ژیمناستیک آکروباتیک و حرکات شگفت انگیز آن

آکروبات یک رشته ژیمناستیک است که شامل همکاری ژیمناست ها با یکدیگر برای ارائه حرکاتی پویا، تعادلی و یا ترکیبی است که نیازمند مهارت های آکروباتیک، پشتک زنی و رقص است. این حرکات همگی با موسیقی هماهنگ بوده و بر روی زمین باشگاه انجام می شوند.

ژیمناست پایینی (مبنا) طبق روال، ژیمناست بالا تر و با جثه کوچک تر را حمایت، بلند و پرتاب می کند تا او حرکات ژیمناستیک آکروباتیک پیچیده را انجام دهد. این همکاری در سطح مسابقات بر مبنای عملکرد آن ها و میزان دشوار بودن حرکات قضاوت می شود. علاوه بر آن، جنبه هنری نیز تا سطوح مشخصی ارزیابی می شود.

ژیمناستیک آکروباتیک کودکان

مهارت های یک ژیمناست آکروباتیک

این مورد به موقعیت ژیمناست در همکاری بستگی دارد. به طور کلی، قدرت، چالاکی، انعطاف پذیری و تعادل همگی مهارت هایی بسیار با ارزشی در این رشته هستند. 

از آنجایی که قدرت و تعادل برای سطوح بالا تر مورد نیاز است، موارد زیر را تصور کنید. یک کودک را از ناحیه کمر بلند کنید. حالا او را بالای سر خود ببرید تا دست هایتان کاملا مستقیم شده و بدن او عمود بر بدن شما قرار گیرد. با حفظ این موقعیت، بر روی تکیه گاه 5 سانتی متری یک صندلی نه چندان محکم آشپزخانه بالا رفته و به آرامی یک پای خود را به عقب بکشید تا به طور کامل تعادل خود را بر پای دیگر حفظ کنید.

در صورتی که کودک کمتر از 40 کیلو گرم وزن دارد، از فردی دیگر یا یکی از اعضای خانواده بخواهید تا یک توپ بولینگ 14 کیلویی را به جای کودک به دست شما دهد تا حس کامل وزنی را درک کنید که باید تحمل شود. هنوز کودک را با سر به زمین ننداخته اید؟

شاید برای شما جالب باشد: آموزش حرکات ژیمناستیک در خانه

مزایا و معایب ژیمناستیک آکروباتیک

یکی از بزرگ ترین مزایای آکروباتیک از کار کردن به صورت همکاری بدست می آید. همکاری که ژیمناست ها با همکاران خود می سازند برخی از ماندگار ترین و مفید ترین دوستی ها را به وجود می آورد. ژیمناست ها اعتماد کردن و تکیه بر فردی دیگر را یاد گرفته و به طرزی غیر عادی حامی یکدیگر هستند.

فیلم ژیمناستیک آکروباتیک

 در مواردی نیز که شخصیت های ژیمناست ها می تواند نا سازگار باشد، باز هم یک مهارت مهم در زندگی می آموزند. آن مهارت، توانایی همکاری جهت بدست آوردن هدفی مشترک با افرادی است که شاید همیشه نتوان با آن ها کنار آمد.

در بسیاری از همکاری ها، افرادی که در ردیف پایین تر حرکات آکروباتیک قرار می گیرند اغلب از فردی که در بالا قرار می گیرد چندین سال بزرگ تر هستند. این پویایی مزیت ساخت یک الگوی درونی برای ژیمناست های جوان تر و مزیت پرورش رهبری و مهارت شکیبایی را در میان ژیمناست های بزرگ تر دارا می باشد.

یکی از چالش برانگیز ترین جنبه های ژیمناستیک آکروباتیک انجام حرکات به صورت همکاری است.

