باشگاههای زنجیره ای ژیمناستیک و باله اسپین

لباس باله

چگونه برای کلاس باله لباس بپوشیم؟

در این مقاله مطالعه می‌کنید

باله یک هنر زیبا و روشی بی نظیر برای ورزش کردن است. با این حال، فعالیت در کلاس باله بدون داشتن لباس مناسب، می تواند دشوار باشد. به همین دلیل برخی باشگاه ها، ممکن است بدون داشتن لباس مناسب به افراد اجازه ورود ندهند.

با این که لباس باله در مردان و زنان متفاوت است اما مهم ترین نکته مشترک در آن ها، راحتی و اندازه مناسب به شمار می آید.

باله در دختران

لباس باله خانم ها

۱- حداقل یک دست ساپورت خریداری کنید

اغلب برای این ورزش، ساپورت های صورتی رنگ انتخاب شده اما گاهی آموزشگاه از افراد می خواهند تا ساپورت های برنزه یا مشکی تهیه کنند. این نوع ساپورت ها به صورت پا دار، بی پا و قابل تبدیل در بازار به فروش می رسند. از آن جایی که پا در هنگام رقص باله عرق کرده و پوشیدن کفش باله بدون جوراب می تواند اذیت کننده باشد، بهتر است به جای مدل بدون پا، مدل های پا دار یا قابل تبدیل را خریداری کنید.

در صورت تمرین حرکت ایستاده بر نوک انگشتان، بهتر است از جوراب های قابل تبدیل استفاده کرد. با استفاده از این نوع جوراب، به کار گیری پد های انگشتی در جوراب شلواری آسان تر خواهد شد.

۲- یک لباس لئوتارد راحت و تک رنگ خریداری کنید.

خرید یک لئوتارد مشکی ساده به همراه یک کمری، همواره انتخابی مناسب خواهد بود. البته، برخی باشگاه ها پوشیدن لئوتارد های رنگی را نیز برای کلاس های پیشرفته به افراد می دهند. لئوتارد ها در انواع آستین حلقه، آستین کوتاه، نیم تنه، آستین سه ربع و آستین بلند به فروش می رسند. افراد باید نوعی را انتخاب کنند که در آن احساس راحتی داشته و آموزشگاه پوشیدن آن را مجاز می داند.

  • در صورت نگرانی از نظر سرما خوردن، می توان بر روی آن یک ژاکت کش باف (کراس اور) پوشید.
  • تنها زمانی از سوتین کامل در زیر لئوتارد استفاده کنید که سینه هایتان نیاز به حمایت زیاد داشته باشند.
  • لئوتارد ها معمولا با سوتین های طبقه ای (شلف) درون ساخته عرضه می شوند.
  • در صورتی که لئوتارد فاقد سوتین طبقه ای باشد، می توان یک سوتین ورزشی ظریف به تن کرد.
  • پوشیدن سوتین های تزئینی همچون انواع دارای سنگ، پولک یا پاپیون چندان مناسب فضای کلاس باله نخواهد بود.
لباس برای باله

۳- یک دامن پوشیده شفاف یا یک شورت ورزشی کوتاه بپوشید.

با این که این موارد معمولا مورد نیاز نیستند اما برخی افراد با داشتن پوشش بیشتر در ناحیه میانی بدن خود راحت تر هستند. در این مورد تنها باید از دامن باله مشکی و شفاف استفاده کرده و از پوشیدن انواعی همچون دامن کوتاه، پلیسه و غیره خودداری کرد.

جهت گره زدن دامن، ابتدا آن را در ناحیه کمر قرار داده و تا حد امکان به پشت سر خود بکشید. سپس، دست چپ خود را بر روی شکم قرار داده و نخ سمت چپ دامن را در دست راست خود بگیرید. با استفاده از دست چپ، سر دیگر نخ دامن را گرفته و دو سر را به هم محکم گره بزنید.

۴- مو های خود را به مدل گوجه ای (بان) ببندید.

مو های خود را به صورت دم اسبی بسته و سپس دسته مو ها را گرفته و به دور کش بچرخانید. به تعداد لازم گیر مو اضافه کنید تا از محکم بودن آن اطمینان یابید. در صورت وجود چندین تار موی آشفته می توان از اسپری مو یا کلیپس های کوچک استفاده کرد.

در صورتی که مو ها کوتاه تر از آن باشند که در حالت گوجه ای قرار گیرند، مو هایی را که در صورت قرار می گیرند، با یک گیره نگه دارید. در صورت داشتن هر گونه سوال در این خصوص، می توان از مربی باشگاه یا آموزشگاه کمک گرفت. در صورت که مو هایتان چند لایه ای بوده یا گیره زدن به آن ها دشوار است، از بامتل های مخصوص این کار استفاده کنید.

بامتل وسیله ای دونات مانند است که به کمک آن می توان مو ها را به حالت گوجه ای بست. از پوشیدن زیور آلات سنگینی همچون کلیپس های بزرگ،  هد بند و تل ها در کلاس خودداری کنید. در رقص باله برخی حرکات به سرعت انجام شده و زیور آلات فلزی و پلاستیکی علاوه بر کاهش سرعت فرد، می توانند به اطراف پرت شوند.

تاثیر باله و ژیمناستیک در بهبود کف پای صاف در کودکان

۵- کفش های باله صورتی و نرم خریداری کنید.

کفش های باله از دو ماده چرم یا کرباس ساخته شده اند. در حالی که چرم دوام و اصطکاک بیشتری با زمین دارد، کفش های از جنس کرباس گرمای کمتر و راحتی بیشتری را برای فرد به همراه خواهند داشت. همچنین امکان دارد کفش ها دارای کف یک تکه یا دو تکه از چرم جیر باشند. در انواع دو تکه، یک بخش در ناحیه انگشتان و بخش دیگر زیر پاشنه پا قرار می گیرد. علاقه مندان باید مدل کفشی را انتخاب کنند که بیشترین احساس راحتی را در آن دارند.

  • رنگ صورتی رایج ترین رنگ برای کفش های رقص بوده اما ممکن است مربی پوشیدن کفش های همرنگ با شلوار باله را نیز مجاز بداند.
  • قبل از امتحان کردن کفش ها و اندازه آن ها، نباید اقدام به خرید آنلاین کرد. خرید کفش باله بهتر است به صورت حضوری و در حضور یک فرد متخصص انجام شود.

۶- درباره دیگر اقلام پوشیدنی سوال بپرسید.

برخی آموزشگاه ها از دانش آموزان خواهند خواست تا به جای ساپورت، از جوراب شلواری و جهت تمایز بین سطوح مختلف از یک کمربند رنگی استفاده کنند. در صورتی که آموزشگاه مواردی را درخواست کند که در فروشگاه های رایج موجود نباشند، خود آن موارد را برای دانش آموزان تهیه خواهد کرد.

۷- در صورت موافقت مربی، یک قرار ملاقات جهت خرید کفش انگشتی برنامه ریزی کنید.

از مربی خود درخواست کنید تا شما را در فروشگاه کفش همراهی کند. او می تواند در انتخاب بهترین، راحت ترین و مناسب ترین مدل به شما کمک کند. تحت هیچ شرایطی قبل از موافقت مربی، اقدام به خرید کفش های انگشتی نکنید.

استفاده نامناسب از این کفش ها نسبتا خطرناک بوده و در صورتی که فرد قدرت کافی برای استفاده از آن ها را نداشته باشد، ممکن است به شدت آسیب بیند.

لباس باله مردان

۱- از شلوار های جذبی مشکی پا دار یا بدون پا استفاده کنید.

لباس های باله در زنان و مردان متفاوت هستند اما همه افراد باید لباس های اندازه بپوشند تا مربی بتواند طرز صحیح قرار گیری و انجام حرکات را به آن ها بیاموزد. در حالی که شلوار زنان در این رقص معمولا صورتی رنگ است، مردان از شلوار های مشکی و در کلاس های پیشرفته از انواع سفید رنگ استفاده می کنند.

آقایان باید در زیر شلوار خود از لباس زیر حمایتی یا کمربند رقص (نوعی بیضه بند) استفاده کنند. برخی آموزشگاه ها استفاده از شورت های ورزشی کوتاه را به جای شلوار های بلند مجاز می دانند. قبل از شرکت در کلاس بهتر است از قوانین لباس در آن ها اطمینان یافت.

۲- یک تیشرت سفید و اندامی به تن کنید.

اطمینان یابید که این لباس دارای اندازه مناسب بوده و فاقد هر گونه سوراخ یا لکه است. همچنین، بهتر است اندازه آن به قدری باشد که شکم را به طور کامل پوشانده اما بر روی باسن قرار نگیرد.

۳- از جوراب های سفید یا بدون ساق استفاده کنید.

در حالی که رنگ سفید این جوراب ها می تواند در تضاد با رنگ مشکی شلوار و کفش ها باشد، اما به طرز بسیار مناسبی نحوه قرار گیری قوزک پا را برای مربی نمایان خواهد کرد.

لباس باله مردان

۴- از کفش های باله مشکی رنگ استفاده کنید.

کفش های باله در انواع چرمی و کرباسی به فروش می رسند. در حالی که چرم دوام و اصطکاک بیشتری با زمین دارد، کفش های از جنس کرباس، گرمای کمتر و راحتی بیشتری را برای فرد به همراه خواهند داشت. همچنین امکان دارد کفش ها دارای کف یک تکه یا دو تکه از چرم جیر باشند.

در انواع دو تکه، یک بخش در ناحیه انگشتان و بخش دیگر زیر پاشنه پا قرار می گیرد. قبل از خرید کفش آن ها را امتحان کنید. برخی کفش ها احساسی متفاوت از ظاهر خود به فرد منتقل می کنند.

جدید ترین مقالات ما

تماس با ما

مشاوره با ما

تماس از طریق واتساپ

دوره های اسپین

شعبه های اسپین

فروشگاه اسپین

رژیم غذایی