ژیمناستیک یا رقص: کدام یک برای کودکان بهتر است؟

ژیمناستیک و رقص، هر دو فعالیت هایی فوق العاده عالی برای کودکان هستند. به عنوان والدین، ممکن است در انتخاب هریک از این فعالیت ها برای فرزندتان کمی تردید داشته باشید. هر دو، به کودکان کمک می کنند تا انرژی خود را تخلیه نمایند، سرگرم کننده و خلاق هستند و برای فعالیت و تناسب اندام در دوران خردسالی مناسبند. اما کودک خود را در کدام یک ثبت نام می کنید؟

رقص یا ژیمناستیک؟ کدام برای کودک بهتر است؟

کدام یک برای کودک شما بهتر است، ژیمناستیک یا رقص؟ اگر مجبور شدید بین کلاس ژیمناستیک یا رقص یکی را برای فرزندتان انتخاب نمایید، حتما رقص را برگزینید. ژیمناستیک در افزایش قدرت و ریسک پذیری کودکان اثرگذار است اما در نهایت نمی تواند یک ورزش مادام العمر باشد، اما رقص را می توان به صورت سرگرمی، یا یک فعالیت حرفه ای، تا سن پیری ادامه داد.

در حقیقت، ممکن است عوامل زیادی مانند محل زندگی، در دسترس بودن کلاس ها، معلم، سالن ورزشی یا استودیو و موارد اقتصادی، بر تصمیم شما تاثیر بگذارند. قرار دادن بچه ها در فعالیت های فوق برنامه و ورزشی ارزان نیست.

چرا رقص را انتخاب کردیم؟

رقص یا ژیمناستیک؟ چرا رقص بهتر است؟

دلیل اصلی برای ثبت نام کودک در کلاس رقص، به جای ژیمناستیک، این است که ژیمناستیک، کاری نیست که بتوان پس از یک سن خاص، به خوبی انجام داد. اکثر ژیمناست های حرفه ای تا اواسط 20 سالگی از این ورزش خارج می شوند و حتی در آن زمان، به عنوان فردی سن بالا برای این ورزش شناخته می شوند.

ژیمناستیک، ورزشی نیست که به تداومش بتوان افتخار کرد. اگر می خواهید فرزندتان چیزی بیاموزد که بتواند به انجام آن، تا زمانی که تصمیم بگیرد دیگر آن را دوست ندارد، ادامه دهد، بهترین انتخاب رقص است.

رقص تنوع بیشتری دارد!

رقص به قدری متنوع است که اگر کودکتان سبکی را دوست ندارد، می تواند سبک دیگری را انتخاب نماید. اگرچه ما به همه کودکان یادگیری رقص و انجام تمرینات باله را به طور جدی توصیه می کنیم، اما اگر کودک شما در آغاز از آن لذت نمی برد، هرگز نباید او را مجبور به ادامه نمایید؛ زیرا این کار اشتیاق او را به رقص کاهش می دهد.

بنابراین به کودک اجازه دهید یکی از سبک های مختلف ارائه شده در یک مدرسه رقص، مانند تپ، جاز، هیپ هاپ یا حتی آکروبات را برگزیند. آنها حتی می توانند همزمان بیش از یک سبک رقص را امتحان نمایند و بعداً تصمیم بگیرند که کدام نوع را ترجیح می دهند. و سپس، وقتی بزرگتر شدند، به تمرین باله نیز می پردازند تا قدرت و انعطاف پذیری شان را افزایش دهند.

رقص یا ژیمناستیک؟ ژیمناستیک تنوع بیشتری دارد

کودک ممکن است رقص تپ را لذتبخش تر بداند زیرا این سبک فقط به معنی پا کوبیدن صحیح نیست؛ بلکه فهم درست و آهنگین اصوات و ریتم ها را به او می آموزد. ایجاد موسیقی با پاها، موضوعی ست که کودک ممکن است از آن هیجان زده شود. یا شاید ترجیح می دهد با موسیقی سریعتر، خوش روح و محبوبتری برقصد، و از حرکت سریع بدن خود در رقص جاز لذت میبرد.

سبک های مختلف رقص، به کودک این امکان را می دهد تا خلاقیت خود را کشف نماید و با روش های منحصر به فردی که برای او راحتی و شادی به همراه دارد، ابراز وجود کند.

چه زمانی و چرا باید ژیمناستیک را به جای رقص انتخاب کنید؟

معمولاً پیشنهاد می شود که به دلیل حافظه و انعطاف پذیری عضلات، ژیمناستیک را در اسرع وقت شروع کنید. مسئله این است که وقتی کودک 2، 3 یا 4 ساله است، نمی داند کدام یک را می خواهد انجام دهد. به عنوان پدر و مادر، این شما هستید که باید به جای آنها انتخاب کنید  و امیدوار باشید که گزینه مناسبی را برگزیده اید.

اگر کودک 1-4 سال داشته باشد و بتوانید او را در بیش از یک فعالیت ثبت نام نمایید، یا به او اجازه دهید چندین کلاس مختلف را امتحان کند، بهتر است برای آغاز، او را در یک سالن ورزشی و کلاس رقص ثبت نام نمایید؛ به ویژه اگر فرزندتان کلاس خاصی را ترجیح نمی دهد.

