آموزش اصطلاحات رقص باله

رقص باله در سراسر جهان یکی از سرگرمی های مورد علاقه افراد در هر سنی می باشد. اصل آن از دادگاه های رنسانس ایتالیا در قرن 15 می باشد. اصطلاح “باله” از واژه ایتالیایی “ballare” به معنی “رقصیدن” گرفته شده است. پس از آن دوره، پیشرفت هنری بیشتری در آن ایجاد شد و در قرن هفدهم به رقص کنسرت در فرانسه تبدیل شد. در ادامه مقاله در مورد آموزش رقص باله، صحبت میکنیم.

باله چیست؟

در طول سال های اولیه رقص باله اغلب بر روی صحنه های نمایش اجرا می شد تا بینندگان بتوانند به راحتی آن را روی یک سکوی بلند تماشا کنند و از موسیقی کلاسیک برای آن استفاده می شد که هم رقصندگان و هم بینندگان از آن لذت می بردند. در ابتدا، رقصندگان چند لایه لباس، ماسک، روسری بزرگ، شلوار و کفش های مخصوص رقص با پاشنه های کوچک می پوشیدند. اما چرخیدن و حرکت با آن لباس ها برای رقصندگان ناخوشایند بود و به مرور زمان لباس های ساده تر جایگزین شد.

باله چیست؟

باله ترکیبی از رقص و هنر، طراحی صحنه، نورپردازی، لباس، حرکات نمایشی و موسیقی مجلل می باشد. از این رقص می توان برای بیان احساسات مختلف و یا یک داستان استفاده کرد. رقص سنتی باله کلاسیک که با لباس های مجلل و صحنه پردازی انجام می شد، جای خود را به رقص های باله مدرن داده است که فضای متنوعی برای رقص باله را ایجاد می کنند. انواع رقص باله شامل باله کلاسیک، باله معاصر، باله نئوکلاسیک و رقص باله پساختاری می باشد.

این رقص در طول سال ها دچار تغییراتی شده است. هم چنین کفش های باله نیز تغییراتی کرده اند. مدل های جدید کفش باله راحت تر و سبک می باشند و از یک ماده سخت مربع شکل در انتهای نوک انگشتان ساخته شده اند تا از نوک پاها پشتیبانی بیشتری در حین حرکت داشته باشند.

آموزش آنلاین رقص باله

رقص باله کودکان

کلاسهای باله کلاسیک از 2 سالگی شروع می شود و تا 7 سالگی ایجاد می شود. این برنامه برای تشویق خلاقیت، موسیقیایی و فیزیکی مناسب برای سن ایجاد شده است. کودک شما با تأکید بر پایه های رقص و باله سرگرم خواهد شد. رقصنده ها از طریق حرکت خلاقانه و مراحل ابتدایی باله لحظات شادی را برای کودک شما، به ارمغان می آورند!

آموزش اصطلاحات رقص باله

افراد با آموزش اصطلاحات رقص باله در این مطلب می توانند حرکات، پوزیشن ها و موارد بیشتر در این هنر را یاد گرفته و تحسین بینندگان را بیش از پیش برانگیزند.

ما تلاش کردیم که به جای ایجاد یک لیست خسته کننده از اصطلاحات تخصصی، مواردی را  که هر بالرین باید بداند را توضیح دهیم تا نقطه شروعی باشد برای کمک به آشنایی با زبان توصیف رقص باله.

رقص باله کلاسیک

رقص باله کلاسیک که باله عاشقانه نیز نامیده می شود، این سیستم رقص مبتنی بر حرکات رسمی و وضعیت بازوها، پاها و بدن است که فرد را قادر می سازد تا با بیشترین چابکی، کنترل، سرعت، سبکی حرکت کند. تکنیک باله کلاسیک بر اساس وضعیت چرخانده شده پاها است که دامنه حرکت را از طریق تحرک بیشتر در مفصل ران افزایش می دهد و همچنین حالت خوشایندتری را به پای کشیده می دهد. موضوع باله کلاسیک ممکن است عاشقانه، واقع بینانه یا اسطوره ای باشد.

پوزیشن های اصلی رقص باله

پوزیشن های باله

اصطلاحات حرکات باله

اسمبل

این حرکت شامل بلند کردن یک پا از زمین و به زمین آمدن بر روی دو پاست. پا ها در یک زمان در کنار هم جفت شده و به پوزیشن 5 باز می گردند.

اسمبل در باله

گراند جت

به پرشی بزرگ از یک پا به سوی پای دیگر گفته می شود که در هنگام پرش پا ها کاملا باز می شوند. این حرکت به گونه ای است که گویی فرد به هوا پرت شده باشد.

گراند جت در باله

پلای

در این حرکت یک یا هر دو زانو خم می شوند.

پلای

پیرووت (چرخش بر روی پا)

یک چرخش کامل بدن بر روی یک پاست که با یک یا دو انگشت انجام می شود.

پیرووت (چرخش بر روی پا)

تورنلر

چرخشی در هوا که معمولا توسط رقصنده مرد انجام می شود. البته، رقصنده های زن نیز بسته به طراحی رقص می توانند آن را انجام دهند.

تورنلر

اصطلاحات پوزیشن های باله

آرابسک

موقعیتی است که در آن رقصنده بر روی یک پا قرار گرفته و پای دیگر را همچون خطی مستقیم به عقب دراز می کند.

اتیتود

نوعی از آرابسک است. پای کشیده شده به عقب با زاویه 90 درجه از ناحیه زانو خم می شود.

اتیتود

کوزی

رقصنده پا ها را به صورت متقاطع قرار داده و اندکی به سمت بینندگان خم می شود. پایی که درگیر این حرکت نمی شود ممکن است از جلو یا عقب بر پای دیگر متقاطع باشد.

کوزی

چرخش به بیرون (ترن آوت)

رقصنده دست ها یا پا های خود را با زاویه ای 90 درجه به سمت بیرون مفصل ران نشانه می رود.

چرخش به بیرون (ترن آوت)

پیشنهاد باشگاه ورزشی اسپین:

رقص باله یک رشته ورزشی - هنری است که بهترین زمان یادگیری آن در کودکی می باشد. بهترین و حرفه ای ترین مربیان باله در اسپین به کودکان در سطوح مختلف رقص باله را آموزش می دهند. این دوره ها هم به صورت حضوری در باشگاه و هم به صورت آنلاین برگزار می شوند. برای اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:

انواع رقص باله

باله کلاسیک

سبکی سنتی از باله است که بر تکنیک های اکادمیک ایجاد شده در چند صد سال قدمت این نوع رقص تاکید دارد.

باله کلاسیک

باله مدرن

نوعی باله است که در قرن 20 ام به وجود آمده است. باله مدرن تا به امروز نیز در پی باز آفرینی خود و رسیدن به سطوح بالا تری از خلاقیت و تحرک بوده است.

باله مدرن

نقش ها در رقص باله

  • بالرین: به رقصنده خانم گفته می شود.
  • دنسر: یه رقصنده آقا گفته می شود.
  • طراح رقص یا کوریوگراف: فردی است که انواع رقص ها و حرکات باله را ایجاد می کند.
  • استاد باله: فردی است که کلاس روزانه برگزار کرده و حرکات موجود در رقص باله را با رقصنده ها تمرین می کند.
  • بالتومین: به طرفداران و علاقه مندان رقص باله گفته می شود.
نقش ها در باله

اصطلاحات تخصصی باله

کوریوگرافی

توصیف قدم ها، ترکیب ها و الگوی های رقص یا باله را کوریوگرافی یا طراحی رقص می گویند.

کفش انگشتی

کفش های باله با جنس ساتن هستند که رقصنده ها هنگام رقص بر انگشتان خود از آن ها استفاده می کنند. کفش های انگشتی با جایگذاری یک جعبه در آن ها تقویت شده اند. این جعبه دارای لایه های متعددی است که با چسبی قوی به هم چسبیده اند. این نوع کفش ها برای استفاده بر سیمان یا چوب ساخته نشده اند.

توتو

یک دامن کوتاه، کلاسیک و متشکل از لایه های متعدد تور است. توتوی رومانتیک یک دامن تور بلند است که تا زیر عضله پشت ساق پا ادامه می یابد.

بار یا میله

یک میله افقی (معمولا چوبی) است که جهت تمرین اعضای کلاس در امتداد دیوار قرار داده شده است. تمامی کلاس های باله با تمرینات میله شروع می شوند.

همچنین بخوانید:

تمرین در مرکز

تمریناتی مشابه با تمرینات میله هستند اما با این تفاوت که در وسط اتاق انجام می شوند. این تمرین ها بدون حمایت میله و معمولا با جا به جایی پا ها انجام می شوند.

پاس د دوکس

به رقص دو نفره باله گفته می شود.

آداجیو

ترتیبی از حرکات مداوم، آهسته، روان و آهنگین است. آداجیو این خیال را القا می کند که موقعیت های رقصنده از یکی به دیگری تغییر می کنند.

آلگرو

آلگرو در رقص باله شامل حرکات پویا و سریع است که حرکات و قدم ها معمولا با پریدن همراهند

باشگاه ورزشی کودکان اسپین | ژیمناستیک تخصصی | ژیمناستیک ریتمیک | ایروبیک | تغذیه کودکان

  خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

 شماره تماس شعبه : ۲۲۷۵۹۶۸۱

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

[hamyar_faq]

محبوب ترین مقالات اسپین کلاب

Group 180

متن سربرگ خود را وارد کنید

شما می توانید اسپین را در اینستاگرام با آی دی ESPINCLUB@ دنبال کنید

Group 180

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

تماس با ما