چگونه ژیمناستیک به کاهش وزن کمک می کند؟

ژیمناستیک، یک ورزش پویا و چند بعدی است که با وجود قدرت کالری سوزی قابل توجهی که دارد، اغلب در بحث کاهش وزن و تناسب اندام نادیده گرفته می شود. آیا ژیمناستیک و کاهش وزن ارتباطی با یکدیگر دارند؟ ژیمناستیک، ترکیبی از حرکات قدرتی، تمرینات قلبی عروقی و انعطاف پذیری است که تمرینات آن، گروه های عضلانی مختلف بدن را تحت پوشش قرار می دهند و در نهایت این ورزش باعث کاهش وزن و تناسب اندام می شود.

در این مقاله، روش های خاصی که ژیمناستیک باعث کاهش وزن می شود را بررسی خواهیم کرد ، همچنین میزان کالری مصرفی رشته های مختلف ژیمناستیک را بررسی می کنیم، و در نهایت درباره چگونگی ترکیب موثر ورزش های ژیمناستیک در طول پروسه کاهش وزن، راهنمایی هایی ارائه می دهیم.

ژیمناستیک و تاثیر آن بر روی کاهش وزن

ارتباط بین ژیمناستیک و کاهش وزن

ژیمناستیک، یک ورزش همه کاره و جذاب است که پتانسیل قابل توجهی برای کمک کردن در راستای هدف کاهش وزن، دارد. رشته های مختلف ژیمناستیک، شرکت کنندگان را ملزم می کنند که در طیف وسیعی از فعالیت ها، از تمرینات بی هوازی با شدت بالا گرفته تا تمرینات هوازی استقامتی، شرکت کنند. در نتیجه، ژیمناستیک با تحریک بدن به منظور کالری سوزی، افزایش حجم عضلانی و همینطور افزایش متابولیسم، کاهش وزن را تسهیل می کند.

انتخاب ژیمناستیک برای کاهش وزن، یک روش منحصر به فرد و جذاب برای رسیدن به تناسب اندام ارائه می کند که فراتر از تمرینات سنتی است. ژیمناستیک، با تاکید بر حرکات تمام بدن، تقویت انعطاف پذیری و قدرت بدنی، تمرینات جامعی ارائه می دهد که می تواند به طور همزمان به کاهش وزن کمک کرده و مهارت های فیزیکی ضروری را بهبود بخشد. در این جا، چند دلیل مهم برای انتخاب ژیمناستیک برای کاهش وزن بیان شده اند:

1- تمرین فول بادی

ژیمناستیک، یک ورزش فول بادی است که چندین گروه عضلانی را به طور همزمان درگیر می کند. هنگامی که حرکاتی همچون بالانس، پشتک وارو (فیلیپ) و حرکات چوب موازنه را انجام می دهید، ماهیچه های بازو، پاها و میان تنه بدن (core) خود را درگیر می کنید. هر چه روی عضلات بیشتری کار کنید، بدن شما به انرژی بیشتری نیاز دارد و این باعث افزایش کالری سوزی می شود.

تمرینات ژیمناستیک، نه تنها بر روی عضلات بزرگ تمرکز دارند، بلکه عضلات تثبیت کننده کوچکتر سراسر بدن را نیز درگیر می کنند. این مشارک جامع به بهبود قدرت، تعادل و هماهنگی کلی بدن کمک می کند.

2- ورزش با شدت بالا

روش تمرینات ژیمناستیک، شامل بازه های کوتاه اما با شدت بالا هستند که به قدرت، توانایی و هماهنگی بالایی نیاز دارند. تمرینات با شدت بالا، مانند تمرینات تامبلینگ، خرک یا میله ژیمناستیک، به تناسب اندام و مدیریت وزن کمک می کنند.

تمرینات ژیمناستیک

3- تمرینات هوازی و بی هوازی

ژیمناستیک، ترکیبی از تمرینات هوازی و بی هوازی را ارائه می دهد. تمرینات هوازی، مانند تمرینات روی زمین یا ژیمناستیک ریتمیک است که شامل حرکات پیوسته ای می شود که باعث افزایش ضربان قلب و بهبود استقامت قلبی عروقی می شوند. تمرینات بی هوازی، شامل تمرینات قدرتی با بازه های کوتاهی از فعالیت های شدید است که باعث عضله سازی و افزایش عملکرد متابولیک بدن می شود.

4- بهبود متابولیسم

بهبود متابولیسم، یکی از مزایای تمرینات ژیمناستیک است. همانطور که در حال انجام تمرینات قدرتی و افزایش حجم عضلانی هستید، بدن شما افزایش میزان متابولیسم در زمان استراحت (RMR) را تجربه می کند.

5- ساخت توده عضلانی بدون چربی

ساخت توده عضلانی بدون چربی، یکی از مزیت های مهم تمرینات ژیمناستیک است. ژیمناستیک، بر تمرینات قدرتی و با استفاده از وزن بدن تمرکز دارد،  از این رو به ساخت توده عضلانی بدون چربی و تناسب اندام کمک می کند. با افزایش حجم عضلانی، میزان RMR نیز افزایش می یابد.

تخمین میزان کالری سوزی در رشته های مختلف ژیمناستیک

میزان کالری سوزی در طول تمرین، به عواملی همچون نظم، شدت تمرینات، مدت زمان تمرین، وزن بدن و میزان آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. در اینجا برخی تخمین ها آورده شده است:

  1. ژیمناستیک هنری (شامل تمرینات روی زمین، چوب موازنه، خرک و میله های موازی است)

بسته به شدت تمرینات در یک ساعت برای فردی با وزن حدود ۶۸ کیلوگرم، تقریبا ۳۰۰-۶۰۰ کالری است.

  1. ژیمناستیک ریتمیک (شامل رقص، استفاده از ابزار ژیمناستیک و حرکات آکروباتیک است)

بسته به شدت تمرینات در یک ساعت برای فردی حدود ۶۸ کیلوگرم، تقریبا ۳۵۰-۵۵۰ کالری است.

  1. ژیمناستیک ترامپولین (شامل ژیمناستیک با ترامپولین و تامبلینگ است)

بسته به شدت تمرینات در یک ساعت برای فردی حدود ۶۸ کیلوگرم، تقریبا ۴۰۰-۷۰۰ کالری است.

  1. ژیمناستیک آکروباتیک (شامل حرکات آکروباتیک گروهی و حفظ تعادل است)

بسته به شدت تمرینات و پیچیدگی مانورهای آکروباتیک، در یک ساعت برای فردی حدود ۶۸ کیلوگرم، تقریبا ۳۵۰-۶۰۰ کالری است.

  1. ژیمناستیک ایروبیک (ورزش هایی با شدت بالا و رقص همراه با موسیقی)

بسته به شدت و مدت تمرینات در یک ساعت برای فردی حدود ۶۸ کیلوگرم، تقریبا ۴۵۰-۸۰۰ کالری است.

لباس ژیمناستیک «مناسب» برای دختران

این تخمین ها را نباید به عنوان مقادیر مطلق در نظر گرفت، زیرا میزان واقعی کالری مصرفی به عواملی مانند وزن، سن، جنسیت، ترکیب بدن و تمرینات انجام شده بستگی دارد. علاوه بر این عوامل دیگری همچون شدت تمرینات، میزان تناسب اندام فعلی و متابولیسم بدن شما، در میزان کالری سوزی دخیل هستند.

برای تخمین میزان دقیق تر، می توانید از مچ بندهای هوشمند استفاده کنید یا با یک متخصص تناسب اندام مشورت کنید.

مقایسه ژیمناستیک با سایر ورزش ها

به خاطر داشته باشید که میزان کالری سوزانده شده در طول هر ورزش، به عوامل مختلفی همچون وزن، سن، جنسیت، ترکیب بدن و شدت تمرینات بستگی دارد. در اینجا میزان کالری سوزانده شده در ورزش ژیمناستیک را با سایر ورزش ها در طول یک ساعت برای فردی با وزن حدود ۶۸ کیلوگرم، مقایسه می کنیم.

 ژیمناستیک: حدود ۳۰۰-۷۰۰ کالری در یک ساعت. شامل دامنه وسیعی از تمرینات و روتین های ورزشی است که می توانند از نظر شدت و مدت، متفاوت باشند.

دویدن: دویدن با سرعت متوسط (۱۰ کیلومتر در ساعت) حدود ۶۰۰-۸۰۰ کالری می سوزاند که این مساله، دویدن را به یکی از موثرترین تمرینات کالری سوز، تبدیل می کند. کالری سوزی به عواملی همچون سرعت، نوع زمین و میزان آمادگی فردی بستگی دارد.

یوگا: یک تمرین ملایم یوگا، ممکن است حدود ۲۰۰-۳۵۰ کالری در ساعت بسوزاند. در حالی که مدل های دیگری از یوگا مانند یوگای داغ، می تواند حدود ۴۰۰-۶۰۰ کالری در ساعت بسوزانند. تمرینات یوگا معمولا شدت کمتری به نسبت ژیمناستیک دارند و بیشتر بر روی تعادل و انعطاف پذیری تمرکز دارند.

شنا: شنا با سرعت متوسط، تقریبا ۴۰۰-۶۰۰ کالری در ساعت می سوزاند. شنا یک تمرین فول بادی است که چندین گروه عضلانی را درگیر کرده و همانند ژیمناستیک فواید قلبی عروقی زیادی دارد.

وزنه برداری: بسته به شدت و نوع وزنه، حدود ۳۰۰-۵۰۰ کالری در ساعت می سوزاند. در حالی که وزنه برداری در درجه اول بر روی تقویت قدرت و حجم عضلات بدن تمرکز دارد، به طور کلی به نسبت ژیمناستیک شدت کالری سوزی کمتری دارد.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر