مجموعه تازه ترین مطالب

ژیمناستیک ریتمیک

آموزش ژیمناستیک ریتمیک در ایران به شدت فراگیر شده است، چرا که زیباترین نوع ژیمناستیک می باشد و مزایای منحصر به فرد زیادی دارد.

آکادمی RAD در انگلستان، سازمانی شناخته شده در سطح جهان در زمینه ژیمناستیک ریتمیک است. در حالیکه دانش آموزان به طور مداوم حرکات، حالت ها و تکنیک های جدید را فرا می گیرند، مجموعه ای از تمرین ها را انجام داده و برای رسیدن به استاندارد های لازم جهت گذراندن امتحان سالانه تلاش می کنند. دانش آموزان سطح ۱ و بالاتر باید دو بار در هفته در کلاس ها شرکت کنند و در صورتی که تنها یک جلسه در هفته شرکت کنند، ممکن است صلاحیت لازم برای گذراندن امتحان سالانه را نداشته باشند.

ژِیمناستیک ریتمیک

در این دوره ها آموزش ها به صورت پیش مقدماتی، مقدمانی، سطح ۱ و بالاتر و بر اساس رده بندی از ۳ سال به بالا ارائه می شوند. در پایان هر دوره از ژیمناست یک آزمون گرفته می شود که در صورت قبولی به سطح بالاتر می رود. در اسپین، ژیمناستیک ریتیمک تا سطح ۸ آموزش داده می شود.

ژیمناستیک ریتمیک مسلما زیباترین ورزش جهان است و در عین حال در مقابل ورزش قدیمی‌ تر و مشهور تر خود یعنی ژیمناستیک، ناشناخته‌ ترین و کم‌ توجه‌ ترین ورزش جهان است.

ژیمناستیک ریتمیک در واقع نوع ظریف تر و طبیعتا ریتمیک ژیمناستیک است. به همین دلیل، اغلب مردم در مورد آن اطلاعی ندارند یا تصویری دوگانه از آن دارند. بسیاری عقیده دارند که این ورزش بیشتر تجملاتی و یک سرگرمی دخترانه است که شامل آرایش، سنگ های قیمتی و زرق و برق است. آن‌ها می گویند این ورزش فقط انجام حرکاتی با روبان است و ورزش محسوب نمی شود.

خب، من می خواهم متفاوت باشم! ژیمناستیک ریتمیک یک رویداد رسمی در المپیک است، نه یک سرگرمی زود گذر. بله،  به هنگام مسابقات، ژیمناست ها لباس های مخصوص خود را با سنگ های قیمتی تزیین می کنند و این ورزش را با وسایل کمکی مانند روبان اجرا می کنند. اما، این تنها بخش قابل مشاهده ژیمناستیک ریتمیک است؛ قسمت عمده ی این ورزش، تمرینات هماهنگ و منظمی ست که در واقع این ورزش را می سازند.

حرکات روبان در ژیمناستیک ریتمیک

روبان یکی از معروف ترین و در عین حال دشوار ترین وسیله ها است. روبان از پارچه ساتن، لغزان و  آهار نخورده ساخته شده است که می توان، هنگام انجام حرکات مانند چرخش روی پاشنه، و یا چرخ و فلک از روبان استفاده کنید.

روبان ابزاری بلند و سبک است که می توان آنرا به هر طرف پرتاب کرد.

بوسیله روبان، می توان حرکات بسیار زیبایی با ساختن فرمها ، الگو ها و اشکال در فضا به وجود آورد.

 فیلم حرکات روبان در ژیمناستیک ریتمیک

ژیمناست می تواند در حین انجام حرکات زمینی مانند نیم واروو، پشتک، نیم پشتک، با پرواز روبان در هوا، اشکال مختلف و تصاویر زیبایی با اندازه های گوناگون بوجود آورد. حرکات زمینی باید متناسب با موسیقی باشد که می تواند تداعی کننده ریتم های مختلف موسیقی و حرکت ورزشکار باشد.

حرکات حلزونی، ماری و پرتابها از جمله حرکات اصلی ژیمناستیک ریتمیک با روبان هستند.

فیلم ژیمناستیک ریتمیک در کودکان

این رشته ورزشی برای  به دست آوردن توانایی هایی مانند: انعطاف پذیری، حفظ تعادل، قدرت بدنی، چالاکی و هماهنگی بین حرکات دست و چشم بسیار تاثیر گذار است و می تواند در موفقیت، در رشته های ورزشی دیگر بسیار مفید باشد.

هماهنگی

با یاد گرفتن مهارت های اولیه ژیمناستیک کودک می تواند به تعادل، خودآگاهی و هماهنگی حرکات دست و پا و انعطاف پذیری دست یابد.

اعتماد به نفس

آموزش ژیمناستیک ریتمیک به ترتیب از حرکات ساده به پیچیده است. زمانی که کودک حرکات پیچیده را یاد می گیرد و می تواند انجام دهد، حس اعتماد به نفس زیادی در وجود او فرا می گیرد که می تواند در تمام کارهای های او تاثیر مثبتی داشته باشد.

انضباط 

کودک در زمان آموزش می فهمد با داشتن انضباط و رعایت قانون و آداب خاصی می تواند موفق شود و حرکات جدیدی را یاد بگیرد.

خلاقیت

کودکان برای انجام فرم ها و الگو ها برای این ورزش نیاز به خلاقیت و چیدن برنامه ی خاصی دارند و مدام به فکر انجام حرکات جدید و تجربه ی فرم های ابداعی خودشان هستند که این امر در خلاقیت آنها تاثیر به سزایی دارد.

وسایل ژیمناستیک ریتمیک

رنگ وسایل ژیمناستیک ریتمیک متناسب با رنگ لباس ژیمناست انتخاب می شود. همچنین از سال 1997 استفاده از رنگ های نقره ای و طلایی مجاز اعلام شده است.

طناب

طناب از جنس مواد کنفی و غیر طبیعی ساخته شده است و طول آن متناسب با قد ژیمناست انتخاب می شود و همچنین دو سر آن گره دارد.

در هنگام انجام فرم ها، الگو ها و حرکات تکنیکی که با طناب اجرا می شود، ژیمناست می تواند با یک یا دو دست طناب را به حالت کشیده یا آزاد بگیرد و یا طناب را همانند مار به دور خود بپیچد ولی انعطاف زیاد و نرمی بدن ژیمناست با ظرافت تمام از پیچیدن طناب به دور خود جلوگیری می کند.

فیلم ژیمناستیک با طناب

حلقه

نوع دیگری از وسایل ژیمناستیک ریتمیک، حلقه است که از چوب یا پلاستیک ساخته می شود و سفت و غیر قابل انعطاف است.

وزن آن حداقل 300 گرم است و  قطر داخل آن بین 80 تا 90 سانتی متر است. مقطع حلقه به اشکال مختلفی وجود دارد و می تواند به شکل دایره، لوزی، مربع و… باشد. حلقه به معنای یک فضا است و ژیمناست باید تا حد امکان درون آن فضا قرار بگیرد و حرکت کند.

در هنگام استفاده از حلقه، ژیمناست باید دائما جای دست خود را بر روی جلقه جا به جا کند و حین انجام این کار باید حرکاتی مانند غلطیدن، معلق و وارو زدن و حرکاتی چون طناب زدن را اجرا کند.

مهم ترین نکته در این حرکات، هماهنگی صحیح و دقیق حرکات است.

توپ

جنس توپ از پلاستیک است و قطر آن بین 18 تا 20 سانتیمتر بوده و وزن آن حداقل 400 گرم است. تنها ابزاری که نباید محکم گرفته شود، توپ است به این معنی که رابطه بین توپ و بدن ژیمناست بسیار وابسته حس لامسه و حرکات نرم ومماس بدن باشد. توپ باید با هماهنگی کامل با بدن حرکت کند. پرتابهای ناگهانی توپ و گرفتن به موقع آن، هیجان این اجرا را افزایش می دهند.

فیلم ژیمناستیک ریتمیک با توپ

میل  

میل ها از وسایل ژیمناستیک ریتمیک هستند که بیشتربرای ژیمناست های ماهر می باشند. جنس

آنها از چوب یا پلاستیک است و اندازه آنها بین 40 تا 50 سانتیمتر و وزن هرکدام از آنها، حداقل 150 گرم است. میل از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

بدنه (قسمت پیازی شکل)

گردن(قسمت باریک)

سر(قسمت کروی کوچک)

قطر قسمت سر باید 3 سانتی متر باشد. ژیمناست ها از میل ها برای انجام حرکات غیر متقارن مانند حرکت آسیاب، دایره کوچک، چرخاندن، پرتاب کردن و گرفتن و تمام حرکات تردستانه ممکن استفاده می کنند و آنها را با حرکات و فیگورهای ژیمناستیک ترکیب میکند. تمرین و اجرای برنامه با میل نیازمند تسلط بر ریتم، زمان بندی، هماهنگی حواس و دقت فراوان دارد.

ژیمناستیک ریتمیک با میل

ورزشکارانی که دست چپ و راستشان از قدرت و هماهنگی یکسان برخوردار است در کار با میل موفق تر هستند.

دسته

جنس دسته از چوب، پلاستیک یا فایبرگلس است. طول آن همراه با حلقه بین 50 تا 60 سانتیمتر و قطر آن حداکثر ۱ سانتیمتر است.

روبان

روبان از پارچه ساتن و لغزان و آهار نخورده ساخته شده است طول آن حداقل 6 متر و عرض آن بین 4 تا 6 سانتیمتر است و وزن روبان همراه با دسته آن 45 گرم است. طول دسته آن 61 سانتیمتر می باشد. طول روبان یکسره است و قسمت انتهایی آن برای اتصال به حلقه دسته تا می خورد. لبه محکم کننده حداکثر 5 سانتیمتر است و داخل دو لایه سر آزاد روبان قرار می گیرد تا انجام حرکات راحت تر شود. وزن آن حداقل 35 گرم است. روبان وسیله ای بلند و وزنی سبک دارد همچنین می توان آنرا به تمام جهات پرتاب نمود.

روبان می تواند حرکاتی زیبا با ساختن فرم ها، الگو ها، اشکال در فضا ایجاد کند. با پرواز روبان در هوا،  شکل ها و تصاویر مختلف در هر اندازه ای ایجاد می شود و می تواند یادآور ریتم های مختلف موسیقی و حرکت ورزشکار است.

ژیمناستیک ریتمیک با روبان

مهم ترین حرکات با روبان، حرکات حلزونی، ماری و پرتابها هستند.

ویژگی یک باشگاه ورزشی خوب

اسپین یک باشگاه تخصصی ژیمناستیک ریتمیک در ایران است که برنامه ها و دوره های آموزشی آن دقیقا بر اساس کالج آموزشی ژیمناستیک ریتمیک در انگلستان می باشد.

✅ بهترین باشگاه برای آموزش ژیمناستیک ریتمیک جایی است که چندین مربی آموزش دیده با مدرک مربی گیری داشته باشد.

✅ اگر تصمیم جدی دارید که ورزش ژیمناستیک ریتمیک را دنبال کنید، مطمین شوید که ابزارهای تمرینی پیشرفته ژیمناستیک ریتمیک در باشگاه وجود داشته باشد.

✅ برنامه ژیمناستیک ریتمیک در باشگاه ورزشی اسپین کاملا مانند کلاس های آموزش زبان به صورت ترمیک خواهد بود تا شما از پایه همه چیز را یاد بگیرید.

✅برای افزایش هیجان و انگیزه بچه ها در باشگاه اسپین هر چند وقت یکبار مسابقات بین باشگاهی برگزار شده و به برندگان جوایزی اهدا می شود.

دوره های آموزشی در اسپین

در اسپین، آموزش ها به صورت پیش مقدماتی، مقدمانی، سطح ۱ و بالاتر و بر اساس رده بندی از ۳ سال به بالا ارائه می شوند. در پایان هر دوره از ژیمناست یک آزمون گرفته می شود که در صورت قبولی به سطح بالاتر می رود. در اسپین، ژیمناستیک ریتیمک تا سطح ۸ آموزش داده می شود.

– دوره ی پیش مقدماتی: ۳ تا ۵ سال

– دوره مقدماتی:۶ تا ۸ سال

– سطح یک: ۹ سال به بالا

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.