رقص یا ژیمناستیک؟چه زمانی ژیمناستیک را انتخاب کنیم؟

اما اگر کودکتان نشانه های استعداد در ژیمناستیک را دارد، بهتر است به جای رقص، به کلاس ژیمناستیک فرستاده شود. برخی از این علائم عبارتند از:

  • داشتن انعطاف پذیری مناسب، به ویژه در ناحیه پشت، به آنها این امکان را می دهد که فقط با تماشا و تقلید از دیگران، ترفندهایی مانند خمیدگی کمر و walkovers را به راحتی انجام دهند.
  • اگرچه ژنتیک خانواده در قد کودک بی تاثیر نیست؛ اما راه دیگری برای گفتن آن وجود ندارد، ژیمناست ها به طور کلی افرادی کوتاه قد و ریزاندام هستند که کوتاه تر بودنشان به آنها امکان می دهد تا بر ترفندها و حرکات آکروباتیک خود مسلط شوند.
  • انعطاف پذیری بدن کودکان مانند یک بندباز است. در این حالت، صرف نظر از قد، ژیمناستیک به آنها کمک می کند تا عضلات و انعطاف پذیری خود را کنترل نمایند (همانند باله). این نوع انعطاف پذیری بالا، همچنین می تواند در ژیمناستیک موزون، سبک متفاوتی از ژیمناستیک سنتی که به صورت گروهی با موسیقی اجرا می شود، نیز مفید باشد. اکثر ژیمناست های موزون نیز برای تقویت موسیقی و مهارت های رقص در اجرای خود، به یادگیری باله یا نوع دیگری از رقص می پردازند.
رقص یا زیمناستیک؟مزایای رقص

مزایا و معایب رقص و ژیمناستیک چیست؟

هم رقص و هم ژیمناستیک، به کودک در دستیابی به مهارت های اجتماعی و پیروی از حرف معلم، کمک می کنند زیرا در غیر این صورت، می تواند به خود آسیب برساند یا برای یک نقش خاص در رقص انتخاب نگردد، و کودک این امر را سریعا یاد می گیرد. اما مزایا و معایب هر کدام چیست؟

شاید این مقاله هم برایتان جالب باشد:

عضله سازی در کدامیک بهتر اتفاق می افتد، ژیمناستیک یا رقص؟

عضلات مورد نیاز برای رقص و ژیمناستیک متفاوت است زیرا رقص و ژیمناستیک، با هم فرق  دارند. اگر کودک در یادگیری یکی از آنها متعهد و منظم باشد، حین انجام فعالیت انتخابی، عضلات زیادی برای حمایت از بدنش ساخته می شوند، به همین دلیل عضله سازی در این کودکان، نسبت به کسی که هیچ کدام از این فعالیت ها را انجام نداده است، آسان تر می باشد، اما باز هم، اگر بخواهد رشته خود را تغییر دهد، ممکن است عضله سازی کمی زمان ببرد.

یک ژیمناست، باید بتواند از بازوهای خود به طور موثری برای پرش و انجام حرکات با سایر دستگاه ها مانند میله های موازی، میله های ناهموار، خرک و اسب پومل استفاده نماید. در حالی که رقصندگان، به طور کلی نیازی به حمایت از بدن با بازو ندارند و بنابراین به اندازه یک ژیمناست، بالا بودن قدرت بالاتنه برایشان لازم نیست.

رقص یا ژیمناستیک؟ عضله سازی در کدام بیشتر است؟

عضلات لگن هم برای رقص و هم برای ژیمناستیک مهم هستند زیرا این فعالیت ها شامل چرخش های بدنی زیادی هستند. اگر انعطاف پذیر نباشید، نمی توانید حرکات ژیمناستیک یا رقص را با موفقیت انجام دهید، و کشش لگن امکان انعطاف پذیری را فراهم می کند. رقصنده ها، به خصوص در باله، باید در موقعیت های مشخصی برقصند و حتی اگر یک رقصنده جاز یا تپ باشند، افزایش عضله سازی و انعطاف پذیری، می تواند به طور کلی به آنها در ایجاد حرکات دلپذیرتر کمک نماید.

از طرف دیگر، ژیمناست ها در بین میله های موازی می ایستند و به طور کلی نیازی به انجام حرکاتی مشابه رقص ندارند. بنابراین نیازی نیست که کنترل عضلات پا را به همان روش انجام دهند.

کدام فعالیت را انتخاب کنم؟

در نهایت، شما به عنوان پدر و مادر، فرزندان خود را بهتر از هر کسی می شناسید، گاهی اوقات حتی بهتر از خودشان. و باید همان کاری را انجام دهید که احساس می کنید برایشان مناسب تر است و به آنها فرصت بدهید تا در فعالیت متناسب خود پیشرفت نمایند.

رقص یا ژیمناستیک؟ کدام را انتخاب کنیم؟

رقص و ژیمناستیک هر دو دارای جنبه های مثبت و منفی هستند، به همین دلیل تحقیق در مورد هر دو فعالیت مهم است. نباید روی یکی از آن ها به شکلی کورکورانه سرمایه گذاری نمایید و در آینده آرزو کنید که کاش فعالیت دیگر را برمی گزیدید، مخصوصاً وقتی که با زندگی فرزندتان سر و کار دارید.

هر تصمیمی که می گیرید، همیشه بدانید که مجبور نیستید به آن پایبند باشید! اما در پایان، بدانید که بهترین تصمیم ممکن را گرفتید.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | باله | کیک بوکسینگ | تکواندو

  خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

 شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

[hamyar_faq]

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

Group 180

متن سربرگ خود را وارد کنید

شما می توانید اسپین را در اینستاگرام با آی دی ESPINCLUB@ دنبال کنید

Group 180

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

تماس با ما