افزایش دهند. تمام هدف این ورزش، تقویت بدن و بازسازی حرکات طبیعی آن است. همانطور که قدرت انقباض عضلات اهمیت دارد، کشش مناسب آن ها نیز جهت داشتن بدنی منعطف مهم است.

4_ افزایش کیفیت زندگی

فیتنس عملکردی ورزشی است که علاوه بر تناسب اندام و ظاهر مناسب، کیفیت زندگی بهتری را نیز به فرد هدیه می دهد. هدف این ورزش تقویت فرد در انجام کار های روزمره بوده و همگام با افزایش سن اهمیت آن نیز بیشتر می شود.

این ورزش برای بهبود افراد در انجام فعالیت هایی همچون مراقبت از کودکان یا خم شدن برای برداشت رخت ها از لباس شویی طراحی شده است.

5_ نشاط و سرگرمی همیشگی

این ورزش تمرینات متنوع و متعددی داشته و فرد را از انجام آن ها دل زده نمی کند. فیتنس عملکردی به جای محدود شدن به یک گروه عضلانی و انجام تمرینات تکراری، بر یکپارچگی کل بدن تمرکز و فرصت های بی شماری را برای داشتن یک ورزش با نشاط فراهم می کند.

6_ عضله سازی بیشتر

تمرین عملکردی با استفاده از ابزار های مختلف و همچنین وزن بدن، فیبر های عضلانی مختلف را تحریک کرده و رشد عضلات را سرعت می بخشد. توده عضلانی بیشتر در هنگام استراحت کالری بیشتری مصرف کرده و با وارد کردن فشار به استخوان، تراکم آن را نیز افزایش می دهد.

فیت نس حتی گروهی از عضلاتی که ضعیف تر بوده و اغلب نادیده گرفته شده اند را تقویت می کند. افراد به کمک این ورزش به تناسب اندامی بی نظیر برای انجام فعالیت های روزانه خود دست می یابند. فیتنس عملکردی می تواند طرز قرار گیری بدن را اصلاح کرده و انعطاف پذیری را بهبود بخشد.

به همین دلیل در صورت تمایل به داشتن توانایی دویدن به دنبال کودکان، انجام کار های روزمره و تحرک مناسب، این ورزش به شما پیشنهاد می شود. افرادی که تمام روز را به میز محل کار خود زنجیر شده اند، با انجام این ورزش می توانند علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، تحرک بیشتری را همگام با افزایش سن تجربه کنند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر