همه نکاتی که باید درباره ژیمناستیک ریتمیک بدانید

انواع ژیمناستیک را در مقالات مختلف بیان کردیم و در این مقاله به معرفی ژیمناستیک ریتمیک می پردازیم. ژیمناستیک ریتمیک زیباترین نوع ژیمناستیک است. به منظور انجام تمرینات این ورزش، یک ژیمناست باید انعطاف پذیری، قدرت، تعادل، هماهنگی و استعداد هنری بسیاری داشته باشد. در این مقاله به بررسی کامل ورزش ژیمناستیک ریتمیک پرداخته ایم.
 
حرکت 180 در ژیمناستیک

ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که در آن فرد نیاز به قدرت، انعظاف بدنی، سرعت و تعادل دارد. این ورزش، در گروه ورزش های آمادگی جسمانی دسته بندی می شود. انواع ورزش ژیمناستیک عبارتند از ژیمناستیک هنری، ژیمناستیک ریتمیک و ترامپولین.

ژیمناستیک ریتمیک یک ورزش المپیکی است که در آن شرکت کنندگان در 5 وسیله مختلف با یکدیگر به رقابت می پردازند این ابزار شامل حلقه، روبان، توپ، طناب و  چوب دستی به همراه حرکات روی زمین است. ژیمناستیک ریتمیک یک ورزش فرح بخش و چالش بر انگیز است که به شما این امکان را می دهد تا خلاق و مبتکر باشید.

برای یادگیری ژیمناستیک ریتمیک چه باید کرد؟

اسپین یک باشگاه تخصصی ژیمناستیک ریتمیک در ایران است که برنامه ها و دوره های آموزشی آن دقیقا بر اساس کالج آموزشی ژیمناستیک ریتمیک در انگلستان می باشد. برای راحتی رفت و آمد شما عزیزان نیز  چندین شعبه در سراسر تهران افتتاح شده است که شماره تماس و اطلاعات آن در صفحه زیر آمده است:

برای دریافت اطلاعات تماس هر شعبه روی لینک زیر کلیک کنید:

نکاتی برای ثبت نام در برنامه ژیمناستیک ریتمیک

 • بهترین باشگاه برای آموزش ژیمناستیک ریتمیک جایی است که چندین مربی آموزش دیده با مدرک مربی گری داشته باشد.
 • اگر تصمیم جدی دارید که ورزش ژیمناستیک ریتمیک را دنبال کنید، مطمین شوید که ابزارهای تمرینی پیشرفته ژیمناستیک ریتمیک در باشگاه وجود داشته باشد.
 • برنامه ژیمناستیک ریتمیک در باشگاه ورزشی اسپین کاملا مانند کلاس های آموزش زبان به صورت ترمیک خواهد بود تا شما از پایه همه چیز را یاد بگیرید.
 • برای افزایش هیجان و انگیزه بچه ها در باشگاه اسپین هر چند وقت یکبار مسابقات بین باشگاهی برگزار شده و به برندگان جوایزی اهدا می شود.

لباس مخصوص ژیمناستیک ریتمیک کودکان

به طور کلی برای تمرین ژیمناستیک ریتمیک یک لباس مخصوص چند تکه به نام لیوترد با لگ (Leg) های سیاه رنگ استفاده می شود. اجازه استفاده از  هیچ گونه زیورآلاتی وجود ندارد و موهایتان به صورت منظم در عقب، معمولا گرد بسته می شود.

برای انجام حرکات از پاپوش مخصوص ژیمناستیک ریتمیک استفاده می شود. در رقابت، ژیمناست ریتمیک یک جوراب شلواری تزیین شده زیبا یا لیوترد ریتمیک با دامن کوتاه می پوشد.

وسایل مناسب ژیمناستیک ریتمیک

 در ابتدای شروع کار، معمولا وسایل مورد نیاز ژیمناستیک ریتمیک توسط خود باشگاه و یا فروشگاه های معرفی شده، تامین می شوند. ولی اگر می خواهید تمرین کنید، باید تجهیزات خود را داشته باشید.

ممکن است به کفش انگشتی، انواع لیوترد ها، چسب نواری برای پوشاندن ابزار و یک نوار روبان نیاز داشته باشید. یک کیف ورزشی با کیفیت برای حمل تمامی تجهیزات خود انتخاب کنید.

وسایل مناسب ژیمناستیک ریتمیک

تمرین حرکات ژیمناستیک ریتمیک بیرون از کلاس

اگر می خواهید که یک ژیمناست ریتمیک باشید. باید خود را وقف تمرین کنید حتی اگر همیشه به باشگاه نمی روید و در کلاس شرکت نمی کنید، باید روزی 3 عدد تمرین به مدت 60 دقیقه در هر هفته، خارج از باشگاه داشته باشید.

