آموزش اسکیت روی یخ

آیا آموزش پاتیناژ در تهران و شهرهای دیگر انجام می شود؟ اگر شرایط لازم برای ایجاد اسکیت روی یخ محیا شود، با توجه به هیجانی که در آن وجود دارد، به راحتی در لیست ورزش های مورد علاقه شما قرار می گیرد. مهم ترین نکته در مورد پاتیناژ این است که شما می‌ توانید در هر سنی که باشید، آن را یاد بگیرید. اسکیت روی یخ ورزش هوازی است که باعث تقویت تعادل، هماهنگی و به مرور زمان سبب تقویت عضلات پا، افزایش انعطاف پذیری مفاصل و استقامت می ‌شود. این ورزش علاوه بر اینکه برای سلامتی مفید است، بسیار هیجان انگیز است. اسکیت روی یخ نیازمند لباس سبک و مناسب است تا اسکیت باز بتواند به راحتی حرکات دلخواه خود را انجام دهد.
این ورزش نیازی به استفاده از کلاه ایمنی ندارد اما چنانچه شخص از افتادن می‌ ترسد، می ‌تواند با پوشیدن کلاه یا اسنوبوردینگ، بیشتر از خود مراقبت کند. چنانچه در سطح مبتدی قرار دارید و مایل به یادگیری اسکیت روی یخ هستید، می‌ توانید از پیست های عمومی اسکیت روی یخ، استفاده کنید. اما در صورتی که به دنبال یک کار حرفه ای تر هستید، باید به مجموعه های ورزشی مراجعه نمایید.

1- اطمینان از درست بودن لباس و بندهای اسکیت

اسکیت نمایشی روی یخ

شما می‌ توانید یک جفت اسکیت روی یخ از پیست ورزشی، کرایه کنید اما پیشاپیش باید از عملکرد صحیح آن و درست بودنشان اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌ توانید از افرادی که در پیست کار می ‌کنند، کمک بگیرید. همچنین می توانید با مشتری مربی خود یک جفت اسکیت بخرید.

2- رفتن به سمت ورودی پیست

فضای داخلی بسیاری از پیست ها به وسیله کف ‌پوش های نرم پوشیده شده است که می‌ توانید بدون هیچ خطر بر روی آن‌ ها راه بروید. کف ‌پوش نیز از تیغه اسکیت در برابر آسیب محافظت می‌ کند. چنانچه اسکیت روی یخ متعلق به خودتان است، در هنگام پوشیدن و قبل از پا گذاشتن روی سطح صیقلی، برای محافظت از تیغه از محافظ اسکیت استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای راه رفتن روی یخ باید محافظ اسکیت را خارج نمود. برای محافظت از اسکیت نباید از آن بر روی سطوح چوبی و سیمانی استفاده کرد.

3- افتادن و برخاستن را تمرین کنید.

آموزش اسکیت روی یخ

  • زانوهای خود را خم کرده و در حالت چمباتمه بنشینید.
  • خود را به کناره ها انداختن و خم شدن به سمت جلو در هنگام سقوط
  • دست ها را روی زانو گذاشتن
  • برگشتن روی دست ‌ها و زانوها
  • یک پا را گرفتن و بین دست ها قرار دادن و سپس پای دیگر را گرفتن و قرار دادن بین پاها
  • خود را به سمت بالا کشیدن و ایستادن

4- حرکت به سمت جلو

پس از تسلط پیدا کردن بر افتادن و بلند شدن، زمان حرکت به سمت جلو با اسکیت روی یخ است.

 • ابتدا در محل قدم بزنید.
 • سپس قدم بزنید و حرکت کنید.
 • اکنون گام های کوتاه برداشته و وانمود کنید سوار اسکوتر شده اید.
 • بعد با هردو پا قدم های متناوب برداشته و بر روی هر دو پا استراحت کنید.
 • سعی کنید دور پیست اسکی کنید.

5-استفاده از ریل ها

پیست اسکی

برخی از اسکیت بازها از گام برداشتن بر روی سطح لیز می ‌ترسند و برخی دیگر نیز هیجان زده می ‌شوند. لذا تا زمانی که به بودن روی پیست عادت کنید از ریل که در برخی پیست ها وجود دارد، استفاده نمایید.

6- از ریل ها فاصله بگیرید.

اکنون با اندکی جرئت می‌ توانید از ریل ها فاصله بگیرید. زانوها را کمی خم کنید و اجازه ندهید دستانتان در اطراف تاب بخورد.

7- توقف را یاد بگیرید.

اسکیت در تهران

پاها را از هم جدا کرده و با استفاده از سطح صاف تیغه و با عقب آوردن پاشنه ها توقف کنید. در ادامه مقاله انواع توقف را به شما آموزش می دهیم.

8- سر خوردن روی هر دو پا را تمرین کنید.

روی پیست گام بردارید و سپس استراحت کنید. فاصله های کوتاه را روی هر دو پا به سمت جلو سر بخورید.

9- پایین آمدن از سراشیبی

در پایین آمدن از سراشیبی، تنه را تا جایی که امکان دارد به زمین نزدیک کرده و دست و کمر را در یک سطح قرار می‌ دهیم. این حرکت برای گرم کردن زانو ها بسیار مفید است. ابتدا پایین آمدن را از ایستادن شروع کنید و پس از اینکه توانستید روی هر دو پا سر بخورید، این کار را حین حرکت انجام دهید.

10- از اسکیت روی یخ لذت ببرید.

اسکی روی یخ

فراموش نکنید اسکیت روی یخ بسیار هیجان انگیز است، پس زمانی که در پیست هستید، از آن لذت ببرید. بخندید و شاد باشید و زمانی که بر قوانین تسلط پیدا کردید، به راحتی حرکات را انجام دهید یا سعی کنید بچرخید، به سمت عقب اسکی کنید و یا روی یک پا، سر بخورید.

توقف در اسکیت روی یخ

پس از اینکه یاد گرفتید چطور روی یخ گام بردارید، وقت آن است که نحوه ایستادن را بیاموزید. زمانی که یک گل بزنید، یا  خط پایان عبور کنید، یا به سادگی به مسیر خود ادامه دهید، قدم بعدی شما بی شک توقف است. آیا با توقف در اسکیت روی یخ مشکل دارید؟ سه اصل را به یاد داشته باشید: سر بخورید، خم شوید و بلغزید.

تمرین مقدماتی توقف

توقف نتیجه فشار ملایمی است که باعث می شود تیغه های اسکیت شما لایه رویی یخ را بتراشند. ابتدا جوری که رویتان سمت دیوار باشد کنار تخته ها بایستید، زانوهای خود را خم کرده و تیغه کفش خود را به سمت بیرون بکشید تا یک لایه برف کنار پاهایتان تراشیده شود. وقتی توانستید این کار را به خوبی انجام دهید، دفعه بعد با گذاشتن یک دست روی دیوار مجددا همین کار را امتحان کنید، سپس قبل از خم شدن و سر خوردن، مقداری حرکت به آن اضافه نمایید. فشار را افزایش دهید تا سریعتر بایستید.

توقف برف روب (Snowplow Stop)

توقف برف روب آسانترین نوع توقف برای یک فرد ماهر است. با کمی سرعت، در حالت سر خوردن به اندازه دو بار پا زدن اسکیت بزنید. زانوهای خود را خم کنید. به لبه های داخلی تیغه اسکیت خود فشار آورده و پاشنه های پا را کمی به سمت بیرون متمایل نمایید. با این کار ابتدا به نحوی تمرکز کرده و سپس کاملا متوقف می شوید.

توقف برف روب

نکته: وقتی می خواهید به لبه های تیغه اسکیت فشار وارد کنید، این کار را با یک فشار اندک شروع کرده و رفته رفته آن را افزایش دهید. با وارد کردن فشار بیش از حد به لبه های تیغه، از سر خوردن خود جلوگیری می کنید و اگر به اندازه کافی فشار وارد نکنید، سرعتتان کم نخواهد شد. به یاد داشته باشید که سر بخورید، خم شوید و بلغزید.

توقف T شکل

خبر خوب اینکه توقف T دقیقا همانی ست که به نظر می رسد. قسمت میانی یکی از پاهای خود را بر پاشنه ی پای دیگر قرار دهید تا یک T برعکس تشکیل شود. وقتی پای عقبی شما، تکیه گاه ایستادنتان شود، شانه هایتان به سمت مقابل خواهند بود. همانطور که سر خوردنتان متوقف می شود، به آرامی یخ را با تیغه اسکیت خود بتراشید. این کار را با حرکت به جلو روی یک پا شروع کنید. سپس به ارامی پای آزاد خود را به عقب برده و در پشت دیگری قرار دهید تا شکل T ایجاد شود. به نرمی فشار وزن خود را بر پای پشتی وارد نمایید تا زمانی که کاملا از حرکت بایستید.

توقف T شکل

نکته: برای این حرکت از لبه بیرونی تیغه اسکیت خود استفاده نمایید. این مدل توقف را ابتدا با سرعت های پایین امتحان کنید و به یاد داشته باشید که انگشت کوچک پای عقبی خود را به سمت پایین نگه دارید.

هنگامی که اصول این کار را آموختید، پاها را جا به جا کنید تا انجام این مهارت را با هر دو پا یاد بگیرید.

توقف هاکی

قبل از اینکه امتیاز گرفتن را بیاموزید، باید اسکیت کردن بلد باشید. و هنگامی که اسکیت کردن را یاد بگیرید، می آموزید که چگونه توقف کنید. نکته جالب اینکه توقف هاکی از کناره تیغه هر دو پا استفاده می کند و دو برابر توقف های دیگر ، به اطراف برف پخش می کند. ابتدا دو توقف برف روب و T را یاد بگیرید. سپس به اندازه دو بار پا زدن با اسکیت سر بخورید، زانوهایتان را خم کنید، پشتتان صاف و چانه رو به بالا باشد. پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و به حالت متقاطع نسبت به یکدیگر قرار دهید. لگن، زانو ها و اسکیت خود را 90 درجه بچرخانید. بدن خود را بچرخانید تا سر و شانه هایتان در جهت مناسب قرار بگیرند. هنگامی که حرکت رو به جلو را متوقف می کنید از هر دو پای خود برای تراشیدن یخ کمک بگیرید.

توقف هاکی

نکته: فشار وزنتان را بطور متناسب بین هر دو پا و قسمت میانی تیغه های اسکیت تنظیم کنید. ابتدا از سرعت های کمتر برای تمرین استفاده کنید و کم کم روی سرعت های بیشتر کار کنید. اگر حس کردید که در حال افتادن هستید، تمام حرکات را معکوس کنید. با این کار هم از زمین خوردن خود جلوگیری می کنید و هم در زمان کوتاهی از تیم مقابل سبقت می گیرید.

باشگاه ورزشی ژیمناستیک ریتمیک و اسکیت نمایشی اسپین

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر