فواید و اهمیت کلاس رقص برای کودکان

کلاس های رقص، فرصت سرگرمی، دوست یابی و ورزش را برای کودکان فراهم می کنند، اما مزایای رقص کودکان فراتر از این حرفهاست. رقص، علاوه بر اینکه نوعی هنر محسوب می شود، به عنوان یک ورزش نیز مزایای زیادی برای کودک دارد. برای والدینی که به دنبال یک تفریح سالم و شاد برای کودک خود هستند، رقص فعالیتی ست که ارزش فکر کردن را دارد!

کلاس ها و درس های رقص کودک، با توسعه ی مهارت های حل مسئله، انعطاف پذیری ذهنی، خلاقیت، هماهنگی، کار گروهی، همکاری و اعتماد به نفس برای کودکان تمام گروههای سنی، مفید هستند. والدینی که قصد دارند کودکان خود را در کلاسهای رقص ثبت نام کنند، باید بدانند که آموزش های کلاس رقص کودک برای تمام جنبه های زندگی او، مفید و مؤثر هستند.

رقص کودکان

آموزش رقص کودکان

آموزش رقص کودکان یکی از مشاغل با ارزش در جامعه هنری است. در حالی که گاهی اوقات چالش برانگیز است، شما در زندگی کوچک آنها تغییر ایجاد می کنید و ممکن است یکی از آنها روزی بزرگ شود و تبدیل به یک رقاص فوق العاده موفق شود.

بچه ها عاشق هدایت شدن هستند و هرگونه دانش جدیدی که در اختیارشان قرار بگیرد، جذب می کنند. از آنجا که بچه ها عاشق فعالیت هستند، شرکت در کلاس رقص اغلب یک گام منطقی است. آموزش رقص کودکان به شما این فرصت را می دهد که چیزی را که برای شما بسیار خاص است – عشق به رقص – به دیگران منتقل کنید و از این فرصت دیدن نحوه تفسیر آن در بدن کوچک لذت ببرید.

فواید رقص برای کودکان

رقص راهی سرگرم کننده برای فعال کردن فرزند شما است. رقص جوانب مثبت زیادی دارد، از آمادگی جسمانی گرفته تا افزایش اعتماد به نفس و خلاقیت. فرزند شما مجبور نیست یک رقصنده حرفه ای شود، اما مزایای زیادی وجود دارد که نمی توانید آنها را نادیده بگیرید. در اینجا می توانید چند مورد از فواید رقص کودکان را مطالعه کنید.

ورزش و رقص

1- رقص فرصتی برای ورزش کردن را فراهم می کند

فرقی نمی کند سبک رقص کودک انتخابی شما برای کودکتان چیست، رقص می تواند یک ورزش عالی برای او باشد. کودکان انرژی بالایی دارند و نیاز دارند بدنشان را حرکت دهند! با اینکه انجام بازی آزادِ بدون ساختار، برای تمام کودکان ضروری است، کلاس رقص ساختاریافته نیز، یک راهکار عالی دیگر برای فعال بودن، به ویژه در زندگی کم تحرک امروزی می باشد. از مزایای فیزیکی رقص کودکان می توان به تعادل، هماهنگی، استقامت قلبی عروقی و انعطاف پذیری اشاره کرد.

2- رقص ذهن و بدن را به هم متصل می کند

بدن برای خوب رقصیدن، نیاز به اکسیژن دارد. تنفس هماهنگ برای رقصیدن به رقصنده ها کمک می کند تا با تنفس خود ارتباط برقرار کنند. این تمرین، یک ابزار عالی برای مدیریت احساسات است. در عین حال، آموزش رقص به افراد کمک می کند تا درک بهتری از بدن خود و عملکرد آن داشته باشند.

3- رقص موجب بهبود آگاهی فضایی و شناخت دیگران می شود

چه در یک کلاس رقص خلاقانه باشید، یا در یک کلاس رقص تکنیکی، باید یاد بگیرید که در حین رقص، با افراد دیگر برخورد نکنید. برای این منظور، شما باید آگاهی فضایی بالایی داشته باشید که از طریق تمرین منظم به دست می آید. وقتی که کودکان به صورت تعاملی تمرین رقص می کنند، توانایی خود برای سازش و احترام به نظرات و عقاید دیگران را توسعه می دهند.

رقص و تقویت عادت های مطلوب

4- رقص موجب تقویت عادت های مطلوب سازگاری و نظم می شود

توسعه مهارت ها در رقص به زمان و تمرین زیادی نیاز دارد. با اینکه هرکسی می تواند یک رقص قدرتمند و تعالی بخش را تجربه کند، تسلط پیدا کردن بر تکنیک، مستلزم نظم و انضباط از سوی هنرجو می باشد. نظم و انضباط در رقص به جنبه های دیگر زندگی هنرجو انتقال پیدا می کند. این نظم و انضباط همچنین موجب بالا رفتن اعتماد به نفس کودکان به هنگام یادگیری مهارت های جدید می شود.

