رقص باله چیست و چه مزایایی دارد؟

باله تجلی افسانه ای حرکت و هنر در دنیای رقص است که مدت هاست مهم و محترم شمرده شده و هنوز هم رویاپردازان بی شماری را به فضای فوق العاده رقابتی اش دعوت می کند. مزایای کلاس های باله کودکان به بچه ها و دانش آموزان نوجوان از آن چه فکر می کنید بیشتر است. اگر کودکتان دوست دارد رقص باله یاد بگیرد، مهم است که یک کلاس باله کودکان که به صورت اصولی این رقص را آموزش می دهند پیدا کنید تا آجرهای اولیه آموزش کودکتان درست چیده شوند.

رقص باله چیست؟

باله یکی از قدیمی ترین و هنری ترین اشکال رقص است و تاریخچه غنی ای دارد. این رقص برای نخستین بار در عصر رنسانس ایتالیا طی قرن 15 ظهور کرد و فرانسه و روسیه تکنیک هایش را پرورش دادند. همچنین واژه باله فرانسوی بوده و از واژه ایتالیایی «بالتو» برگرفته شده که به معنای رقصیدن است. باله در قرن 20ام جهانی شد و به فرهنگ های کشورهای سراسر دنیا پا گذاشت.

رقص باله چیست

سبک های گوناگون باله

سبک های قدیمی رقص باله مانند باله فرانسوی، ایتالیایی، و روسی تحت تاثیر جغرافیا بودند. اما تکنیک های جدیدتر مانند باله نئوکلاسیک و معاصر از ترکیب باله کلاسیک و روش های گوناگون رقص به وجود آمده اند. عصر رمانتیک آغازگر اجراهای زیاد سبک باله رمانتیک قرن نوزدهم بود.

رقاصان باله که بالرینا نام داشتند «توتو»های سنتی می پوشیدند و معمولا در نقش فرشتگان سحرآمیز افسون گر قلب مردان ظاهر می شدند.  تکنیک پوینت یا ایستادن روی نوک انگشتان پا، حرکات دقیق بدن، و احساسات زیاد وجه تمایز این سبک است. «لا سیلفید» و «کوپلیا» دو باله رمانتیک معروف هستند.

رقص باله کلاسیک

اصطلاحات و روش های باله کلاسیک سبک های فرانسوی، ایتالیایی، و روسی را جدا کرده است. همچنین فندق شکن و دریاچه قو از معروف ترین باله های چایکوفسکی هستند.

سبک های باله

باله نئوکلاسیک

باله نئوکلاسیک برخلاف باله کلاسیک، داستان، لباس، یا طراحی صحنه ندارد. این نوع باله از رسمیت دور شده و پذیرای رویکردها و ایده های تازه است. «جورج بلنشین» را به عنوان بهترين طراح رقص نئوکلاسیک می شناسند.

روش های باله مانند باله کلاسیک در گونه معاصر آن با سبک های رقص مدرن، محلی، و جاز ترکیب می شود. حرکات در باله معاصر و رقص معاصر موزون تر و سریعتر هستند و شاهد رقص روی کف صحنه، رقص پابرهنه، و بازیگری هستیم.

باله تجلی افسانه ای حرکت و هنر در دنیای رقص است که مدت هاست چه برای کودکان 4 ساله تازه وارد و چه برای بالریناهای باتجربه روی صحنه نمایش قلب بسیاری را بدست آورده و هنوز هم بخشی اصلی از دنیای رقص است.

ویژگی خاص رقص باله

از آن جا که سبک های رقص زیادی وجود دارد، شاید بپرسید علت دوام و پیشرفت باله در دنیایی که گرایشات فرهنگی و علایق در آن همواره رو به تغییر است چیست. باله به فرم اصلی خود وفادار مانده و با این حال هنوز محبوب همه است. محبوبیت باله پیش رقاصان و طرفداران چند علت دارد:

مزایای رقص باله برای کودکان

مزایای فیزیکی باله

باله ورزش خیلی خوبی است اما مزایای فیزیکی بسیاری دارد. در کلاس های باله کودکان طرز درست ایستادن و هماهنگى آموزش داده می شود. کودک از لحظه ایستادن روی میله یاد می گیرد چگونه عضلاتش را درگیر کند، صاف بایستد، و کنترل بدنش را در دست بگیرد.

حالت درست بدن امروزه که کودکان ساعت ها پشت کامپیوتر، موبایل و … می نشینند، اهمیت زیادی دارد! کلاس های رقص باله کودکان سبک زندگی سالم را ترویج می کنند. باله سرگرمی خوبی برای کودکان است اما این فعالیت نفس گیر به قوای جسمانی، انعطاف، و استقامت‌ نیاز دارد. کودکان با فراگرفتن این مهارت ها طی طولانی مدت عادت های سالم یاد می گیرند.

همچنین بخوانید: تاثیر باله و ژیمناستیک در بهبود کف پای صاف در کودکان

فواید رقص باله

مزایای باله برای روان کودکان

باله ورزشی فیزیکی و روحی است. این رقص تمرکز و تفکر نقادانه را پرورش می دهد. باله به کودکان یاد می دهد چگونه دستورالعمل ها را دنبال کرده و چگونه مشکلات احتمالی روی صحنه را شناسایی و حل کنند. به علاوه، رقص باله اعتماد به نفس را افزایش می دهد. یادگیری این رقص سرشار از حس غرور و موفقیت است.

باله به کودکان یاد می دهد حین اجرا روی صحنه راحت باشند و این امر به آنان در دیگر ابعاد زندگی کمک می کند. همچنین به گفته سازمان ملی آموزش رقص باله آگاهی حسی، شناخت، و هوشيارى کودکان را افزایش می دهد. این مهارت ها چه درون استودیوی باله و چه بیرون آن حائز اهمیت هستند.

همچنین بخوانید: فواید باله برای ذهن کودکان و دانش آموزان

مزایای اجتماعی رقص باله

کلاس های باله مهارت های تک تک رقاصان را پرورش می دهد. اما کودکان باید برای بهترین اجرا با یکدیگر کار کنند. بنابراین، کلاس های رقص محلی برای پرورش کار تیمی، همکاری، ارتباط، و اعتماد کودکان است. باله کودکان همچنین دوستی و پیوند ایجاد می کند. کلاس های باله کودکان دورهمی اجتماعی خیلی خوبی است و به کودکان در ایجاد ارتباط خارج از محیط مدرسه کمک می کند. فراگیری مهارت های اجتماعی از سنین پایین آغازگر برقراری روابط سالم در طول زندگی است.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

پرسش از دکتر