باید برای مدت 40 دقیقه در هر روز حرکات کششی انجام دهید. تمرینات کشش پشت یا بازو را انجام دهید. همچنین می توانید شنا کنید، آهسته بدویید یا دوچرخه سواری کنید.

تغذیه سالم داشته باشید

 باید غذای سالم میل کنید تا متناسب بمانید و مطمئن شوید که تمام کالری، ویتامین و مواد غذایی مورد نیاز بدن را دریافت می کنید. پروتیین بدون چربی نظیر مرغ و ماهی و بسیاری از سبزیجات مانند: بادمجان، سبزیجات برگ دار و هویج میل نمایید.

می توانید مقدار کمی میوه نظیر انواع توت ها و خربزه و یا غلاتی مانند نان میل کنید. سعی کنید که روزانه حداقل 8 تا 11 لیوان آب بنوشید.

ابزارهای کمکی در ژیمناستیک ریتمیک

توپ

ژیمناست ها معمولا با توپ شروع می کنند. حرکت توپ شامل  جهش، پرتاپ و چرخش توپ است. چرخش توپ از یک دست به سمت بازوی همان دست و از پشت سر و گردن به سمت دیگر بازو را تمرین کنید. شما می توانید توپ را به بالا در هوا پرتاب کنید و آن را با کف پا یا پای خود بگیرید.

توپ را به بالا پرتاب کرده و یک حرکت دیگری مانند پشت به جلو را انجام دهید، سپس توپ را بگیرید. توپ معمولا از ابریشم یا لاستیک مصنوعی ساخته می شود. قطر 18 تا 20 سانتی متر دارد و باید وزن بالای 400 گرم داشته باشد. توپ می تواند هر رنگی داشته باشد.

ژیمناستیک ریتمیک با توپ

طناب

 جهش، لی لی، نوسان، پرتاب، دایره، چرخش و شکل هشت در حرکت طناب قرار دارند. چرخش حین جهش با بالا با طناب یا چرخش یا پرتاب طناب حین انجام حرکاتی مانند 180 باز کردن را تمرین کنید. شما می توانید حرکت جهش گربه یا گوزن (stag) را روی طناب انجام دهید.

به طور کلی طناب از کنف یا یک ماده مشابه ساخته شده است و طول آن بسته به قد ژیمناست متفاوت است. یک یا دو گره در هر انتهای طناب قرار دارد تا به نگه داشتن طناب کمک نماید. این گره ها باید تماما یا جزیی از آن رنگی باشد. روی دو پای خود در وسط طناب بایستید و و دو انتهای آن را در جهت بدن بالا بیاورید. اگر طناب از طول مناسبی برخوردار باشد، این دو انتهای طناب مستقیما با زیر بغل متناسب خواهد شد.

طناب در ژیمناستیک ریتمیک

حلقه

یک حرکت حلقه شامل چرخش، نوسان، دایره، پرتاب و عبور آن از بدن از پایین و بالای آن است.حلقه را به سمت بالا پرتاب کنید و قبل دریافت آن یک حرکت مانند چرخ دنده (cartwheel) انجام دهید. شما می توانید حلقه را در مقابل خود پرتاب نموده یا آن را در مچ پا به چرخش در آورید؛ در حالی که پشتک وارون می زنید. حلقه ممکن است از چوب، پلاستیک و با هر رنگی ساخته شود. حلقه باید بین 51 تا 90 سانتی متر قطر داشته باشد و وزنش باید حداقل 300 گرم باشد.

حلقه در ژیمناستیک ریتمیک

چوب دستی

از دو چوب دستی استفاده می شود که می توان با آن ها حرکات نمایشی، انداختن به بالا و پرتاب انجام داد. آن ها را به اطراف نوسان دهید و سعی کنید چرخش یا حرکتی را بعد از پرتاب آن به هوا انجام دهید. شما هم چنین می توانید آن را پرتاب کرده، سپس دریافت نمایید و بعد، حرکت خود مانند غلتیدن یا ایستادن روی دست را انجام دهید.

این چوب دستی ها ممکن است از مواد مصنوعی ساخته شوند. طول هر کدام از 40 تا 50 سانتی متر است. هر چوب دستی باید بالای 150 گرم وزن داشته باشد که بیشتر وزن آن در انتهای آن قرار دارد. شکل آن شبیه به یک بطری است. گردن و سر چوب دستی باید با نوار ورزشی پوشیده شود.

چوب دستی در ژیمناستیک ریتمیک

روبان

روبان یکی از مشهورترین و در عین حال سخت ترین وسیله ها است. سعی کنید الگوهایی را بسازید. این الگو ها می تواند زیگزاگ و یا مارپیچ باشد؛ ولی دقت کنید که در آن گره نداشته باشید. شما می توانید به هنگام انجام حرکات خود مانند چرخش روی پاشنه، و یا چرخ و فلک (aerials) از روبان استفاده کنید. روبان ممکن است از مواد غیر کشسان یا ساتن ساخته شود.

می تواند هر رنگی داشته باشد و باید وزن آن حداقل 35 گرم باشد. عرض روبان معمولا بین 4 تا 6 سانتی متر و طول سرتاسری آن حداقل 6 متر است. چوب دستی روبان ممکن است از بامبو، پلاستیک یا فایبرگلاس ساخته شود.

شما می توانید برای نشان دادن مهارت ژیمناستیک خود یک حرکت آزاد نیز انجام دهید. این حرکت زمینی و متناسب با موسقی است. برای حرکت آزاد هیچ ابزاری لازم نیست. می توانید هنگام انجام حرکات موزون با موسیقی، حرکت پشتک،  چرخش روی دستان به جلو (front walkover)، چرخش به جلو یا نیم وارو ن به جلو را انجام دهید.

ربان در ژیمناستیک ریتمیک

افزایش مهارت در ژیمناستیک ریتمیک

✅ انعطاف پذیری

همه نکاتی که باید درباره ژیمناستیک ریتمیک بدانید

یکی از جنبه های کلیدی ژیمناستیک ریتمیک، انعظاف پذیری است. روزانه برای 40 دقیقه تمرین کششی انجام دهید تا انعطاف پذیری شما بیشتر شود. برای این کار، کشش های امتدادی تپه مانند، آوردن پا به بالا از پشت و باز کردن پا به طرفین را انجام دهید.

✅ سرسختی و پایداری

گرم کردن قبل از ژیمناستیک ریتمیک

ژیمناست های ریتمیک مداوم در حال حرکت هستند و پشت سر هم مجموعه حرکاتی اجرا می کنند. برای افزایش استقامت، روزانه یک کیلومتر را آرام بدویید، سپس بلافاصله یکی از حرکت های خود را انجام دهید.  هم چنین می توانید چندین حرکت خود را پشت سر هم  انجام دهید. اگر به طور مرتب درد دارید و یا مفاصل شما صدمه دیده باشند، ممکن است بیش از حد به خود فشار وارد کرده باشید. در چنین شرایطی با مربی و یا متخصص ارتوپد مشورت کنید.

✅ افزایش قدرت

ژیمناستیک ریتمیک نیاز به قدرت باور نکردنی دارد؛ بنابراین شما باید تمرینات سنگینی را برای تقویت عضلات خود انجام دهید. برای این کار، انجام حرکت شنا به صورت ایستاده و یا دراز کشیده، همراه آن تمرین کرانچ (crunches) و پلانک (planks) (قرار گرفتن به صورت دراز کش روی ساعد) می تواند مفید باشد.

✅ تمرین جهش و پرش

جهش رو به جلو و پرش بخش مهمی از ژیمناستیک ریتمیک هستند. تفاوت بین یک جهش و پرش این است که پرش با دوپا شروع و با دو پا به اتمام می رسد؛ در حالی که یک جهش از یک پا شروع می کند و با پای دیگر فرود می آید.   ژیمناست ریتمیک برای انجام چنین نمایش های انعطافی و احساس بی وزنی بیشتر زمان خود را بر روی این عناصر صرف می کند. هنگامی که شما یک پرش تک یا جهش به پایین را انجام می دهید، در واقع حرکات ترکیبی را تمرین می کنید.

چند نوع جهش و پرش برای حرفه ای شدن به شرح زیر وجود دارد:

 • باز کردن 180 درجه پا به هنگام جهش و پرش
 • پرش یا جهش ستاره (Straddle)
 • جهش یا پرش به همراه پیچ ( اضافه کردن چرخش به هنگام انجام حرکت)
 • پرش دونات یا sheep ( در این حالت ژیمناست با استفاده از پاهای خود سرشان را لمس می کنند)

✅ تمرین چرخش

در کنار جهش، چرخش چیزی است که ژیمناست های ریتمیک روی آن تمرکز می کنند. چرخش اغلب شامل بیش از یک دور چرخیدن است و بهبود تعادل به شما در یادگیری چرخش و چرخش روی پاشنه (pirouettes) کمک خواهد کرد.

چند حرکت چرخش  به صورت زیر است:

  • Fouettés ( اغلب به صورت en tournant یا la second انجام می شود)
  • Pirouettes (شامل دو یا سه چرخش روی پاشنه است)
  • چرخش حلقه ای (یک چرخش به دور خود در حالتی که پا از پشت سر به بالا آورده شده است)

انواع پرشها در ژیمناستیک

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر