آیا ژیمناستیک قد را کوتاه میکند؟

اغلب در میان والدین ژیمناستیک کارها این بحث وجود دارد که آیا ژیمناستیک قد کودک را کوتاه میکند یا خیر. کسانی که معتقدند ژیمناستیک مانع رشد است؛ این موضوع را ذکر می کنند که اغلب تمرینات سخت و فشرده ی ژیمناست های جوان برای بدن آنها سختگیرانه است و رشدشان را ( به ویژه در دوران بلوغ) محدود می کند.

وب‌ سایت‌ های معتبر در زمینه ژیمناستیک و تعداد روز افزون کانال‌ های یوتیوب ژیمناستیک، کودکان را به شرکت در فعالیت ‌های مربوط به ژیمناستیک و خرید تجهیزات آن برای استفاده در خانه‌ تشویق می ‌کنند. همچنین با وقوع همه گیری ویروس کرونا، کودکان زمان بیشتری را در خانه در حال انجام حرکاتی شبیه تمرینات ژیمناستیک و پشتک وارو زدن، می‌ گذرانند. آیا این فعالیت ‌ها در بلند مدت باعث کوتاه شدن قد می شوند؟

آیا ژیمناستیک باعث کوتاه شدن قد می شود؟

پاسخ یک «نه» ی سرراست است. پژوهشی با عنوان «نقش تمرین سنگین در رشد و بلوغ ژیمناست ‌های هنری» در سال 2013 انجام شده است. این پژوهش در کتابخانه ی ملی پزشکی واقع در مؤسسه ی ملی بهداشت ایالات متحده منتشر شد و نشان داده است که تمرینات ژیمناستیک نقشی در کاهش رشد و بلوغ ندارد.

برای بار دیگر، تمرین فشرده و سنگین ژیمناستیک هیچ نقشی در خطر انداختن میزان قد بزرگسالی زنان و مردان در سنین جوانی و بلوغ ندارد. طول بالاتنه و پایین تنه ی بدن تحت تأثیر ژیمناستیک قرار نمی گیرد.

حرکت سبد ژیمناستیک

چرا قد اکثر ژیمناست ها کوتاه است؟

اول از همه، این احتمال وجود دارد که ژیمناست ها به دلیل ماهیت این ورزش ریز نقش و کوچک هستند. ورزش ژیمناستیک نیازمند این است که ورزشکاران خود را بین میله‌ ها پرت کنند، روی چوب ۱۰ سانتی متری معلق بزنند و بدن خود را ماهرانه در حالت ‌هایی قرار دهند که سایر ورزشکاران فقط آرزوی آن را دارند. با توجه به ماهیت این ورزش ممکن است که ژیمناستیک به راحتی افراد کوتاه قد را جذب کند، درست همان طور که ورزشی مانند بسکتبال بازیکنان قد بلند را جذب می کند.

آیا درست است که بگوییم ورزش بسکتبال رشد یک ورزشکار را افزایش می دهد؟ کم بودن ورزشکاران قد بلندتر در رشته ی ژیمناستیک را می توان این گونه توضیح داد که دسته ای از کودکان در سنین کمتری نسبت به بقیه رشد می کنند و هنگامی که ژیمناستیک بسیار سخت می شود، از آن کناره گیری می کنند.

توضیح احتمالی دیگر این است که رژیم غذایی ژیمناست ها ممکن است دلیل ریز نقش و کم وزن نگه داشتن آن ها باشد. این معمولاً زمانی اتفاق می ‌افتد که ورزشکاران متوجه نمی ‌شوند که باید عادت های غذایی خود را تنظیم کنند و در واقع بیشتر غذا بخورند؛ همان طور که تمرینات آن ها افزایش یابد، عادت بد غذایی منجر به ایجاد سطوح ناکافی کالری، کلسیم و ویتامین D (که برای رشد استخوان ‌ها ضروری هستند) می شود. قبلا مقاله ای در این مورد نوشته ایم که خواندنش می تواند مفید باشد: رژیم غذایی مناسب دختران نوجوان ژیمناست

حرکت ژیمناستیک روی میل

اثرات طولانی مدت ژیمناستیک بر بدن شما

یک پژوهش یافته های جالبی داشته است. آن ها به این نتیجه رسیدند که میزان قد در بزرگسالی شخصی که به شدت در ژیمناستیک هنری تمرین کرده است (حتی در دوران بلوغ و کودکی)، تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

هیچ مدرکی مبنی بر این که تمرین به عنوان یک ژیمناست باعث کاهش طول بالاتنه یا پاهای شما می شود یا این که زمان و نرخ جهش رشد تحت تاثیر قرار می گیرد، وجود نداشته است.

به نظر می رسد که این تصور که ژیمناستیک مانع رشد شما شود، یک شایعه ی دهان به دهان شده است یا حداقل هیچ عواقب منفی قابل توجهی ندارد. ما معتقد هستیم، احتمال بیشتری می رود که اتفاقاً مشارکت زیاد در ژیمناستیک تأثیر مثبتی بر آمادگی جسمانی شما داشته باشد.

ژیمناستیک از نظر بدنی فشرده و سنگین است

ژیمناستیک به تعادل، توانایی بدنی، انعطاف پذیری و قدرت نیاز دارد. طیف فعالیت‌ هایی که کودکان در کلاس ژیمناستیک در آن شرکت می‌کنند؛ شامل رشته ‌هایی مانند میله ‌های ژیمناستیک است که به مقدار زیادی کنترل و قدرت در بالاتنه و ماهیچه ها نیاز دارد.

ژیمناست ‌های جوان همچنین باید مهارت‌ ها و حرکات زمینی و خرک را بیاموزند که هم به پاهای قوی نیاز دارند و هم شامل حرکات سریع و سخت‌ گیرانه ی بدنی می باشند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

پرسش از دکتر