جذابیت حرکات موزون در ژیمناستیک حرفه ای

زمانی که به ژیمناستیک فکر میکنید، ممکن است تصویر زنی که روی چوب موازنه حرکاتی را انجام می دهد، یا مردی که با دارحلقه حرکات خارق العاده ای انجام می دهد به ذهن شما بیاید، اما آیا می دانید که این قسمت های آشنا فقط یکی از هفت نوع ژیمناستیک حرفه ای هستند؟

ورزش یک ترکیب پیچیده است که شامل قدرت جسمانی، انعطاف پذیری، قدرت، چابکی، هماهنگی، ظرافت، تعادل و کنترل میباشد. خارج از تمام تفاوت های رشته ها، ژیمناستیک هنری رقابتی چیزی که است که بیشترین شناخته شدگی را دارد، اما دیگر انواع ژیمناستیک، شامل ژیمناستیک ریتمیک و ژیمناستیک ایروبیک نیز محبوبیت گسترده ای بدست آورده اند.

انواع ژیمناستیک حرفه ای

ژیمناستیک هنری

معروف ترین و متداول ترین نوع ژیمناستیک است، این نوع به ژیمناستیک زنانه و مردانه تقسیم میشود. خانم ها در چهار قسمت رقابت میکنند: پرش از خرک، پارالل ناهم سطح، چوب موازنه و حرکات زمینی، درحالی که مردان در شش قسمت رقابت میکنند: حرکات زمینی، خرک حلقه، دار حلقه، پرش از خرک، پارالل و بارفیکس. این ورزش شامل استفاده از ابزارهای ژیمناستیک مختلفی هستند، همینطور از زمین برای ورزش های مختلفی استفاده میشود.

 

ژیمناستیک ریتمیک یا ژیمناستیک موزون

ژیمناستیک ریتمیک یک ورزش ترکیبی از حرکات موزون، هنرنمایی، انعطاف پذیری و ابتکار است. در این مقاله به معرفی حرکات ژیمناستیک ریتمیک زنان در المپیک می پردازیم.

ژیمناستیک ریتمیک انجام حرکات مختلف ژیمناستیک و ورزش رقص با آهنگ است، که میتواند با یا بدون استفاده از ابزارهای ژیمناستیک باشد. تنها خانم ها در این ورزش رقابت میکنند، چیزی که ترکیب عناصری از باله و ژیمناستیک در انجام پنج روال جداگانه به همراه استفاده از پنچ ابزار است که شامل توپ، روبان، حلقه، گرز (clubs) و طناب هستند. همچنین روال های گروهی وجود دارند که متشکل از دو تا شش ژیمناستیک کار هستند که حداکثر از دو ابزار به انتخاب خودشان استفاده میکنند.

👈👈👈همچنین بخوانید: آموزش ژیمناستیک در خانه

در ژیمناستیک ریتمیک، عنصر ابتکار می تواند به هنگام کار با ابزار به کار گرفته شود تا به واسطه آن حرکات مدیریت شده و موزون نمایش داده شوند. قطعا درست اجرا کردن حرکات ژیمناستیک ریتمیک از ارزش بالایی برخوردار است و می تواند نشان دهنده ی میزان تمرین و مهارت ژیمناست باشد.

حرکات ژیمناستیک ریتمیک برای دختربچه ها

بالا آوردن پا از پشت (backscale pivot)

این تکنیک توسط آلینا کاباوا برای اولین بار انجام شد ولی بسیاری از افراد تیم روسیه مانند اولگا کاپرانوا، یانا لوکونیا، ورا سسینا، زارینا گیزیکووا؛ از آن در برنامه خود استفاده نمودند. امروزه این حرکت به اندازه گذشته محبوب نیست.

حرکت بالا آوردن پا از پشت

حرکت اوتاشوا

یکی از حرکات ژیمناستیک ریتمیک به شدت سخت که تنها توسط ژیمناست روسی لیاسان اوتاشوا انجام شد، حرکت اوتاشوا بود. این ژیمناست تقریبا در آغاز کار بین المللی خود به دلیل آسیب های جدی پا از ورزش خداحافظی کرد.

پرش کوساک

اینا ژوکووا از بلاروس و مدال دار المپیک Beijing 2008 چین همیشه این حرکت را در برنامه کاری خود دارد.

 سوان بسونووا (Bessonova’s Swan)

یکی از زیباترین حرکات ژیمناستیک ریتمیک در کار با ابزار است : به هنگام انجام یک حرکت تکنیکی، حلقه را با پا تکان می دهد.

حرکت سوان در ژیمناستیک حرفه ای

حرکت مارگاریتا مامون

او این حرکت را برای سال های زیادی انجام می داد.

چرخش توپ روی یک انگشت دست 

ماریا تیتووا، کریستالینی تریکومیتی و یانا کودریاتسوا می توانند یک توپ را روی یک انگشت دست خود برای بیش از 5 ثانیه بچر خانند. حرکت کودریاتسوا یکی از جذاب ترین حرکات در سال گذشته بود.

 حرکت حلقه – ابزارهای ناپایدار

این حرکت توسط آلینا کاباووا در سال 2001 انجام شد و جنجال زیادی در رابطه با اجرایش داشت

ژیمناستیک ایروبیک 

ژیمناستیک ایروبیک، که همچنین به اسم ورزش ایروبیک نیز شناخته میشود، شامل استفاده از روال های فردی، دوتایی، سه تایی و گروه هایی تا شش نفر هستند. این روال ها معمولا بر قدرت، انعطاف و تناسب ایروبیک، به جای مهارت های آکروباتیک یا تعادلی تاکید دارند. این روال ها معمولا 60 تا 90 ثانیه زمان می برند و روی زمین انجام میشوند و در آن ها از ابزاری استفاده نمی شود.

ژیمناستیک هنری بانوان

این رشته ورزشی، شناخته‌ترین نوع ژیمناستیک است، به طوری که بیلیط تماشای مسابقات المپیک این رشته ورزشی، زودتر از دیگر رشته‌ها به فروش می‌رسد. بانوان برای کسب عناوین فردی و تیمی، در چهار رشته مختلف، با هم رقابت می‌کنند: خرک، پارالل غیر هم سطح، حرکات زمینی. ژیمناستیک زنان، نشان دهنده‌ی قدرت، زیبایی و ظرافت است!

ژیمناستیک هنری بانوان

ژیمناستیک هنری مردان

این رشته، دومین رشته‌ی محبوب در ژیمناستیک، و همچنین قدیمی‌ترین رشته‌ی این ورزش است. قدمت این رشته به اولین بازی‌های المپیک برمی‌گردد. مردان، به صورت فردی و تیمی، در 6 مسابقه مختلف با یکدیگر رقابت می‌کنند: حرکات زمینی، خرک حلقه، پارالل نامسطح، پرش از خرک های بار (میله ژیمیناستیک مرتفع)، و حلقه است. پرش از خرک و حرکات زمینی مشابه همین رشته برای بانوان است. ژیمناستیک مردان اغلب نمایش دهنده‌ی بالاترین ترفندهای پرش، به همراه نمایش قدرتی شگفت انگیز است.

ژیمناستیک هنری مردان

ترامپولین

ترامپولین یکی از جدیدترین رشته‌های ژیمناستیک است، که به تازگی از سال 2000، به عنوان یکی از بخش‌های ژیمیناستیک بانوان و آقایان، به مسابقات المپیک اضافه شد. کارهای معمولی و ترفندهای ترامپولین با استفاده از مینی ترامپولین مضاعف و در یک رویداد همزمان انجام می‌شود که در آن 2 ورزشکار همزمان روی 2 ترامپولین مختلف بازی می‌کنند. تشک بادی ترامپولین، منعطف‌تر و فنری‌تر از تشکی است که در حرکات زمینی مربوط ژیمناستیک هنری استفاده می‌شود و منجر به پرش و غلبه بر جاذبه می‌شود.

ترامپولین

پاور تامبلینگ Power Tumbling

 پاور تامبلینگ در یک باند با تشک فنری بسیار منعطف‌تر از ژیمناستیک هنری انجام می‌شود. باندهای تامبلینگ متشکل از 8 آیتم پشت سر هم بوده، و نسبت به حرکات زمینی که در ژیمناستیک هنری به کار می‌رود، بسیار فنری‌تر بوده و به ورزشکاران اجازه می‌دهد ترفندهای پیچیده و دشواری را به ترتیب پشت سر بگذارند. این رشته، هنوز به عنوان یک رویداد المپیک شناخته نشده است، اما ورزشکاران در این رشته، در المپیک نوجوانان در ایالات متحده آمریکا و همچنین در مسابقات بین المللی با هم رقابت می‌کنند.

حرکات ژیمناستیک

ژیمناستیک آکروباتیک

آکروبات یک رشته ژیمناستیک است که شامل همکاری ژیمناست‌ها با یکدیگر برای ارائه حرکاتی پویا، تعادلی و یا ترکیبی است که نیازمند مهارت های آکروباتیک، پشتک‌زنی و رقص است. تیم‌ها از 2-4 نفر تشکیل می‌شوند که اعضای این تیم‌ها می‌توانند مرد، زن یا مختلط باشند. نمایش این رشته، به عنوان مثال به این صورت است که همزمان که بخشی از اعضای تیم، هم تیمی‌های خود را پرتاب می‌کنند و در هوا می‌گیرند، دیگر اعضای تیم حرکات ایستادن روی دست، نگهدارنده و تعادل انجام می‌دهند. این رشته، هنوز به عنوان یک رویداد المپیک شناخته نشده است، اما بخشی از برنامه المپیک نوجوانان در ایالات متحده و در سطح بین المللی است.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

  خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

 شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

Group 180

باشگاه ورزشی ژیمناستیک و باله اسپین

شما می توانید اسپین را در اینستاگرام با آی دی ESPINCLUB@ دنبال کنید

Group 180

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

تماس با ما