صفر تا صد اسکیت روی یخ [برای مبتدی ها]

پاتیناژ چیست؟ تاکنون چند بار به خود گفته اید: من امروز بالاخره اسکیت روی یخ رو یاد می‌گیرم! چند بار تاکنون به این فکر افتاده اید و از آن منصرف شده اید؟ ما در ادامه نظر شما را به کلی در مورد پاتیناژ تغییر می دهیم. یادگیری اسکی روی یخ مستلزم پشتکار بسیار است اما شما می ‌توانید آن را انجام بدهید. تنها چیزی که برای اسکی رو یخ نیاز دارید، تسلط کافی بر برخی مهارت های اصلی است تا برای آنچه که تصورش را داشتید آماده شوید.

تاریخچه پاتیناژ چیست؟

اسکیت روی یخ یا پاتیناژ احتمالاً از سال 1000 قبل از میلاد در اسکاندیناوی اختراع شده است. اولین اسکیت ها از استخوان های ساق پا یا دنده گوزن، گاو، گوزن شمالی و سایر حیوانات ساخته شده بودند. اینکه تیغه های فلزی کی به اسکیت ها اضافه شدند هنوز مشخص نیست، اما اولین عکس های هلندی، اسکیت هایی با تیغه های فلزی را به نشان می دهند.

تا اواسط قرن نوزدهم قسمت فلزی اسکیت به پایه چوبی یا صفحه پایه بسته می شد و خود اسکیت با بند های چرمی یا تسمه ای روی پا محکم می گردید. با معرفی اسکیت تمام استیل توسط E.W. Bushnell از فیلادلفیا در سال 1850، و جایگزینی آن با صفحه های چوبی سنگینی که به پا بسته می شد، پیشرفت بزرگی در ایالات متحده آمریکا در این زمینه پدید آمد.

از جمله تحولات اصلی که بعد از سال 1900 در ظاهر اسکیت ایجاد شد می توان به اضافه شدن قطعه نوک تیز انگشت پا (toe pick)، گروهی از دندانه های اره مانند که در قسمت پنجه تیغه قرار گرفته بودند، که امکان انجام بهتر پرش های خاص را برای اسکیت بازان فراهم می کند و نوآوری تیغه “انگشت بسته (closed-toe)” از جنس فولاد یک تکه، که استحکام بیشتری به اسکیت می بخشد و تیغه را بسیار سبک تر می نماید، اشاره کرد.

تاریخچه پاتیناژ

  تقویت مهارت های اسکیت روی یخ

آماده شدن:

 •  برای رفتن روی یخ باید اسکیت پوشید و برای این کار می ‌توانید تا زمانی که تصمیم قطعی برای فیگور اسکیتینگ می‌ گیرد، کفش اسکیت را اجاره کنید. همچنین برای این کار از پوشیدن لباس گرم نیز نباید غفلت ورزید و از شال و دستکش استفاده کرد.

 •  از مناسب بودن اندازه اسکیت اطمینان حاصل نمایید. کفش اسکیت باید راحت باشد و نباید به اندازه ای تنگ باشد که موجب اذیت شدن انگشتان یا سوزش شود.

 • بند کفش اسکیت را نیز باید محکم بست تا مانع از چرخش قوزک پا شود. کفش اسکیت باید مانند دستکش که اندازه دست است، اندازه آن مناسب پا باشد.

آماده شدن برای پاتیناژ

چگونه زمین خوردن را بیاموزید

 •  اولین چیزی که به عنوان یک فیگور اسکیتر باید بیاموزید، چگونه زمین خوردن است. در اسکیت ممکن است شخص بسیار زمین بخورد و به همین دلیل باید چگونه زمین خوردن را یاد بگیرد تا آسیبی نبیند.
 • زمین خوردن را تمرین کنید و هرگاه می خواستید زمین بخورید، خم شوید تا روی زمین بنشینید که در این صورت قسمت تحتانی بدن و کناره ها به جای شکستگی و آسیب جدی، فقط دچار ضربه می‌ شود. سعی کنید در هنگام زمین خوردن دستان خود حائل نکنید زیرا این کار باعث آسیب دیدگی مچ و انگشتان دست می‌ شود.
 • همچنین علاوه بر زمین خوردن باید نحوه بلند شدن سریع از زمین را نیز بیاموزید زیرا در صورت زمین خوردن ممکن است کسی در بلند شدن به شما کمک نکند.
زمین خوردن در اسکیت روی یخ

شل کردن زانوها:

 •  مورد بعدی که به عنوان یک فیگور اسکیتر باید تمرین کنید شل کردن زانو ها است. زمانی که شما یک اسکیت باز مبتدی هستید به دلیل ضعیف بودن عضلات، به طور طبیعی می خواهید زانو های خود را سفت نگه دارید؛ اما شل کردن زانو ها در اسکیت روی یخ از اهمیت به سزایی برخوردار است و شما می ‌توانید به راحتی حرکت کنید. این عمل همچنین می‌ تواند مانع از آسیب دیدن پاها نیز شود.
 • علاوه بر این تمرین کردن باعث می‌ شود بتوانید عضلات خود را شل کرده و به راحتی حرکت دهید. کمی خم شدن نیز می‌ تواند باعث شل کردن زانو ها شود.

حرکت به جلو را یاد بگیرید:

 •  اکنون که می ‌توانید به راحتی بایستید، می ‌توانید حرکت به جلو را تمرین کنید. برای این کار باید یک پا در جلو قرار داد و پای دیگر را به آرامی به عقب و کنار فشار داد. فشار پای پشتی موجب حرکت شما روی یخ می‌ شود. سپس باید پای پشتی را به جلو آورده و برای حرکت این کار را با پای دیگر انجام داد.

حرکت به جلو در اسکیت روی یخ

5. توقف کردن

 • پس از آنکه حرکت به جلو را یاد گرفتید باید نحوه توقف کردن را نیز بیاموزید. ساده ترین نوع توقف از طریق خم کردن زانو و کج شدن به سمت کناره ها است که باعث تغییر جهت تیغه ها از جهت حرکت و سبب توقف می‌ شود.
 •  نوع دیگری از توقف، توقف T است که با چرخاندن یکی از تیغه ها و تشکیل شکل T با تیغه دیگر انجام می‌ شود و مانع از حرکت می‌ شود.

توقف کردن در پاتیناژ

یادگیری حرکات اصلی اسکیت روی یخ

1. حرکت به عقب را بیاموزید

حرکت به عقب در اسکیت رو یخ

 • حرکت به عقب تقریباً همیشه یکی از اولین حرکاتی است که به عنوان فیگور اسکیتر میاموزید. این حرکت در واقع یکی از مهم ترین فن های اسکیت روی یخ است که باید آن را آموخت و بر آن تسلط پیدا کرد. یادگیری آن مستلزم هماهنگی و تمرین و همچنین شکیبایی است.
 • این حرکت همانند حرکت به جلو است با این تفاوت که برعکس آن است. برای انجام این حرکت در حالی که وزن بدن را روی یکی از پا انداخته، با پا دیگر حرکتی شبیه کشیدن لیمو روی یخ انجام داده و خود را به عقب هل می دهیم.

2. برگشت را بیاموزیم

برگشت تند یا آرام نیز یکی از مهارت اصلی برای اسکیت روی یخ است. یکی از دیگر از مهارت هایی که باید فرا گرفت روش جامع تری برای انجام برگشت است. دو روش رایج برای انجام برگشت وجود دارد که عبارت‌اند از:

3. چرخش را فرا بگیرید

 • انواع مختلفی از چرخش در اسکیت روی یخ وجود دارد که تعدادی از آن ‌ها برخلاف اینکه سخت به نظر می‌ رسند، آسان هستند. پس از مدت یک سال تسلط بر دیگر حرکات، قادر به انجام چرخش خواهید بود.
 •  چرخش اصلی به صورت چرخش دایره ای در یک محل است
 • چرخش مارپیچ نیز به وسیله یک پا و تناسب قسمت بالایی بدن با یخ انجام می‌ شود

4. زنجیره حرکات را بیاموزید

زنجیره حرکات پاتیناژ

در اسکی رو یخ مجموعه ای از حرکات و فنون تحت عنوان فوت وُرک footwork وجود دارد که معمولاً شامل مجموعه ای از برگشت، چرخش و پرش است. علاوه بر این زنجیره ها و مجموعه حرکات بسیاری با عنوان های گوناگون مانند موهاک Mohawk و والتز waltz نیز وجود دارند.

تقویت مهارت های اسکیت روی یخ

▪️ راحت بودن

با هر بار یادگیری حرکتی تازه، قبل از آنکه به سراغ حرکت بعدی بروید مدتی همان حرکت را انجام می ‌دهید. تکرار این حرکات باعث می‌ شود به مرور زمان این حرکات را راحت تر انجام بدهید.

آمادگی بدن

▪️ پرورش عضلات

 اگر شما می‌ خواهید در فیگور اسکیت خوب و راحت باشید، باید دارای بدنی قوی و سالم باشید. برای این کار تمرین زیاد و داشتن برنامه غذایی سالم نیاز است. بدن شما برای انجام فعالیت به پروتئین زیادی نیاز دارد. از این رو برای تأمین پروتئین فاقد چربی از ماهی، گوشت بوقلمون و انواع مغز استفاده کنید تا بدن نیز دچار کاهش وزن نشود.

▪️ زیر نظر مربی کار کردن

 این امر شاید هزینه بسیار زیادی را در بر داشته باشد اما باعث تقویت مهارت ها می‌ شود. مربی خطاهای شما را می ‌بیند و به شما در رفع آن ‌ها کمک می ‌کند. مربی همچنین می‌ تواند به شما مهارت ها و فنون جدید را بیاموزد و از شما یک فیگور اسکیتر خوب بسازد.

▪️ تمرین، تمرین و تمرین

اسکیت روی یخ مهارت بسیار سختی است که تنها با تمرین زیاد میسر می‌ شود و اگر آن کار آسانی بود، همه می ‌توانستند فیگور اسکیتر باشند. این جمله به این معنا است که اگر شما نیز می‌ خواهید فیگور اسکیتر خوبی باشید، باید زیاد تمرین کنید. به همین دلیل شاید زمان بسیار زیادی طول بکشید تا به نقطه ای می‌ خواهید دست یابید؛ اما نگران نباشید و تمرین کنید و باور داشته باشید که می ‌توانید. 

خطرات پاتیناژ

تقریباً 50،000 نفر در سال 2015 دچار آسیب دیدگی های ناشی از پاتیناژ شدند. این میزان شامل آسیب های مربوط به هردو رشته اسکیت نمایشی و اسکیت هاکی است. این آمار آسیب های مربوط به اسکیت، ماهیت خطرناک این ورزش را نشان می دهد. با اینکه آسیب های اسکیت در مقایسه با آسیب های اسکی کمتر رخ می دهند (اسکی خطرناک ترین ورزش زمستانی است)، خطرات مرتبط با اسکیت روی یخ باید جدی گرفته شود.

بهترین کاری که می توانید برای حفظ امنیت خود انجام دهید، آگاهی و احتیاط است. در ادامه خطراتی را که ممکن است هنگام پاتیناژ شما را تهدید کنند معرفی می کنیم تا با آگاهی بیشتری از بدن خود در هنگام انجام این ورزش لذت بخش محافظت کنید.

خطرات پاتیناژ

✔️ پیچ خوردگی وشکستگی قوزک پا

وزن و فشار شدیدی که به مچ پا در حین پاتیناژ وارد می شود، آن را در معرض پیچ خوردگی و شکستگی قرار می دهد. آسیب های مچ پا ناشی از اسکیت که بخاطر فشار  ایجاد می شوند ممکن است به عضلات قدامی پرونئال (peroneal) و تیبیالیس (tibialis) آسیب برساند.

✔️ آسیب به سر

صدمه دیدن سر از عواقب رایج و جدی از دست دادن کنترل و تعادل است. سطح یخ بسیار خطرناک می باشد زیرا روی آن هیچ لایه محافظی در برابر ضربه وجود ندارد. ضربه و آسیب مغزی می توانند از جمله این آسیب ها باشند.

✔️ پارگی ACL

رباط صلیبی قدامی (ACL) به طور مورب از وسط زانو عبور کرده و ثبات چرخشی ایجاد می نماید. یک آسیب ضربه ای، مانند آنهایی که معمولاً در پاتیناژ رخ می دهند، می تواند باعث پارگی ACL یا مینیسک های اطراف آن گردد.

✔️ لاکراس (پارگی)

تیغه های تیز، یخ سخت، سرعت و حرکات دقیق. این عوامل ترکیبی اسکیت بازان را در معرض پارگی با شدت های مختلف قرار می دهد.

✔️ صدمات وارده به دست و مچ

وقتی دچار لغزش می شویم یا زمین می خوریم، غریزه اصلی ما این است که دست های خود را جلو بیاوریم تا خود را بگیریم – که خوب است، زیرا از سر و صورت که قسمت های مهمتر بدن هستند، محافظت می کند. اما همچنین می تواند منجر به آسیب جدی به دست یا مچ بخاطر ضربه وارده به آن گردد.

چهار نکته ایمنی اصلی که در هنگام پاتیناژ باید رعایت کنید

1. تجهیزات مناسب

صرفا با پوشیدن تجهیزات مناسب می توان از بروز بسیاری از آسیب های ارتوپدی اسکیت که معمولاً رخ می دهند، جلوگیری کرد. این تجهیزات شامل بالشتک، کلاه ایمنی، و  البته اسکیت با کیفیت می باشد.

2. سایز مناسب

اسکیت هایی با اندازه نامتناسب، سبب بروز بسیاری از آسیب های ناشی از پاتیناژ می گردند. آنها ممکن است باعث فشار آوردن به استخوان ها، عضلات و رباط ها و همچنین عدم تعادل شوند.

3. کاملاً گرم کنید

عضلات و رباط هایی که گرم نشده باشند، شکننده تر و بیشتر مستعد پارگی و آسیب دیدگی هستند. گرم کردن بدن می تواند به شل شدن عضلات، تاندون ها و رباط ها کمک کرده و به جلوگیری از پارگی کمک کند.

4. از قرار گرفتن زیاد در معرض سرما خودداری کنید

به اندازه کافی لباس گرم با لایه های ضخیم و محافظ ضد آب بپوشید و به تغییرات آب و هوا توجه کنید. اگر احساس ناراحتی یا سرما می کنید، وقت آن است که به فعالیت خود پایان دهید و به پناهگاه گرم برگردید.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  آیا کفش های پوینت باعث آسیب دیدگی انگشتان پا میشوند؟
  1. تصویر کاربر مربی اسپین شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   کفش های پوینت در ترم های بالا استفاده می‌شوند و هنرجویان پس از اتمام چند دوره و یادگیری حرکات پایه و اصلی باله میتوانند از کفش های پوینت استفاده کنند. درصورتی که استفاده از کفش های پوینت تحت تظر مربیان مجرب باشد آسیبی به انگشتان پا نخواهد زد
درحال دریافت اطلاعات

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر