مناسب ترین ورزش برای کودکان ۵ ساله

وقتی که کودکان به سن ۴ تا ۵ سالگی می رسند، مهارت های بدنی آن ها نظیر دویدن، پریدن، ضربه زدن و پرتاب اجسام و توپ تا حد زیادی بهبود می یابند و به درجه مطلوبی می رسند.

حالا زمان آن رسیده که کودکان، این مهارت های فیزیکی خودشان را بهبود بخشیده تا بتوانند حرکاتی پیچیده تر را نیز فرا گیرند.

شما به عنوان والدین باید از علاقه کودک خود برای فعال بودن و تحرک نهایت بهره را ببرید. داشتن اعتماد و تکیه بر توانایی آنان می تواند اعتماد به نفس و قدرت درونی خوبی را برایشان به وجود آورد. همچنین فعالیت و روی فرم بودن می تواند ریسک بروز بیماری و مشکلات در آینده را نیز برای کودکان ما کاهش دهد.

تمرینات ورزشی برای کودکان پیش دبستانی

دستور العمل ها و برنامه های جامع و معتبر پیرامون فعالیت بدنی و تحرک کودکان پیش دبستانی پیشنهاد می کنند که حتما هر روز:

  • آن ها حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی ساختار بندی شده را زیر نظر بزرگسالان داشته باشند.
  • آن ها حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی بدون ساختار خاص (بازی آزاد و بی قاعده) را داشته باشند.
  • به غیر از زمان هایی که خواب هستند نباید بیش از ۱ ساعت غیر فعال بمانند.

ژیمناستیک کودکان دختر

دانستن این نکته که کودکان پیش دبستانی چه فعالیت هایی را می توانند به خوبی انجام دهند بسیار مهم است.

آن ها باید فعالیت های سرگرم کننده و چالش برانگیزی را که به بهبود مهارت هایشان کمک می کنند تجربه نمایند و فعالیت گروهی را نیز در کنار افراد دیگر تمرین کنند اما این فعالیت ها نباید فراتر از توان فعلی آن ها باشد.

کودکان در این سن جهیدن، جا گذاشتن و پریدن به سمت جلو را آموزش می بینند و خیلی دوست دارند که مهارت ایستادن خود بر روی یک پا (به مدت ۵ ثانیه یا بیشتر)، گرفتن توپ و معلق بودن (شیرجه زدن به شکل معلق) را به رخ بقیه افراد به خصوص بزرگسالان بکشند.

همچنین ممکن است کودکان پیش دبستانی بتوانند از شنا کردن، پیاده روی، رقص و دوچرخه یا سه چرخه سواری به کمک کمک چرخ ها نیز لذت ببرند.

ویژگی ورزش های مناسب کودکان

بسیاری از والدین به دنبال ورزش های سازمان دهی شده خاصی هستند تا کودکان پیش دبستانی خود را فعال نگه دارند. اما کودکانی که در رده سنی ۴ تا ۵ سال هستند هنوز موارد پایه نظیر پرتاب کردن، گرفتن اجسام و رعایت نوبت را به خوبی فرا نگرفته اند.

حتی ساده ترین قوانین می توانند برای فهم آنان سخت باشند، گاهی اوقات نیز برخی از والدین می بینند که کودکشان در حین یک مسابقه در جهتی مخالف حرکت می کند!

همچنین زود شروع کردن مسابقات و ورزش های جدی می تواند برای کودکان آزاردهنده بوده و اشتیاق آن ها برای شرکت در مسابقات در آینده را بکاهد.

ورزش کودکان 5 ساله

پس اگر قصد دارید کودک پیش دبستانی خود را در تیم های فوتبال یا ورزش های دیگر ثبت نام کنید، حواستان باشد بر روی لیگ مبتدی و خاصی تمرکز کنید که مختص حرکات و آموزش های پایه باشد نه رقابت های تیمی و فردی.

فراموش نکنید که فرقی نمی کند فعالیت بدنی یا ورزشی که انتخاب می کنید هر چه که باشد مهم این است که برای کودک جذاب و سرگرم کننده باشد. اگر می بینید به کودک شما خوش نمی گذرد از او دلیلش را بپرسید و سعی در حل مشکل یا پیدا کردن یک فعالیت سرگرم کننده کنید.

ترفندهای ورزش خانوادگی برای کودکان

پیاده روی، بازی کردن، دویدن در حیاط پشتی و یا استفاده از لوازم و امکانات زمین بازی در پارک محلی می تواند برای تمامی اعضای خانواده جذاب باشد.

از جمله دیگر فعالیت هایی که می توان همراه با هم و به صورت گروهی با بچه های پیش دبستانی انجام داد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام بازی های معروف و سنتی نظیر لی لی یا بالا بلندی و همراه کردن آن با پریدن، جهش و راه رفتن به عقب
  • شوت کردن توپ های بازی
  • انجام بازی رقص مجسمه یا موارد دیگر
  • وانمود به این که مجسمه هستیم برای تمرین تعادل

عکس حرکات ژیمناستیک دختران

کودکان حتی زمانی که باید در داخل خانه بمانند نیز می توانند فعالیت و حرکت داشته باشند. یک مکان بازی امن و مناسب در خانه را مخص کرده و سعی کنید بازی های فعالی را در آن انجام دهید:

  • گشتن به دنبال گنج: گنج یا جایزه هایی را در اطراف خانه مخفی کنید و سر نخ هایی در اختیار کودکان خود قرار دهید تا آن ها را پیدا کنند.
  • موانع مختلف: به کمک صندلی ها، جعبه و اسباب بازی های مختلف، موانعی را ایجاد کنید که کودک از روی آن ها رد شود، به دورش بچرخد و یا از زیرش رد شود.
  • بازی های همراه با توپ نرم: از توپ های فوم دار و نرم برای بازی های نظیر بسکتبال، بولینگ، فوتبال یا پرتاپ و گرفتن در خانه استفاده کنید. حتی می توانید از بالن ها برای والیبال یا گرفتن و پرت کردن استفاده کنید.

