چرا رقص برای کودکان مفید است؟

کلاس های رقص، فرصت سرگرمی، دوست یابی و ورزش را برای کودکان فراهم می کنند، اما مزایای رقص فراتر از این حرفهاست. رقص، علاوه بر اینکه نوعی هنر محسوب می شود، به عنوان یک ورزش نیز مزایای زیادی برای کودک دارد. برای والدینی که به دنبال یک تفریح سالم و شاد برای کودک خود هستند، رقص فعالیتی ست که ارزش فکر کردن را دارد!

کلاس ها و درس های رقص، با توسعه ی مهارت های حل مسئله، انعطاف پذیری ذهنی، خلاقیت، هماهنگی، کار گروهی، همکاری و اعتماد به نفس برای کودکان تمام گروههای سنی، مفید هستند. والدینی که قصد دارند کودکان خود را در کلاسهای رقص ثبت نام کنند، باید بدانند که آموزش های کلاس رقص برای تمام جنبه های زندگی کودک، مفید و مؤثر هستند.

ورزش و رقص

1- رقص فرصتی برای ورزش کردن را فراهم می کند

فرقی نمی کند سبک رقص انتخابی شما برای کودکتان چیست، رقص می تواند یک ورزش عالی برای او باشد. کودکان انرژی بالایی دارند و نیاز دارند بدنشان را حرکت دهند! با اینکه انجام بازی آزادِ بدون ساختار، برای تمام کودکان ضروری است، کلاس رقص ساختاریافته نیز، یک راهکار عالی دیگر برای فعال بودن، به ویژه در زندگی کم تحرک امروزی می باشد. از مزایای فیزیکی رقص می توان به تعادل، هماهنگی، استقامت قلبی عروقی و انعطاف پذیری اشاره کرد.

2- رقص ذهن و بدن را به هم متصل می کند

بدن برای خوب رقصیدن، نیاز به اکسیژن دارد. تنفس هماهنگ برای رقصیدن به رقصنده ها کمک می کند تا با تنفس خود ارتباط برقرار کنند. این تمرین، یک ابزار عالی برای مدیریت احساسات است. در عین حال، آموزش رقص به افراد کمک می کند تا درک بهتری از بدن خود و عملکرد آن داشته باشند.

3- رقص موجب بهبود آگاهی فضایی و شناخت دیگران می شود

چه در یک کلاس رقص خلاقانه باشید، یا در یک کلاس رقص تکنیکی، باید یاد بگیرید که در حین رقص، با افراد دیگر برخورد نکنید. برای این منظور، شما باید آگاهی فضایی بالایی داشته باشید که از طریق تمرین منظم به دست می آید. وقتی که کودکان به صورت تعاملی تمرین رقص می کنند، توانایی خود برای سازش و احترام به نظرات و عقاید دیگران را توسعه می دهند.

رقص و تقویت عادت های مطلوب

4- رقص موجب تقویت عادت های مطلوب سازگاری و نظم می شود

توسعه مهارت ها در رقص به زمان و تمرین زیادی نیاز دارد. با اینکه هرکسی می تواند یک رقص قدرتمند و تعالی بخش را تجربه کند، تسلط پیدا کردن بر تکنیک، مستلزم نظم و انضباط از سوی هنرجو می باشد. نظم و انضباط در رقص به جنبه های دیگر زندگی هنرجو انتقال پیدا می کند. این نظم و انضباط همچنین موجب بالا رفتن اعتماد به نفس کودکان به هنگام یادگیری مهارت های جدید می شود.

چگونه رقص موجب رشد کودک می شود؟

یک کلاس رقص با کیفیت در اوایل کودکی، با صرف زمان زیاد، کودک را برای ورود به جامعه آماده می کند.  پیوندی که بین هنرجو و مربی او ایجاد می شود، بسیار قوی می باشد و این روابط به کودکان کمک می کند که چگونه تبدیل به یک شهروند خوب شوند. همچنین، رقص می تواند به کودکان فرصت دهد، ذهن خود را تقویت کنند. وقتی به کودکان نوپای در حال رشد زمان داده می شود تا آزادانه روی زمین حرکت کنند، آنها الگوهای حرکتی پیش بینی شده ای را انجام می دهند.

رشد کودک با رقص

این الگوهای حرکتی، رفلاکس های بدو تولد کودکان را برطرف می کند و در نهایت بدن آنها را آماده راه رفتن می کند. “توسعه مهارت های حرکتی” شامل یادگیری حرکاتی می شود که نوزاد به واسطه ی آنها پا به دنیای بیرون می گذارد. رقص مغز از تمام این الگوهای حرکتی استفاده می کند و وقتی به عنوان یک تمرین رقص پشت سرهم اجرا شود، مغز را تقویت می کند. هرکسی می تواند رقص مغز را انجام دهد. از کودک تحت نظر مربی گرفته تا شهروند سالمندی که روی صندلی ست می تواند این تمرین را اجرا کند. این تمرین را می توان روی زمین، به صورت ایستاده و یا در سبک های مختلف رقص انجام داد.

مزایای ذهنی رقص

مطالعات نشان می دهند که رقص در واقع موجب رشد سلولهای مغز می شود. فرایندهای مختلف کلاس رقص، به طور متفاوتی از مغز استفاده می کنند. یادگیری رقص آرایی، به پرورش مهارت های توالی یابی و حافظه طولانی مدت و کوتاه مدت کمک می کند. از سوی دیگر، رقصیدن نیازمند تفکر، تصمیم گیری و ترکیب دانش است. رقص مغز از طریق توسعه ی الگوهای حرکتی همراه با توالی یابی، مغز را تقویت می کند. افراد همچنین پس از انجام حرکات متوالی رقص، احساس تمرکز، انرژی و قدرت بیشتری پیدا می کنند.

همچنین بخوانید:

کودکان چه چیزی از رقصیدن یاد می گیرند؟

وقتی که افراد در کلاس های رقص شرکت می کنند، آنها روش های خاصی را برای حرکت دادن بدن خود آموزش می بینند و اولویت های خاص خود را برای انجام حرکات دارند. کودک ممکن است متوجه شود که حرکات آهسته را به حرکات سریع ترجیح می دهد یا بین دو رقص تپ دنس و هیپ هاپ، به تپ دنس علاقه ی بیشتری دارد. هر سبک رقص، حرکات خاص خود را دارد که با آنها شروع می شود و به پایان می رسد. به این حرکات، آداب رقص گفته می شود. من فکر می کنم در شروع کلاس قرار دادن دست روی مانع باله، قشنگ ترین آداب رقص است.

آموزش رقص کودکان

هنرجوهای رقص یاد می گیرند که می توانند عضوی از یک گروه باشند و به عنوان عضوی از این گروه، هم می توانند رهبری تیم را به دست بگیرند و هم می توانند از دیگران پیروی کنند. اینها درس های مهم و قابل انتقالی هستند. هنرجوهای رقص همچنین یادمی گیرند که چگونه خلاق باشند. برخی از افراد فکر می کنند خلاقیت یک توانایی ذاتی ست اما در واقع مهارتی ست که می توان آن را پرورش داد. کلاسهای رقص خلاقانه، با آموزش حرکات ترکیبی رقص به افراد کمک می کنند تا خلاقیت خود را پرورش دهند. 

چه نوع رقصی برای مبتدی ها مناسب است؟

در واقع نمی توان گفت که یک سبک رقص خاص برای مبتدی ها مناسب است، بلکه همه چیز بستگی به مربی رقص دارد. رقص مدرن اکتشافی می تواند به فرد کمک کند که با بدن خود ارتباط برقرار کند. شرکت در چنین کلاسی، قبل از حضور در کلاس باله بسیار مفید است. بسیاری از باشگاه ها، پیش از معرفی باله رسمی، از این روش برای آموزش حرکات خلاقانه به کم سن ترین هنرجوهای خود استفاده می کنند، گرچه مبتدیان بزرگسال، به سختی می توانند چنین فرصت هایی را به دست آورند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

 شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

Group 180

باشگاه ورزشی ژیمناستیک و باله اسپین

شما می توانید اسپین را در اینستاگرام با آی دی ESPINCLUB@ دنبال کنید

Group 180

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

تماس با ما