این چالش برانگیز بودن در ابتدا از دشواری هایی منشا می گیرد که در هنگام غایب بودن، آسیب دیدن و یا منصرف شدن فرد دیگر از ورزش به وجود می آید. با اینکه هیچ محدودیتی در تمرینات انفرادی وجود ندارد، این حقیقت باقی می ماند که ژیمناستیک آکروباتیک یک ورزش بر پایه همکاری بوده و بدون داشتن یک شریک تمرینی پیشرفت کردن می تواند دشوار باشد.

علاوه بر آن، همکاری ها مورد قضاوت قرار گرفته و به عنوان یک گروه ارزیابی می شوند که می تواند به اعمال شدن یک فشار خارجی شدید بر فرد منتهی شود. این افراد نه تنها در قبال کار خود مسئولیت دارند بلکه امکان دارد در صورت برآورده نشدن انتظارات توسط همکاران، در قبال آن ها نیز احساس مسئولیت کنند.

ژیمناستیک آکروباتیک چیست؟

ژیمناستیک آکروباتیک رشته ای است که حرکات رقص و هوازی ( ایروبیک ) را با عناصر ژیمناستیک و تناسب اندام ترکیب کرده است. این رشته شامل حرکاتی دائما پویا و شدید می باشد که نیازمند انعطاف پذیری، قدرت، هماهنگی و انجام حرکات انفرادی یا گروهی است که باید با ضرباهنگ هماهنگ باشند.

اکروژیم یا ژیمناستیک آکروباتیک یکی از رشته های ژیمناستیک میباشد که به صورت ۲ و ۳ نفره در دنیا انجام می شود.

این رشته در ایران فعلا فقط توسط آقایان انجام میشود و دارای لیگ قهرمانی میباشد.

رکن اصلی آن بالانس و ایجاد تعادل و لیفت در حرکات قدرتی بین افراد است.

ژیمناستیک آکروباتیک

تفاوت بین رقص آکروباتیک و ژیمناستیک

این سوالی است که از ما بسیار پرسیده می شود. با اینکه هر دوی این موارد سری مهارت های مشابهی را در بر می گیرند اما در نحوه تمرین، اجرای مفاد تمرینی و ظاهر کلی حرکات با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

از نظر تمرین، ژیمناست ها بر روی یک زمین دارای فنر تمرین می کنند که از فنر هایی متصل به یک زیر انداز تشکیل شده است. این زمین از نظر داشتن حالت ارتجاعی و محافظت از ژیمناست در برخورد های شدید ناشی از پشتک زدن حین تمرین بهترین گزینه می باشد.

رقص آکروباتیک به عنوان یک مکمل برای تمرینات رقص طراحی شده و معمولا در یک باشگاه رقص فرا گرفته می شود. زمین این باشگاه فنری بوده و در زیر یک سطح سخت مانند چوب قرار می گیرد تا ضربه ها را به خود جذب کند.

یک تفاوت دیگر بین ژیمناستیک و رقص آکروباتیک استفاده از تجهیزات مخصوص مانند بیم ها یا میله هایی است که جهت کمک به انجام حرکات چالش برانگیز و چشم گیر می باشند. در رقص آکروباتیک از این تجهیزات استفاده نشده و خود رقصنده ها تجهیزات آن هستند. ساختن سکو ها یا پلتفرم هایی از رقصنده ها جهت هیجان انگیز کردن اجرا بسیار رایج است.

تمرکز در هر دوی ژیمناستیک و رقص آکروباتیک قدرت، تعادل و انعطاف پذیری است اما تفاوت اجرایی در تغییر از یک حرکت یه حرکتی دیگر نهفته است. یک ژیمناست ممکن است حرکت خود را از دویدن به یک پیچ و چرخش کامل از پشت تغییر دهد در حالی که یک رقصنده آکروباتیک یک حرکت نرم تر و موزون تر انجام خواهد داد.

باشگاه ورزش کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک نمایشی | ایروبیک | اسکیت

🚗 آدرس: خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

☎️ شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱  

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

[hamyar_faq]

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

Group 180

متن سربرگ خود را وارد کنید

شما می توانید اسپین را در اینستاگرام با آی دی ESPINCLUB@ دنبال کنید

Group 180

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

تماس با ما