چگونه رقص موجب رشد کودک می شود؟

یک کلاس رقص با کیفیت در اوایل کودکی، با صرف زمان زیاد، کودک را برای ورود به جامعه آماده می کند.  پیوندی که بین هنرجو و مربی او ایجاد می شود، بسیار قوی می باشد و این روابط به کودکان کمک می کند که چگونه تبدیل به یک شهروند خوب شوند. همچنین، رقص می تواند به کودکان فرصت دهد، ذهن خود را تقویت کنند. وقتی به کودکان نوپای در حال رشد زمان داده می شود تا آزادانه روی زمین حرکت کنند، آنها الگوهای حرکتی پیش بینی شده ای را انجام می دهند.

رشد کودک با رقص

این الگوهای حرکتی، رفلاکس های بدو تولد کودکان را برطرف می کند و در نهایت بدن آنها را آماده راه رفتن می کند. “توسعه مهارت های حرکتی” شامل یادگیری حرکاتی می شود که نوزاد به واسطه ی آنها پا به دنیای بیرون می گذارد. رقص مغز از تمام این الگوهای حرکتی استفاده می کند و وقتی به عنوان یک تمرین رقص پشت سرهم اجرا شود، مغز را تقویت می کند. هرکسی می تواند رقص مغز را انجام دهد. از کودک تحت نظر مربی گرفته تا شهروند سالمندی که روی صندلی ست می تواند این تمرین را اجرا کند. این تمرین را می توان روی زمین، به صورت ایستاده و یا در سبک های مختلف رقص انجام داد.

مزایای ذهنی رقص

مطالعات نشان می دهند که رقص کودکان در واقع موجب رشد سلولهای مغز می شود. فرایندهای مختلف کلاس رقص، به طور متفاوتی از مغز استفاده می کنند. یادگیری رقص آرایی، به پرورش مهارت های توالی یابی و حافظه طولانی مدت و کوتاه مدت کمک می کند. از سوی دیگر، رقصیدن نیازمند تفکر، تصمیم گیری و ترکیب دانش است. رقص مغز از طریق توسعه ی الگوهای حرکتی همراه با توالی یابی، مغز را تقویت می کند. افراد همچنین پس از انجام حرکات متوالی رقص، احساس تمرکز، انرژی و قدرت بیشتری پیدا می کنند.

همچنین بخوانید:

کودکان چه چیزی از رقصیدن یاد می گیرند؟

وقتی که افراد در کلاس های رقص شرکت می کنند، آنها روش های خاصی را برای حرکت دادن بدن خود آموزش می بینند و اولویت های خاص خود را برای انجام حرکات دارند. کودک ممکن است متوجه شود که حرکات آهسته را به حرکات سریع ترجیح می دهد یا بین دو رقص تپ دنس و هیپ هاپ، به تپ دنس علاقه ی بیشتری دارد. هر سبک رقص، حرکات خاص خود را دارد که با آنها شروع می شود و به پایان می رسد. به این حرکات، آداب رقص گفته می شود. من فکر می کنم در شروع کلاس قرار دادن دست روی مانع باله، قشنگ ترین آداب رقص است.

آموزش رقص کودکان

هنرجوهای رقص یاد می گیرند که می توانند عضوی از یک گروه باشند و به عنوان عضوی از این گروه، هم می توانند رهبری تیم را به دست بگیرند و هم می توانند از دیگران پیروی کنند. اینها درس های مهم و قابل انتقالی هستند. هنرجوهای رقص همچنین یاد می گیرند که چگونه خلاق باشند. برخی از افراد فکر می کنند خلاقیت یک توانایی ذاتی ست اما در واقع مهارتی ست که می توان آن را پرورش داد. کلاسهای رقص خلاقانه، با آموزش حرکات ترکیبی رقص به افراد کمک می کنند تا خلاقیت خود را پرورش دهند. 

چه نوع رقصی برای مبتدی ها مناسب است؟

در واقع نمی توان گفت که یک سبک رقص خاص برای مبتدی ها مناسب است، بلکه همه چیز بستگی به مربی رقص دارد. رقص مدرن اکتشافی می تواند به فرد کمک کند که با بدن خود ارتباط برقرار کند. شرکت در چنین کلاسی، قبل از حضور در کلاس باله بسیار مفید است. بسیاری از باشگاه ها، پیش از معرفی باله رسمی، از این روش برای آموزش حرکات خلاقانه به کم سن ترین هنرجوهای خود استفاده می کنند، گرچه مبتدیان بزرگسال، به سختی می توانند چنین فرصت هایی را به دست آورند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

پرسش از دکتر