دپارتمان سلامت و سرویس های انسانی پیشنهاد می کند که کودکان در سنین ۳ تا ۵ سالگی در طول روز به خوبی فعال باشند تا بدین ترتیب رشد و نمو آن ها بهبود یابد. بزرگسالانی که برای کودکان خود اهمیت زیادی قائل هستند می توانند آن ها را به شرکت در فعالیت ها و بازی های فعالی که حاوی حرکات و جنب و جوش هستند سوق دهند.

ورزش های مختلف می توانند مهارت های فیزیکی متعددی در کودکان را بهبود بخشید و بازیکنن قوی تر و بهتری را برای آینده آماده کنند. همچنین هر ورزش می تواند کودکان را معرض موقعیت ها و افراد خاصی قرار دهد. علاوه بر این، کودکان بسیاری از مشکل سوختن پوست و صدمات مربوط به حرکات تکراری مربوط به یک ورزش خاص رنج می برند.

ورزش کودکان پیش دبستانی

لیست ورزش های مناسب کودکان ۵ ساله

لیستی از ورزش های مناسب برای کودکانتان را آماده کرده ایم که در ادامه آن را بررسی می کنیم:

۱- فوتبال: این ورزش تیمی می تواند به کودک شما مقاومت و استفاده مناسب از پا ها را یاد بدهد؛ این که چگونه تغییر مسیر دهند، خیلی سریع واکنش نشان دهند و تعادل خود را به کمک این ناحیه حفظ کنند.

۲- بیس بال، سافت بال و تی بال: طبیعت آرام تر این بازی ها به کودکان تمرکز و توجه کردن را آموزش می دهند. کودکان با این بازی ها نحوه استفاده همزمان از چشم ها و دستان را فرا می گیرند.

۳- بسکتبال: یک بازی با سرعت بالا که برای کودکان جهت یادگیری کنترل بدن با دفاع و حمله بسیار عالی است.

۴- اسکی: این ورزش تک نفره می تواند کودکان را در نگاه کردن به آینده و برنامه های پیش روی خود کمک کند.

۵- شنا کردن: مسابقات شنا که در آن ها معمولا برنده ها به خاطر حتی یک ثانیه سریعتر بودن تشویق می شوند به کودک شما می آموزند که چگونه تنفس خود را کنترل کند و به جزئیات دقت کافی داشته باشد.

۶- گلف: با این که ورزش گلف معمولا مورد پسند بزرگسالان است، به کودکان نیز در درک عمق و استراتژی کمک می کند.

۷- تنیس: سریع فکر کردن تکنیک مناسب به همراه تقویت قدرت دست ها و دقت آن ها از جمله مزایای ورزش تنیس است که نمی توان از آن ها غافل بود.

۸- والیبال: این بازی برای این که به کودکان همکاری تیمی و ارتباط را یاد دهیم عالی است.

۹- لاکراس: اگر انقدر خوش شانس هستید که در اطراف خود لیگ لاکراس جوانان دارید، این ورزش می تواند قدرت جدید خوب و جا خالی دادن مناسب را به کودکان بیاموزد.

۱۰- ژیمناستیک: این ورزش المپیک تعادل، قدرت و نترس بودن را به کودک می آموزد.

۱۱- رزمی: ورزش هایی نظیر کاراته یا تکواندو تمرکز، احترام و هماهنگی را به کودک یاد می دهند.

۱۲- فیگور اسکیتینگ: هر دو جنسیت می توانند در این ورزش استقامت و خوش فرمی را یاد بگیرند.

برای شرکت در کلاس های اسکیت بر روی لینک زیر کلیک کنید

ثبت نام در کلاس اسکیت نمایشی

۱۳- هاکی: این بازی سنگین و پر جنب و جوش سریع فکر کردن، قدرت تصمیم گیری و جان فشانی برای تیم را به کودک می آموزد.

۱۴- تیر اندازی با کمان: این فعالیت آرام و کند، هدف گیری، صبر و کنترل کردن را تقویت می کند.

۱۵- دوچرخه سواری: کودک شما می تواند نکات امنیتی جاده و مقاومت را بر روی دوچرخه خود بیاموزد.

۱۶- فوتبال آمریکایی: این بازی همکاری تیمی را در کودکان تقویت می کند.

۱۷- مسابقات دویدن: این ورزش هزینه زیادی برای شروع نمی خواهد و مهارت بالایی نیز نیاز ندارد. اما استقامت و تلاش برای رسیدن به هدف را در کودکان تقویت می کند.

۱۸- کشتی: کودکان استفاده از نقاط ضعف رقیبان را یاد می گیرند و استراتژی های دفاع از خود نیز بخشی از این رشته است.

۱۹: رقص: کودکان شما در حفظ کردن ترتیب کار ها بهتر می شوند و برای هر کس می توان ژانر مناسب رقص را پیدا کرد.

۲۰- چیرلیدینگ (نوعی رقص درون مدرسه ای برای دختران): کودکان را در اجتماعی شدن، مثبت بودن و اشتیاق داشتن تقویت می کند.

 

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک نمایشی | ایروبیک | اسکیت

🚗 آدرس: خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

☎️ شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما بزودی از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
سوالی دارید؟ چت کنید
پرسش از دکتر