جذابیت حرکات موزون در ژیمناستیک حرفه ای

زمانی که به ژیمناستیک فکر میکنید، ممکن است تصویر زنی که روی چوب موازنه حرکاتی را انجام می دهد، یا مردی که با دارحلقه حرکات خارق العاده ای انجام می دهد به ذهن شما بیاید، اما آیا می دانید که این قسمت های آشنا فقط یکی از هفت نوع ژیمناستیک حرفه ای هستند؟

ورزش یک ترکیب پیچیده است که شامل قدرت جسمانی، انعطاف پذیری، قدرت، چابکی، هماهنگی، ظرافت، تعادل و کنترل میباشد. خارج از تمام تفاوت های رشته ها، ژیمناستیک هنری رقابتی چیزی که است که بیشترین شناخته شدگی را دارد، اما دیگر انواع ژیمناستیک، شامل ژیمناستیک ریتمیک و ژیمناستیک ایروبیک نیز محبوبیت گسترده ای بدست آورده اند.

انواع ژیمناستیک حرفه ای

ژیمناستیک هنری

معروف ترین و متداول ترین نوع ژیمناستیک است، این نوع به ژیمناستیک زنانه و مردانه تقسیم میشود. خانم ها در چهار قسمت رقابت میکنند: پرش از خرک، پارالل ناهم سطح، چوب موازنه و حرکات زمینی، درحالی که مردان در شش قسمت رقابت میکنند: حرکات زمینی، خرک حلقه، دار حلقه، پرش از خرک، پارالل و بارفیکس. این ورزش شامل استفاده از ابزارهای ژیمناستیک مختلفی هستند، همینطور از زمین برای ورزش های مختلفی استفاده میشود.

ژیمناستیک ریتمیک یا ژیمناستیک موزون

ژیمناستیک ریتمیک یک ورزش ترکیبی از حرکات موزون، هنرنمایی، انعطاف پذیری و ابتکار است. در این مقاله به معرفی حرکات ژیمناستیک ریتمیک زنان در المپیک می پردازیم.

ژیمناستیک ریتمیک انجام حرکات مختلف ژیمناستیک و ورزش رقص با آهنگ است، که میتواند با یا بدون استفاده از ابزارهای ژیمناستیک باشد. تنها خانم ها در این ورزش رقابت میکنند، چیزی که ترکیب عناصری از باله و ژیمناستیک در انجام پنج روال جداگانه به همراه استفاده از پنچ ابزار است که شامل توپ، روبان، حلقه، گرز (clubs) و طناب هستند. همچنین روال های گروهی وجود دارند که متشکل از دو تا شش ژیمناستیک کار هستند که حداکثر از دو ابزار به انتخاب خودشان استفاده میکنند.

👈👈👈همچنین بخوانید: آموزش ژیمناستیک در خانه

 

در ژیمناستیک ریتمیک، عنصر ابتکار می تواند به هنگام کار با ابزار به کار گرفته شود تا به واسطه آن حرکات مدیریت شده و موزون نمایش داده شوند. قطعا درست اجرا کردن حرکات ژیمناستیک ریتمیک از ارزش بالایی برخوردار است و می تواند نشان دهنده ی میزان تمرین و مهارت ژیمناست باشد.

حرکات ژیمناستیک ریتمیک برای دختربچه ها

بالا آوردن پا از پشت (backscale pivot)

این تکنیک توسط آلینا کاباوا برای اولین بار انجام شد ولی بسیاری از افراد تیم روسیه مانند اولگا کاپرانوا، یانا لوکونیا، ورا سسینا، زارینا گیزیکووا؛ از آن در برنامه خود استفاده نمودند. امروزه این حرکت به اندازه گذشته محبوب نیست.

حرکت بالا آوردن پا از پشت

حرکت اوتاشوا

یکی از حرکات ژیمناستیک ریتمیک به شدت سخت که تنها توسط ژیمناست روسی لیاسان اوتاشوا انجام شد، حرکت اوتاشوا بود. این ژیمناست تقریبا در آغاز کار بین المللی خود به دلیل آسیب های جدی پا از ورزش خداحافظی کرد.

پرش کوساک

اینا ژوکووا از بلاروس و مدال دار المپیک Beijing 2008 چین همیشه این حرکت را در برنامه کاری خود دارد.

 سوان بسونووا (Bessonova’s Swan)

یکی از زیباترین حرکات ژیمناستیک ریتمیک در کار با ابزار است : به هنگام انجام یک حرکت تکنیکی، حلقه را با پا تکان می دهد.

حرکت سوان در ژیمناستیک حرفه ای

حرکت مارگاریتا مامون

او این حرکت را برای سال های زیادی انجام می داد.

چرخش توپ روی یک انگشت دست 

ماریا تیتووا، کریستالینی تریکومیتی و یانا کودریاتسوا می توانند یک توپ را روی یک انگشت دست خود برای بیش از ۵ ثانیه بچر خانند. حرکت کودریاتسوا یکی از جذاب ترین حرکات در سال گذشته بود.

 حرکت حلقه – ابزارهای ناپایدار

این حرکت توسط آلینا کاباووا در سال ۲۰۰۱ انجام شد و جنجال زیادی در رابطه با اجرایش داشت

ژیمناستیک ایروبیک 

ژیمناستیک ایروبیک، که همچنین به اسم ورزش ایروبیک نیز شناخته میشود، شامل استفاده از روال های فردی، دوتایی، سه تایی و گروه هایی تا شش نفر هستند. این روال ها معمولا بر قدرت، انعطاف و تناسب ایروبیک، به جای مهارت های آکروباتیک یا تعادلی تاکید دارند. این روال ها معمولا ۶۰ تا ۹۰ ثانیه زمان می برند و روی زمین انجام میشوند و در آن ها از ابزاری استفاده نمی شود.

باشگاه ژیمناستیک اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

🚗  خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

☎️ شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر