چگونگى استعدادیابی کودکان و پرورش آنها (راهنمای والدین)

امروزه بحث استعدادیابی کودکان یکی از دغدغه های بزرگ والدین است. کشف استعداد و پرورش صحیح آن و در عین حال جلوگیری از آسیب های فردی مثل توقعات بیجا از کودک و ایجاد موازنه مناسب بین کلاس های آموزشی و اوقات تفریح کودک امری بسیار مهم است.

همه کودکان استعدادهاى خاصى دارند که لازم است به آن ها توجه و رسيدگى شود تا بتوانند در زندگى عادى و تحصيلى فرد موفقى باشند.

در گذشته، دانش آموزان فقیر، دانش آموزانى که مهارت های زبانی خوبى نداشتند، و يا حتى دانش آموزانى که از فرهنگ های ديگرى بودند، در برنامه هاى استعداد يابى از سوى مدارس ناديده گرفته مى شدند.

مدارس تعريف ناقصى از استعداد داشتند که در آن افرادى که در بروز توانايى هاى خود مشکل داشتند و يا روش خاصى براى بروز خود داشتند را ناديده مى گرفتند.

در حال حاضر مدارس پيرو روش های به روز تر و گسترده تری هستند تا طى آن بتوانند هر نوع دانش آموزى که استعداد خاصى دارد را شناسايى کنند. امروزه متد های استعدادیابی کودکان با توجه به شاخه های مختلف خلاقیت و هوش طراحی شده اند تا بتوانند انواع استعداد های ذهنی، جسمی و خلاقیتی کودکان را کشف کنند.


وظايف خانواده در استعدادیابی کودکان

نقش والدين در کمک کردن به کودکان براى پرورش استعداد آنها در منزل بسيار حائز اهميت است. استعداد کودکان هرچه زودتر شناخته شود، آنها بيشتر شکوفا خواهند شد.

والدين هميچنين مى توانند مدرسه را در جريان استعداد خاص کودک خود قرار دهند تا مدرسه هم براى او برنامه ای متناسب با استعداد وی ترتیب دهد تا طى آن والدين مطمئن شوند که فرزندشان در مسيرى درست در حال رشد است.

والدين نبايد حتما تحصيل کرده باشند – و يا خيلى پولدار باشند، و يا حتى وقت آزاد زيادى داشته باشند تا به کودک خود در راستاى پروش استعداد او رسيدگى کنند.

ليستى از مواردى که والدين مى توانند براى کودکان خود انجام دهند در زير ذکر شده است:

اهداف تحصيلى والدین

اهداف تحصيلى در سطحى بالا براى کودک خود در نظر بگيريد. به آنها بگوييد که موفقيت امکان پذير خواهد بود، اگر آنها به قدر کافى در مدرسه همانطور که والدين و معلمين از آنها توقع دارند، درس بخوانند. به آنها کمک کنيد تا به هويت شخصى و فرهنگى خود افتخار کنند.

ارتباط کلامی والدین با کودک

با کودکان خود حرف بزنيد و با آنها بازى کنيد. در مورد مسائلى که رخ مى دهد با هم صحبت کنيد، مثلا اين که در همسايگى شما چه اتفاقاتى در حال رخ دادن است يا در طول روز به چه کارهايى مشغول بوده ايد با هم صحبت کنيد. در طول روز اگر مشغول انجام دادن کارهاى خود هستيد، توضيح دهيد که که چرا و چطور آنها را انجام مى دهيد. کودک خود را تشويق کنيد که سوال بپرسد و به او کمک کنيد که جواب سوال ها را پيدا کند. با همديگر يک قصه جديد بسازيد. براى آنها کتاب بخوانيد. با آنها بازى کنيد. با همديگر پازل بسازيد.

آموزش زبان رسمی و صحیح به کودک

از کودک خود بخواهيد به مدلى که مردم در تلوزيون و راديو صحبت مى کنند، دقت کنند. به آنها بگوييد که چرا و چطور ياد گيرى صحيح صحبت کردن در مدرسه و زندگى اهميت دارد.

توجه به فعالیت های مورد علاقه کودک

به کارهايى که فرزند شما به انجام دادن انها علاقه مند است، توجه کنيد. اين ها مى توانند نوعى سرگرمى، نقاشى کشيدن، و يا بازى با اعداد باشد. به آنها کمک کنيد اين مهارت ها را پرورش دهند و يا به دنبال کلاس هايى باشيد که بتوانند براى پرورش اين استعدادها به آنها کمک کنند. سعى کنيد سريع دست به کار شويد و در سنين پايين استعداد خاص کودک خود را کشف کنيد. حتى در پيش دبستانى و مهد کودک هم برنامه هاى خوبى براى کودکان تدارک مى بينند که مى توانيد از آنها استفاده کنيد.

گردش با کودک در شهر

کودک خود را به مکان هايى ببريد که مى تواند از آنجا چيزهايى ياد بگيرد. زمانبندى قصه گويى در کتابخانه ها و کتابفروشى ها را جستجو کنيد. همچنين اطلاعات مربوط به اتفاقاتى که مى تواند براى کودکان سرگرم کننده باشد، مانند تأتر يا موزه، را جستجو کنيد.

شرکت والدین در مراکز استعدادیابی کودکان

در کلاس هاى مخصوص والدين شرکت کنيد تا راهنمايى هاى لازم براى کشف و پرورش استعداد کودکان به شما داده شود. در این کلاس ها طریقه برخورد با کودکان خاص و همین طور شناسایی استعداد کودک تان از طریق نشانه های زود هنگام را فرا می گیرید.

همراهی والدین در استعدادیابی کودکان

استفاده از افراد متخصص در استعدادیابی کودکان

مى توانيد براى پرورش بهتر استعداد فرزند خود از مربى خصوصى در منزل استفاده کنيد. مربیان خصوصی که تخصصشان استعدادیابی کودکان است و به طور دقیق برای کشف و پرورش استعداد کودکان آموزش دیده اند می توانند کمک شگرفی به شما والدین باشند.

شرکت در برنامه های  استعدادیابی

در برنامه هاى کشف استعدادها شرکت کنيد، در اين صورت هنگامى که کودک شما وارد مدرسه مى شود شما مى توانيد او را به چالش بکشيد. همچنين مى توانيد در مورد برنامه هاى فوق برنامه براى بعد از مدرسه پرس و جو کنيد.

ایجاد محیط آرام برای پیشرفت کودک

مکان آرامى براى مطالعه کودک خود فراهم کنيد و در انجام تکاليف مدرسه به آنها کمک کنيد، و يا مکانى را براى آنها پيدا کنيد که بتوانند بدون مزاحمت مطالعه کنند.


وظایف مدارس

والدين شريک تحصيلى کودکان خود هستند و در مدرسه کودکان خود ( بدون در نظر گرفتن وضعيت مالى و يا اجتماعى هر فرد)  نيز جايگاهى دارند.

والدين بايد بدانند که کودکان در مدارس دولتى هم مى توانند به خوبى آموزش ببينند ولى بايد مسئولين مدرسه را از استعداد کودک خود آگاه کنند تا بتوانند براى رشد آن کمک کنند.

در زير به ليستى از کارهايى که خانواده در مدرسه بايد انجام دهد تا استعدادیابی کودکان دلبندشان به درستی صورت پذیرد، اشاره شده است:

برنامه استعدادیابی کودکان

از مدرسه بخواهيد برنامه اى براى استعداديابى کودکان و سنجش هوش آنها ترتيب دهد. برخى از مدارس فرمى به والدين مى دهند تا والدين از طريق آن استعدادهاى فرزندان خود را به مدرسه اطلاع رسانى کنند.در مورد برگزارى يک برنامه استعداد يابى جامع، آزادانه و بدون رودربایستی با مدرسه صحبت کنيد. همه کودکان با هر نوع توانايى باید بتوانند در اين برنامه شرکت کنند.

علاوه بر استعداد های ذهنی، پرورش استعداد های فیزیکی کودکان نیز بسیار مهم است. استعداد هایی مثل ژیمناستیک کودکان و شنا را میتوان از سنین کم شناسایی کرد و پرورش داد.

پرورش-استعداد-کودکان

کلاس های فوق برنامه پرورشی

در مورد کلاس های فوق برنامه براى دانش آموزان با استعداد پرس و جو کنيد و به مدرسه اطلاع دهيد که چرا کودک شما هم بايد در اين برنامه ها شرکت کند. با مسئولین مدرسه برای برگزاری این کلاس ها صحبت و همکاری کنید تا بتوانید در محیطی امن و آشنا اهداف رشد فرزندتان را پیش ببرید.

بالانس بین تحصیل و پرورش استعداد

در مورد برنامه پرورش استعداد کودک خود و برنامه تحصيلى او دقت کنيد، تا مطمئن شويد که با هم هماهنگ و در يک راستا هستند. بعضى از مدارس براى در جريان گذاشتن خانواده ها از وضعيت پيشرفت کودکان، از خبرنامه استفاده مى کنند. مى توانيد از مدرسه بخواهيد تا چنين خبرنامه اى را تدارک ببيند، و يا داوطلب شويد که اين کار را خودتان انجام دهيد.

مطمئن شويد که کودک شما براى موفقيت در برنامه خود از حمايت هاى لازم برخودار است. اگر کودک شما از برنامه هاى پرورش استعداد عقب مانده است، از مدرسه تقاضاى کلاس فوق و يا معلم خصوصى کنيد.

آگاه سازی والدین

از مدرسه بخواهيد يک سيستم پشتيبانى براى والدين در نظر بگيرند. اين سيستم ها مى توانند مانند برگذارى يک کارگاه باشد تا اطلاعات کافى براى همراهى با کودک را در اختيار شما قرار دهد. همچنين اين کارگاه ها مى توانند روش هاى مناسب و ابزارهاى مناسب براى کمک به کودک در منزل را به شما آموزش دهند.


اهداف برنامه های پرورش استعداد

کودکان با بسیاری از سبک های مختلف یادگیری، زمینه های آموزشی و مهارت های علمی و اجتماعی در برنامه های دانش آموزان با استعداد ویژه شرکت می کنند.

برنامه های درسی و استراتژی های آموزشی زیر در برنامه های پرورش استعداد کودکان چند فرهنگی بسیار موثر است.

والدین می توانند با مدارس همکارى کنند تا مطمئن شوند که فرزندان آنها به درستى آموزش مى بينند:

  • جهت گیری به سوى موفقیت به علاوه داشتن انتظارات بالا
  • يادگيرى تک به تک و تدریس در گروه های کوچک از دانش آموزان
  • راهنمایی شدن به وسیله مربیان بزرگسال و يا ديگر دانش آموزان با استعداد با تجربه تر
  • توجه ویژه به پرورش مهارت های ارتباطی، به ویژه برای دانش آموزان دو زبانه و کسانی که زبان محيط را به عنوان زبان دوم صحبت می کنند.
  • تمرکز و آموزش چند فرهنگی بر اساس تجربه کودکان
  • استفاده از منابع جامعه محلی (مثل فرهنگ سرا ها، مراکز پرورشی و …)

استعدادیابی کودکان

آکادمی استعدادیابی اسپین

شما می توانید برای آگاهی از توانمندی های ورزشی و سنجش استعداد های جسمانی فرزند دلبندتان در برنامه های استعدادیابی کودکان باشگاه اسپین در سراسر تهران  شرکت کنید و پرورش استعداد های کودک خود را به ما بسپارید.

در این آکادمی، کودکان شما از 3 سال می توانند عضو شده و در رشته های مختلف مانند ژیمناستیک، ژیمناستیک ریتمیک، ایروبیک، اسکیت، تاتر موزیکال، مادلینگ و … فعالیت نموده تا پس از مدتی بتوانند رشته مورد علاقه و تخصصی خود را کشف و دنبال نمایند.

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

 شماره تماس شعبه : 09129171854

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سایر موضوعات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با
[theme-my-login action="register"]

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید.

پرسش از دکتر