ورزش سی ایکس ورکس (Cxworx) چیست؟

سی ایکس ورکس، یک کلاس ورزشی 30 دقیقه ای با هدف تقویت عضلات میانی بدن است که تمرینات ورزشی آن به کمک وزن بدن و کش های مقاومتی انجام می شوند. تمرین با وزن بدن و همچنین تقویت عضلات باسن، کمر و ران به کمک وزنه و کش های مقاومتی از جمله مواردی هستند که مربیان در این کلاس به افراد آموزش می دهند.

تمامی این حرکات را می توان با توجه به شرایط و سطح تناسب اندام فرد تغییر داد. کرانچ و پلانک دو نمونه از تمریناتی هستند که به کمک وزن بدن انجام می شوند.

چند جلسه در هفته باید در کلاس ورزش سی ایکس ورکس شرکت کرد؟

برای کسب بهترین نتایج، 2 تا 3 جلسه در هفته به افراد متقاضی پیشنهاد می شود.

در کلاس سی ایکس ورکس چه کار هایی انجام می شوند؟

در ابتدای کلاس، مربی یک توضیح کلی درباره انواع عضلات میانه بدن ارائه داده و بیان می کند که تقویت آن ها چه مزایایی برای سلامت و تناسب اندام خواهد داشت. پس از این توضیح، افراد شروع به نرمش کرده و به آرامی عضلات یاد شده را فعال می کنند.

با پایان یافتن مرحله گرم کردن، ورزش اصلی شروع می شود. همگام با اوج گرفتن موسیقی، حرکات مختلفی جهت جدا سازی و تمرین دادن به گروه های عضلانی مختلف در این ناحیه معرفی می شوند. افراد در این کلاس علاوه بر یادگیری نحوه صحیح حرکات آشنا همچون کرانچ با تمرینات جدیدی همچون پلانک یا تعادل ایستاده نیز آشنا می شوند.

تجهیزات به کار رفته در این ورزش شامل کش های مقاومتی و وزنه های صفحه ای هستند. هر دوی این موارد در انواع سنگین، متوسط و سبک در بازار به فروش می رسند. افراد بهتر است جهت یادگیری و تمرکز بر شیوه صحیح هر تمرین، در ابتدا انواع سبک را انتخاب کنند.

با تمرکز کردن بر عضلات میانی بدن و جذب شدن در روند کلاس، 30 دقیقه به سرعت خواهد گذشت. با توجه به زمان محدود کلاس، افراد می توانند نهایت توان خود را به کار برند. این ورزش به گونه ای چالش برانگیز طراحی شده تا فرد بتواند نهایت استفاده را از آن ببرد.

ورزشکاران در انتهای این کلاس خسته اما سرحال خواهند بود. سفتی و گرفتگی عضلانی پس از کلاس، حس نشاط را به فرد هدیه خواهد داد.

نکاتی برای کسب بهترین نتایج از ورزش سی ایکس ورکس

روش درست: رعایت روش درست در اجرای تمرینات سبب افزایش کارایی و کسب نتایج بهتر خواهد شد. بنابراین، در ابتدا باید علاوه بر به کار گیری وزنه های سبک تر، به حرکات و راهنمایی های مربی توجه کرد تا شیوه درست اجرای تمرینات را فرا گرفت.

پیدا کردن یک دوست تمرینی: شرکت در کلاس به همراه یک دوست می تواند انگیزه هر دو نفر را افزایش دهد.

عدم انجام تمرین با وزنه پس از سی ایکس ورکس: با توجه به این که عضلات ناحیه میانی بدن در این کلاس خسته می شوند، فرد در انجام تمرین با وزنه، پایداری و تعادل کافی را نخواهد داشت. انجام ورزش های هوازی پس از سی ایکس ورکس مشکلی ندارد.

سوالات متداول

  • آیا باید قبل از ورزش سی ایکس ورکس تناسب اندام مناسبی داشت؟

ورزش سی ایکس ورکس، برای همه افراد طراحی شده است. با توجه به این که شدت سختی تمرینات و تجهیزات قابل تغییر است، هر فردی با هر سن و سطحی از تناسب اندام می تواند این تمرینات را انجام دهد.

  • آیا ورزش سی ایکس ورکس برای زنان باردار مناسب است؟

قبل از شروع کلاس باید با پزشک یا مامای خود مشورت و از توصیه های او پیروی کرد. در صورت موافقت او، باید باردار بودن خود را به مربی اطلاع داد تا بسته به نیاز، حرکات را برای فرد تغییر دهد.

  • چند جلسه در هفته باید در کلاس ورزش سی ایکس ورکس شرکت کرد؟ 

برای کسب بهترین نتایج، 2 تا 3 جلسه در هفته به افراد متقاضی پیشنهاد می شود. افراد باید همواره بین جلسات ورزشی خود یک روز کامل استراحت داشته باشند. یک برنامه تمرینی ایده آل برای ورزش سی ایکس ورکس می تواند شنبه، دوشنبه و چهارشنبه باشد.

  • چه وسایلی را باید با خود به همراه آورد؟

با توجه به این که سالن های ورزشی معمولا دارای وزنه و کش های مقاومتی هستند، تنها موارد مورد نیاز یک جفت کفش ورزشی، بطری آب و حوله خواهند بود. باید توجه داشت که کفش ها و لباس های ورزشی آزاد و راحت باشند.

  • در کلاس سی ایکس ورکس چند کالری سوزانده می شود؟

در کلاس سی ایکس ورکس به طور میانگین 230 کالری سوزانده می شود. مربی در این 30 دقیقه با استفاده از کش های مقاومتی و وزنه های صفحه ای، انواع تمرینات را به ورزشکاران خواهد داد.

  • آیا ورزش سی ایکس ورکس برای کاهش وزن مناسب است؟

در صورتی که فرد ورزش سی ایکس ورکس را به طور متداول انجام دهد، روند کاهش وزن او سرعت خواهد گرفت. در این کلاس ضربان قلب فرد در حین تمرینات بالا رفته و بدن کالری بیشتری خواهد سوزاند. افراد می توانند با ترکیب سی ایکس ورکس و دیگر ورزش های هوازی یا قدرتی، علاوه بر کاهش وزن افزایش توده عضلانی را نیز تجربه کنند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر